Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12

Thread: Winscape

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Winscape

Pentru ca mai jos era vorba despre o casa inteligenta , propun asta : ferestre fake .

E interesant principiul de functionare .

Practic sunt doua plasme legate la un Mac si la un senzor .
    Urmariti filmul .

P.S. probabil se pot downloada de la ei mai multe scenarii ...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Am vazut treaba asta si e chiar ingenioasa.
    Foarte simplu de realizat (relativ): e un led banal ir care transmite pozitia unui joistick de la Nintendo Wii.
    Pe acelasi principiu (si componente) poti realiza un touchscreen sau touchsurface.

Foarte misto.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Si filmarea cum e facuta ? te uiti in jos se vede "sub" fereastra , ai vazut , se vedeau stancile de "sub" imagine ... Bizar senzorul ala .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Daca ai vazut Wii-ul iti dai seama de principiul de functionare.
    Senzorul transmite informatia tridimensional pe toate cele 3 axe (x,y,z)
    In functie de pozitia in spatiu softul ajusteaza imaginea de pe ecran (ai vazut ca au atasat o baterie de 9V cu un led ir la gatul bebelusului si in functie de positia lui se schimba si unghiul imaginii).
    Ideea este de a realiza poza/filmarea de asemenea factura incat sa permita o visualizare semisferica dupa principiul celor panoramice 180 sau 360 grade.
    M-am jucat la un moment dat cu realizarea unei supafete touch pe imaginea unui proiector pe perete, cu ajutorul unui remote Wii si e foarte impresionant ce poti face cu lucruri banale.
    Remote-ul Wii se conecteaza prin BT la calculator iar softul interpreteaza (destul de corect).

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Nasol!

Haoleo, mânca-ţ-aş, da' cum mai ies io pă fireastrî cu plasmele lu' matale?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Cu privelistea aia in-motion l-au traumatizat, pe viata, pe saracul copil. Nu va intelege niciodata ce e cu aberatia aia de imagine care apare cand se uita pe o fereastra normala, non-plasma.
    Cu banii castigati din patente si drepturi de autor de catre mă-sa și tații lui (cei care au realizat si construit sistemul) isi va plati, totusi, sedintele de terapie. (Happy) End.
    Sí seńor, efectos especiales!

GOLAN Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Si filmarea cum e facuta ? te uiti in jos se vede "sub" fereastra , ai vazut , se vedeau stancile de "sub" imagine ... Bizar senzorul ala .
    E vorba de unghiul sub care se vede...E o chestie de percepţie şi merge făcut şi cu o lumânărică : )

@Chris2000 Te-a inspirat "fratele" lui Bruce Lee ? Johnny? Sau Jefferson Han ?
    Apropo de touch-screen-uri Jefferson Han e tăticul lor . Aici o demonstraţie de multi-touch din Feb2006 înainte de apariţia unor 'noi' şi 'revoluţionare' handy-uri .
    Si Johnny mi se pare super mişto! Tipul era doctorand la MIT parca .. si făcea nişte lucruri super faine "doar" cu o wiimote si un LED (care apropo poate fi şi de la o veche telecomanda : ) )

Eu mi-am imaginat un plugin pentru programe CAD/CAM care sa actualizeze view-ul în raport cu poziţia privitorului.Asta ar putea da senzaţia de "imersiune" şi o mai buna vizualizare a obiectelor.
    Sau în programe de vizualizare 3D a structurilor chimice moleculare .
    Sunt chestii revoluţionare cred eu .
    Mişto ar fi în fiecare clasa in care cu un proiector, o wiimote si un "senzor" ; ) din-ala infraroşu, si profesorul sa scrie direct într-un fişier care după fiecare ora de curs sa poată fi descarcat pe un iPad.
    Oricum invenţia de mai sus poate fi folosita cu brio într-unul dintre bunker-re de aici .
    Si apropo de chestii mişto :Pranav Mistry E un tip misto cu idei .
    Last edited by Nanok®; 21st April 2010 at 01:22.
    #N# ( : EU sînt ca şi tine ... inventez.eu ...sînt de fapt chiar TU : )

Stii, am fost crescuţi să credem că toţi sunt egali, că nu eşti mai bun decât altcineva.
    Bineînţeles că asta e o minciună.
    Unii sunt mai buni decât alţii şi cei ce recunosc ce-i face mai buni şi învaţă să exploateze asta, sunt cei ce reuşesc.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@Nanok® sînt inspirat din multe părți. Drept urmare am și realizat ceva (acasa).
    Cam tot ce înseamna automatizare, conlucrarea sistemelor (knx, audio, video, senzori, etc.) interfata grafica PC, mobile (in special iPhone si Ipad) fac parte dintr-un hobby personal. Daca as putea as duce la extrem si as incerca toate "gadget-urile" si inventiile de ultima ora pe "pilea proprie"

Cat despre ideea vizualizarii 3D a randarilor cad, ca sa revin la domeniul meu, este o treba extraordinara, dar realizabila pentru un singur viewer.

Pe cei doi i-am tot "vazut" pe web si intradevar sint extrem de ingeniosi.

GOLAN Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Chris2000 View Post
    ...
    Cat despre ideea vizualizarii 3D a randarilor cad, ca sa revin la domeniul meu, este o treba extraordinara, dar realizabila pentru un singur viewer...
    CAD? In ce domeniu? Eu am ceva tangente cu SolidWorks.
    In domeniul mecanic( sunt inginer in constructia de masini) .

Imi amintesc cu placere de Autocad 10..si apoi 14 : ) ..Si de Gopher .. pe vrema acea doar in lab de CAD la facultate aveam internet .. si Mozaic inca nu se inventase : )
    Apoi mai tarziu ca job temporat de studinte .. (dupa ceva ani ... : ) ) Am render-uit din Maya si 3D MAX ... CATIA parca ... am si un prieten care a scris si carti : ) Ionut

Stii, am fost crescuţi să credem că toţi sunt egali, că nu eşti mai bun decât altcineva.
    Unii sunt mai buni decât alţii şi cei ce recunosc ce-i face mai buni şi învaţă să exploateze asta, sunt cei ce reuşesc.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Arhitectura

GOLAN Expert
    Posts Thanks / Likes

Asta explica interesul deosebit fata de apple .
    Gustul pentru frumos .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Nanok® View Post
    Asta explica interesul deosebit fata de apple .
    Gustul pentru frumos .
    Da... pacat ca inca nu toate softurile cad/3d merg pe osx (dar este VMware sau Parallels pentru Win pe Mac ) si asta rezolva problema.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)