Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default instalare offset ciuadata

Salutare la toata lumea

Citesc de ceva vreme forum-ul am o antena prime focus de 1.4 care merge superb cu motor, dar ... aveam o antena de 0,9 care statea cam degeaba si m-am gindit sa o montez.

Asadar m=am dotat cu boloboc, dibluri , masina de gaurit etc, inclusiv sat finder.
    Am montat piciorul am pus antena pe el, am reglat elevatia si am inceput sa caut satelitul. L-am gasit foarte greu pt ca am pus LNB cu gradatia 0 pe laterala. Adica pe supotrul LNB aveam niste marcaje 0,45,90,165 grade si LNB avea si el un semn. Le-am pus cu semnul la zero adica firul intra din stinga in LNB. La momentul respectiv nu am realizat ca e ciudat rau.

In fine am gasit satelitul l-am reglat cu sat finder-ul la singe.
    Ma duc la receptor ... intra numai un transponder verutical. Ciudat zic
    Pun LNB la fix 90 grade pe suport adica orientat cu mufa in jos. Surpriza am semnal full pe toti transponderii.

BUN sunt fericit ca am reusit sa reglez prima mea antena , dar.

Pe satlex spune ca lnb trebuie sa aiba 30 si ceva de grade inclinare. Pai cum fata de ce ca daca il pun oricum altfel decit fix la 90 grade scade nivelul de semnal.

Ma poate lumina cinva ca zau nu am inteles.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

spune locatia
    spune satelitul

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tebmar View Post
    Salutare la toata lumea

Citesc de ceva vreme forum-ul am o antena prime focus de 1.4 care merge superb cu motor, dar ... aveam o antena de 0,9 care statea cam degeaba si m-am gindit sa o montez.

Asadar m=am dotat cu boloboc, dibluri , masina de gaurit etc, inclusiv sat finder.
    Am montat piciorul am pus antena pe el, am reglat elevatia si am inceput sa caut satelitul. L-am gasit foarte greu pt ca am pus LNB cu gradatia 0 pe laterala. Adica pe supotrul LNB aveam niste marcaje 0,45,90,165 grade si LNB avea si el un semn. Le-am pus cu semnul la zero adica firul intra din stinga in LNB. La momentul respectiv nu am realizat ca e ciudat rau.

In fine am gasit satelitul l-am reglat cu sat finder-ul la singe.
    Ma duc la receptor ... intra numai un transponder verutical. Ciudat zic
    Pun LNB la fix 90 grade pe suport adica orientat cu mufa in jos. Surpriza am semnal full pe toti transponderii.

BUN sunt fericit ca am reusit sa reglez prima mea antena , dar.

Pe satlex spune ca lnb trebuie sa aiba 30 si ceva de grade inclinare. Pai cum fata de ce ca daca il pun oricum altfel decit fix la 90 grade scade nivelul de semnal.

Ma poate lumina cinva ca zau nu am inteles.
    daca te uiti din fata antenei inclina-l putin dreapta .....daca te uiti din spate stanga..... pentru 0.8w
    Last edited by costelo; 20th March 2010 at 23:13.
    C.C.

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Uite
    Cu cat te indrepti mai spre est sau vest fata de pozitia ta geografica inclinatia lnb-ului va fi mai mare. De ex daca te aflii la 28 grade est (locatia ta) si pui pe satelitul de la 28,2 lnb-ul va fi orientat cu "coada" sau "cablul" in jos, la ora 18. Daca vei muta antena pe thor 1w, se va modifica pozitia lnb-uli catre ora 17, daca te duci pe Hispasat vei trece cu el de ora 17. Daca vei indrepta antena catre est se va respecta aceeasi regula dar in sens invers.
    Toata treaba care ai patit-o nu e ciudata, ci... NORMALA! Oricum, sunt surprins ca ai gasit satelitul cu lnb-ul pus in pozitia descrisa de tine.

Be loved
    Last edited by popamare; 20th March 2010 at 23:27.
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default Locatia este Bucuresti

Da locatia e Bucuresti .

Da am inteles ca LNB trebuie sa fie inclinat, am si inteles si de ce , am inteles si care e treaba cu poztia satelitilor si care e curba pe care o urmaresc.

Si da ma mir si eu acum ca am gasit satelitul. De fapt am gasit un transponder mai putrnic pe Vertical ca altfel frecam antana degeaba.

