Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default dm800 vs LCD 100 Hz

Salut,am dm 800hd si as vrea sa-mi cumpar un lcd.Avand in vedere ca diferenta de pret intre lcd-urile cu 50Hz vs 100Hz este destul de mare,va rog sa-mi spuneti daca se vede vreo diferenta la imagine(fluenta imaginii,sacadari),ma refer aici la programele HD.Deci se merita lcd 100Hz pentru dm 800hd?Va multumesc anticipat de raspunsuri.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default lcd

Nu merita sa cumperi nimic sub 200Hz cu motion plus (sau alte tehnologii echivalente) si 24p mode inclus.
    Din punctul meu de vedere este cea mai impotanta facilitate la un display.

Am facut ceva teste cu blue-ray pe cateva LCD si plasme. La LCD am comparat samsung seria 7 200Hz cu seria 8 100Hz - rezultat pe 100Hz imaginea nu este perfect fluenta, topaie putin pe ecran, in schib pe 200 Hz merge super.

La mine (eu folosesc plasme cu diagonala 50+) pe dm 800 se vede diferenta de motion chiar daca DM800 nu reda 1080p in 24p.

Sfat: mergi cu un player blue-ray(sau o sursa buna de HD) in magazin si fa teste. O sa vezi diferente substantiale intre Tv-uri. Nu arunca banii pe toate pocnitorile.
    IPBOX 900HD, dreambox 800HD, dreambox 500, VU+duo, VU+duo2, VU+zero

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by motoru View Post
    Nu merita sa cumperi nimic sub 200Hz cu motion plus (sau alte tehnologii echivalente) si 24p mode inclus.
    Din punctul meu de vedere este cea mai impotanta facilitate la un display.

Am facut ceva teste cu blue-ray pe cateva LCD si plasme. La LCD am comparat samsung seria 7 200Hz cu seria 8 100Hz - rezultat pe 100Hz imaginea nu este perfect fluenta, topaie putin pe ecran, in schib pe 200 Hz merge super.

La mine (eu folosesc plasme cu diagonala 50+) pe dm 800 se vede diferenta de motion chiar daca DM800 nu reda 1080p in 24p.

Sfat: mergi cu un player blue-ray(sau o sursa buna de HD) in magazin si fa teste. O sa vezi diferente substantiale intre Tv-uri. Nu arunca banii pe toate pocnitorile.
    Mersi de raspuns,stiu si este logic,ca daca ai o sursa buna hd de ex.blue-ray imaginea e mai fluenta cu cat frecventa de procesare a imaginii (Hz) este mai mare:50HZ-100Hz-200Hz.Pe mine ma intereseaza strict pentru programele hd pe care le vad in sh***ing,se vede vreo diferenta la imagine la aceste programe intre televizoarele care merg la 50Hz si cele care merg la 100Hz,bineinteles sursa hd fiind dm800hd?Multumesc
    ps.din ce ai scris aici:"La mine (eu folosesc plasme cu diagonala 50+) pe dm 800 se vede diferenta de motion chiar daca DM800 nu reda 1080p in 24p."--inteleg ca ar fi mai indicat un tv la 100Hz pentru dm800.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cristi74 View Post
    ps.din ce ai scris aici:"La mine (eu folosesc plasme cu diagonala 50+) pe dm 800 se vede diferenta de motion chiar daca DM800 nu reda 1080p in 24p."--inteleg ca ar fi mai indicat un tv la 100Hz pentru dm800.
    indiscutabil, cel putin 100 Hz.

Nu ai zis nimic despre diagonala, pana la 42 hai sa zicem ca ar fi ok si 100Hz, insa daca te gandesti la mai mare este obligatoriu 200 Hz (sau echivalentul la plasme).
    IPBOX 900HD, dreambox 800HD, dreambox 500, VU+duo, VU+duo2, VU+zero

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by motoru View Post
    indiscutabil, cel putin 100 Hz.

Nu ai zis nimic despre diagonala, pana la 42 hai sa zicem ca ar fi ok si 100Hz, insa daca te gandesti la mai mare este obligatoriu 200 Hz (sau echivalentul la plasme).
    Multumesc de raspuns,diagonala as vrea cam 102 sau 107 cm.O zi buna iti doresc in continuare.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)