Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Thumbs up antene relee transmisie tv

Mergand pe drum ce vad? La un releu de televiziune se inlocuiesc vechile antene . Sunt de mai multe dimensiuni , unele impresionante. Se merita sa incerc sa le cumpar ? E cineva care lucreaza in domeniu si stie despre ce antene e vorba? Banuiesc ca transmisia e pe alte frecvente decat la satelit - daca da ce parere aveti - se poate pune un LNB in focar? Eventual daca mai sunt interesati o sa pun poze poate le luam en-gros!

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Pune,cine stie poate o fi ceva de capul lor
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Sunt curios. Pune neshte poze!
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default poze diseara

Acum sunt la munca .O sa trec pe langa ele mai pe seara si o sa fac poze cu telefonul- sper sa se vada ceva.Cred ca sunt facute pentru frecvente mai joase - fif-uif. Da parabola e parabola - nu? Ciudat e ca parca aveau convexitatea acoperita cu o membrana - pentru protectie .Focarul ar trebui sa cada in afara invelisului ala. Nu m-ar mira sa aiba un dipol ceva sub invelis.Vazusem intr-un tehnium antena parabolica pentru TV. Cred totusi ca i-am putea gasi focarul si sa punem pe trei bete un LNB , nu? Oricum chiar vazute din masina erau MARI!Una avea cca 3m la ochi -cum naiba o car si unde ca eu stau la bloc.Va fi greu si de carat daca le luam. Am rugat pe cineva sa vorbeasca cu un tip ce lucreaza acolo dar nu stie nimic de soarta lor - fier vechi poate?Nu are nimeni experiente directe cu monstrii de astia?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default Antene in amurg

http://img682.imageshack.us/g/image682.jpg/

are 4m si pare foarte solida.
    Nu stiu exact cat de grea e -- mai ales ca o vreau mobila - poate imi dati solutii.Se poate desface usor in doua. M-am holbat indelung si suprafata pare foarte ok - e foarte solida. Deci...

ce pareri aveti?
    cati bani merita ?
    mai sunt doritori?

Astept cu nerabdare pareri.P se Sinaia asa ca nu pot sa mai intru decat mai tarziu pe forum.Are cineva asa ceva , merge pentru sateliti , merita efortul , la ce pot sa ma astept ca receptie in zona Braila?Cat ar costa una noua asemanatoare?
    Last edited by bigpriap; 25th March 2010 at 21:02.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Cumva aduce cu asta...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default nici o parere ?

nu am vazut nici un rulment , in esenta pentru un releu cred ca trebuie antena fixa - ce frecare sa reduca rulmentul?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@bigpriap in principiu antena fiind parabolica se poate atasa 3 tije pentru fixarea lnb asa cum ai sugerat tu desi eu nu am avut de-a face cu asemenea monstri ,dar nici nu m-as da inlaturi sa nu o iau acasa si sa o incerc sa vad cam cate prune are in straita. locatia ta fiind Braila ia sansa sa receptionez Nilesat 101/102 ---7W,Badr-6---26E ,Astra 2D---28,2E a caror receptie necesita antene mari sa nu uitam partea estica 100.5E, 96.5E, 95.0E, 93.5E, 92.2E etc .

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bonou2 View Post
    @bigpriap in principiu antena fiind parabolica se poate atasa 3 tije pentru fixarea lnb asa cum ai sugerat tu desi eu nu am avut de-a face cu asemenea monstri ,dar nici nu m-as da inlaturi sa nu o iau acasa si sa o incerc sa vad cam cate prune are in straita. locatia ta fiind Braila ia sansa sa receptionez Nilesat 101/102 ---7W,Badr-6---26E ,Astra 2D---28,2E a caror receptie necesita antene mari sa nu uitam partea estica 100.5E, 96.5E, 95.0E, 93.5E, 92.2E etc .
    7 w si 26 E se receptioneaza fara probleme si cu antene mai mici in Braila. In privinta montarii tijelor si a lnb-ului, nu e asa simplu pentru un noob. O sa trebuiasca un pic de calcule pt aflarea distantei fata de reflector. E nevioe de o minte pasionata si luminata in antene (sunt cativa pe aici).
    http://www.educypedia.be/electronics...ulatorsant.htm
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default focarul

Focarul l-as verifca mai repede empiric cu oglinzi lipite Din pozele atasate se vede ca are un fel de tija ce sper sa fie in focar.DAR principala principalele mele framantari telectuale sunt : Cati bani merita sa dau pe ea ? Cat costa una noua ca sa stiu cum sa negociez.Mai vrea cineva o antena profi de 4m ? Cum as putea-o face mobila cu bani putini?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)