Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Streaming on LAN utilizand SS HD2 si AltSRv ?

Pana de curand am avut o placa Skystar 2 standard (non DVB-S2). Folosind Altsrv (selectand pe acesta dev_skystar2.int) pe calculatorul unde era placa Skystar 2 instalata fizic (sistem de operare Windows), aveam posibilitatea sa vizionez pe orice alt calculator client din reteaua de acasa programe receptionate cu placa Skystar 2 (care, repet, era instalata fizic doar pe un calculator principal server), utilizand pe calculatoarele secundare ALTDVB, dar selectand la Altserv ca DVB Hardware optiunea Dev_NetClient.int

Dar acum am schimbat aceasta placa Skystar 2 cu una Skystar HD2, care functioneaza impecabil pe calculatorul principal, dar cu ajutorul careia nu mai pot face streaming in retea folosind Altsrv. Am incercat diverse drivere BDA (cred ca asa se numesc), copiindu-le in folderul "Devices" al Altserver-ul de pe calculatorul "principal" (inclusiv am incercat Dev_Bda2Driver.int , Dev_BdaDriver.int , Dev_Twinhan.int si multe altele ), dar de fiecare data cand incerc sa dau start la Altserv, primesc eroarea "DevInt:No callback function". Banuiesc ca aceste drivere BDA cu extensia .int nu sunt compatibile.

Intrebarea mea este daca cineva dintre dvs. a reusit sa faca streaming cu SS HD 2 in retea (cu flux video SD, nu neaparat HD) folosind Altsrv.exe si cum, sau daca are fisiere compatibile ( adica acele BDA driver cu extensia .int) cu aceasta placa de receptie HD sau daca exista o solutie similara cu Altsrv pentru aceasta placa Skystar HD 2, oferind calculatorului client posibilitatea sa foloseasca un DVB Viewer sau alt software similar (care sa permita si instalarea de pluginuri) in asa fel incat acest client sa aiba posibilitatea sa aleaga ce program de televiziune doreste pentru vizionare. Se exclude aici rezolvarea problemei cu VLC Player, fiindca nu ofera posibilitatea schimbarii programelor de televiziune de pe calculatorul client si nici instalarea de pluginuri pe calculatorul client. Se exclude de asemenea si rezolvarea cu IP_DVB Streamreader v3.3, care nu a functionat, afisand eroarea ca nu este instalata placa SS2 ( skynet.sys lipsa sau ceva de genul acesta) si care cred ca nici nu permite instalarea de pluginuri pe calculatorul client, asa cum poti face in ALTVB sau ProgDvb de exemplu.

Multumesc anticipat pentru eventualele solutii.

PS: Cred ca driverul pentru aceasta placa de receptie SS HD2 difera radical de driverul SS2 standard , pentru ca atunci and selectez aceasta placa SS2 HD in diverse DVB playere apare sub o denumire de genul TechniSat Mantis BDA device, adica un driver folosit cred la placi de receptie cum ar fi de exemplu, TwinHan VP-1041/Mantis sau Azurewave AD SP400. Deci ar parea ca aceasta placa de receptie Skystar HD2 ar fi un fel de clona, produsa de Tehnisat , a placilor de receptie TwinHan VP-1041/Mantis sau Azurewave AD SP400. Nu sunt sigur de aceasta ultima informatie, dar am precizat totusi aceasta asemanare, poate e de ajutor in gasirea unei solutii pentru functionarea streaming-ul in reteaua locala cu ajutorului acestui software Altsrv sau a altui software cu functii similare.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Streaming unicast/multicast merge fara probleme cu dvbviewer atat folosind pluginul netstream sau folosind dvbserver cu orice placa dvb-s/s2.

Ai aici un exemplu de streaming cu dvbviewer si netstream : http://dl.fisier.ro/files/bidpcgddcr...tream.rar.html

Acolo e exemplificat cum poti da streaming pe net (pentru asta e nevoie sa encodezi streamul in caz ca nu ai upload mare ), in reteaua locala nemaifiind nevoie sa encodezi streamul.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    Ai aici un exemplu de streaming cu dvbviewer si netstream : http://dl.fisier.ro/files/bidpcgddcr...tream.rar.html
    care e parola?
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mm7163 View Post
    care e parola?
    ovidiumarius

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ok, multumesc pentru amabilitate si sfaturi, ovidiumarius, sa ne apucam de teste, acum ca ne-ai oferit mai multe informatii...

PS: Mai incercasem aceasta varianta, imi aparea in dvb server clientul conectat, iar pe pc-ul client (in DVB Viewer) aparea la functia de scanare, ca device hardware multicast, dar cu semnal 100% pe toate frecventele scanate si de fapt dupa ce se termina scanarea nu gasea nici un program tv. Incercasem si varianta cu export-import lista de canale in format ini, pentru a evita scanarea, dar tot black screen in DVBViewer-ul de pe pc-ul client. Poate acum o sa am mai mult succes ! Multumesc inca o data.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dragonlexus View Post
    Ok, multumesc pentru amabilitate si sfaturi, ovidiumarius, sa ne apucam de teste, acum ca ne-ai oferit mai multe informatii...

PS: Mai incercasem aceasta varianta, imi aparea in dvb server clientul conectat, iar pe pc-ul client (in DVB Viewer) aparea la functia de scanare, ca device hardware multicast, dar cu semnal 100% pe toate frecventele scanate si de fapt dupa ce se termina scanarea nu gasea nici un program tv. Incercasem si varianta cu export-import lista de canale in format ini, pentru a evita scanarea, dar tot black screen in DVBViewer-ul de pe pc-ul client. Poate acum o sa am mai mult succes ! Multumesc inca o data.
    Ai fost la un click de imagine si anume : " Discover "

Linia e asta:
    DvbViewer => Options => Hardware => Unicast => Settings => Discover

Vezi ca in prealabil portul sa fie forwardat daca dai afara iar in pc sa fie deschis in firewall.

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    Streaming unicast/multicast merge fara probleme cu dvbviewer atat folosind pluginul netstream sau folosind dvbserver cu orice placa dvb-s/s2.

Acolo e exemplificat cum poti da streaming pe net (pentru asta e nevoie sa encodezi streamul in caz ca nu ai upload mare ), in reteaua locala nemaifiind nevoie sa encodezi streamul.
    Hello Ovidiumarius,
    Could you please update the link?

Thanks
    Ermos

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)