Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Interbare: PS3 + PlayTV + Digi Cablu

Am o intrebare: m-am convins zilele trecute ca unele TV-uri care vin cu receptor DVB-T mpeg4 pot sa receptioneze si canalele RDS transmise prin cablu TV, folosind un domeniu de frecventa similara. Dupa ce m-am uitat PlayTV poate sa receptioneze canalele din domeniul 56-820 MHz, unde sunt si canalele RDS prin cablu. A incercat cineva? Merg noile canale DVB-C de la RDS cu PlayTV de PS3?

Va rog frumos: numai raspunsuri corecte, nu cine stie ce prostii ...

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MrMxyzptlk View Post
    Am o intrebare: m-am convins zilele trecute ca unele TV-uri care vin cu receptor DVB-T mpeg4 pot sa receptioneze si canalele RDS transmise prin cablu TV, folosind un domeniu de frecventa similara. Dupa ce m-am uitat PlayTV poate sa receptioneze canalele din domeniul 56-820 MHz, unde sunt si canalele RDS prin cablu. A incercat cineva? Merg noile canale DVB-C de la RDS cu PlayTV de PS3?

Va rog frumos: numai raspunsuri corecte, nu cine stie ce prostii ...
    Tu spui prostii si te astepti la raspunsuri corecte. Nice!
    Bafta!

Dar pentru ca ne rogi frumos hai sa incercam si o explicatie. In primul rand te-ai convins gresit - nu are legatura tunerul DVB-T al TV-urilor cu ceea ce transmite RDS prin cablu. Este vorba despre tunerul DVB-C pe care il au unele TV-uri. El este vinovat de receptia canalelor digitale transmise pe cablu de catre RDS. Ca marea majoritate a LCD-urilor aparute in ultimul timp au tuner digital terestru este adevarat si din ce in ce mai multe au si tuner digitmal de cablu.
    Din pacate PlayTV are incorporat doar tuner digital terestru deci nicio sansa cu receptia canalelor transmise digital pe cablu de catre RDS.
    La cate probleme au LCD-urile Sony cu DVB-C in a receptiona canalele digitale de pe cablul RDS si daca ar fi avut tuner de cablu nu as fi fost sigur ca PlayTV ar fi fost 100% compatibil.
    Tu nu ai observat ca tot ce se face pt PS3 in Europa vizeaza in primul rand piata din UK? Asa si PlayTV a fost facut compatibil cu FreeView - serviciul de transmisie de canale digitale trerestru in UK. Optiunea iPlay din meniul PS3 iti permite sa vizioneaza cateva canale BBC daca esti in UK, etc
    Last edited by ole33; 6th April 2010 at 18:01.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu zic prostii ... de ce as zice? am incercat pe un TV Sharp si LG care in specificatii apre numai Tuner DVB-T nu scrie ca ar fii compatibil DVB-C absolut nicaieri si canalele Digi cablu merg perfect ... esti invitatul meu sa vezi daca vii in Sf. Gheorghe ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

La televizoarele LG apare in manual daca au sau nu DVB-C. Insa, pentru nu se stie ce motiv, optiunea a fost facuta disponibila numai pentru clientii din Suedia si Finlanda. Deci daca vrei sa aflii specificatiile unui tv LG, intrii pe siteul .fi

PlayTV stie numai DVB-T. Io-l folosesc pentru ProTV HD. Insa nu stie DVB-C si nici nu cred ca o sa faca vreo versiune pentru cablu. Mai de graba DVB-T2, pentru ca in UK asta e.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

mersii. raspunsurile sunt cele la care ma asteptam, aveam o speranta minima de compatibilitate ... probabil ca asta e, ca tunerele DVB-C nu sunt descrise langa tunerul DVB-T din ceva motiv. mersii.

ole33: cu cont RO pe PS3 ai access la AXN si Animax webplayer.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MrMxyzptlk View Post
    Am o intrebare: m-am convins zilele trecute ca unele TV-uri care vin cu receptor DVB-T mpeg4 pot sa receptioneze si canalele RDS transmise prin cablu TV, folosind un domeniu de frecventa similara. ...
    Sorry dar de aici asa am inteles, ca tu confunzi DVB-T cu DVB-C.
    Faptul ca multe au in specificatii doar tunerul digital terestru si ele au si tuner digital de cablu probabil este din cauza inutilitatii lui pe majoritatea pietelor. Se numara pe degete providerii din Europa care dau CAM, deci poti folosi tunerul DVB-C incorporat in LCD, in reteaua lor.
    Noi cu RDS-ul suntem privilegiati

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)