Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 2 of 2
    ionut742000
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default Transformare fisiere audio ape

Am 2 albume in format ape file. M-am documentat, mi-am instalat Total audio converter si e ok. Se sesizeaza diferenta la ascultarea muzicii
    Intrebarea mea este:dat fiind faptul ca fisierele ape imi apar ca exact audio copy (862 kbps cu 44100Hz stereo) le pot transforma in cd audio exact ca cd-ul original(cda)de pe care au fost trase? Se merita facut acest lucru? Sau sa le transform in mp3 la 192 kbps cu 44khz?

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ionut742000 View Post
    Am 2 albume in format ape file. M-am documentat, mi-am instalat Total audio converter si e ok. Se sesizeaza diferenta la ascultarea muzicii
    Intrebarea mea este:dat fiind faptul ca fisierele ape imi apar ca exact audio copy (862 kbps cu 44100Hz stereo) le pot transforma in cd audio exact ca cd-ul original(cda)de pe care au fost trase? Se merita facut acest lucru? Sau sa le transform in mp3 la 192 kbps cu 44khz?

Mda, acuma am dat de postul tau. Am revenit din 29 IV. Poate ai rezolvat deja problema.
    Diferenta la ascultarea muzicii la diferite bitrate-uri este sesizabila pe linii audio de calitate.
    Pe "doagele" dela PC-uri sau alte playere simple nu prea se simte.
    Uite mai jos niste imagini cu diferite bitrate-ui pentru extensii diferite, APE, FLAC si CD Audio.
    Indubitabil CD Audio are si calitatea cea mai buna.CD-uri audio originale, nu "facaturi".

Acuma cu reconvertirea dintr-un bitrate mai mic intr-unul mai mare, este frectie la picior de lemn.
    De ce ?
    Pai pentru ca la RIP-uire din Audio in alt format, APE/CUE, FLAC, MP3 sau WMA (mai sunt si altele mai putin uzitate), se elimina din sunetele pe care si asa urechea umana nu le aude (depinde si de ureche si de linia audio la dispozitie).
    Si la reconvertire, nu mai poti repune ce s-a eliminat, decat convertorul respectiv face o "nivelare" si o "umplere" a golurilor. Asa ca, nu prea are rost sa faci (in cazul tau) din APE in CD Audio.
    Dar ca sa poti asculta pe "orice" player APE sau FLAC nu prea este la indemana, cel mai "universal" este totusi MP3-ul.
    Mai jos pun iar niste imagini cu diferitele formate si pana la ce calitate se poate obtine la fiecare. De la cel mai slab, pana la cele mai calitative.

Acuma cum am mai spus, depinde si cu ce sau unde vei asculta muzica respectiva.
    Una e sa asculti acasa pe o linie audio de calitate si in liniste, si alta e sa o asculti in masina (chiar daca ai scule performante), dar pe un fond zgomotos datorita rulajului masinii. Ca doar nu asculti numai stand pe loc si cu motorul oprit.

Daca cineva are completari sau corectii, este invitat sa o faca.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)