Ce nu inteleg este de ce suportii de LNB au marcajele AIUREA total si de ce INVERTO Black nu are nici un semn pe el. Este totusi un LNB scump de firma si il reglez "la mina"

Si nu in ultimul rind m-am jucat pe 4,5 est si 1, si 4 W sa vad ce si cum si i-am prins pe toti dar la chestia cu reglatul LNB tot nu am inteles.

30 grade de pe satlex sunt fata de ce ? inteleg ca atunci cind lnb e vertical consider zero sau cum ? ca eu asta nu intelesesem. Desi pe suport zero e culcat la ora 15 cum ar veni.
    Oricum ma bucur ca am gasit satelitul ca deja ma enervasem si totul era o neintelegere din partea mea.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@parinte , ceasu lu' matale are cifre mai multe decit 12
    ca daca-l pui pe junior sa-si suceasca lenebeu' dupa cei 4 digiti ai unui electronic .....

Singa e aia cu ceasu ' , si se roteste .

La satlex ai o poza << inclinatia LNB >> ; LNB tau este un etalon in galaxia LNB , deci posibil ca restul sa fie marcate gresit .

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by smv167 View Post
    ca daca-l pui pe junior sa-si suceasca lenebeu' dupa cei 4 digiti ai unui electronic .....

La satlex ai o poza << inclinatia LNB >> ; LNB tau este un etalon in galaxia LNB , deci posibil ca restul sa fie marcate gresit .
    TARE

Nukem Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default salut

pentru 1 grad vest pui LNB cum te uiti din fata antenei sa fie intrarea de LNB la ora 5:30
    pentru alti sateliti in dreapta adica pentru 4 grade vest rotesti lnb in sens invers ceasornic cate un sfert de ora la 3 grade adica de la 1 grad vest la 4 grade vest lnb va fii la ora 5:15 , acelasi lucru este valabil si pentru EST adica stanga numai ca rotesti in sens ceasornic , cate sfert de ora la 3 grade pana la 39 grade dupa care rotesti cate 10 minute pana la aprox 60 grade dupa care iar in sens invers
    Telecomunicatii - > Wi - FI - > 3G -> 4G Maniac>_)(!

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Carcotas ca de obicei uite ca la asta nu m-am gandit. Lasa bre ca o preceput baiatu'. Zemoasa si acida remarca

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default ceas electronic.

Hai ca mi-au placut interventiile.
    Da aveti dreptate am tiparit poza aia de pe satlex . Asa notasem cuy pixul in ideea ca am gradatiile pe suport.

Concluzia e simpla. Antena este marcata cu picioarele adica pe suportul lnb gradele alea sunt pe invers.

Cu poza tiparita in mina trebuie sa fii chiar chior sa nu reusesti , ma rog asa ochiometric cu satfinder si cu boloboc-ul cu care am aliniat suportul am obtinut rezultate bune.

Multumesc pt ajutor , gata acum ma descurc.
    Pasul 2 trec la multifeed. Sa vedem ce iese.
    Offtopic are cineva idee unde gasesc un suport de 3-5 LNB cit mai reglabil de cumparat pt o antena normala de 90cm.

Si inca ceva . Partea funny este ca antena mea nu avea reglaje pt azimut. De ce habar nu am . O fi o porcarie dar cu arta si precizie respectiv cu boloboc-ul am reusit sa o reglez chiar ok.

Si in incheiere. inca o chestie ciudata . Cu DM 800 pe antena asta de 90 cm am semnal pe nordicii de pe 0,8 ( sa zic pe history HD ) 12-13 dB iar cu prime focus-ul de 1,4 m mobil am 15.5 dB. ma asteptam sa fie scaderea mai mica.

Intradevar pe 28,2 probabil ca nu merg HD-urile dar am sa incerc asa de amorul artei ....pt ca cu aia de 1,4m am 7dB. Este normal ?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tebmar View Post
    .... Partea funny este ca antena mea nu avea reglaje pt azimut. De ce habar nu am . O fi o porcarie ....
    funny ar fi fost sa aiba
    Azimutul este cind te uiti la soare la rasarit ( azimut ~ 70 E ) , la prinz ( azimut ~ O E si/sau W , dupa preferinte ) si la apus ( azimut ~ 70W ) .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Suportul acesta Emme Esse il am dar inca nu l-am montat. E super pt ca iti permite diverse combinatii, avand mai multe posibilitati de reglaj (inaltime, stanga-dreapta, inclinatie fata-spate). Practic nu esti limitat decat de pozitia reflectorului. Si... dupa cum arata cu mici adaptari mai poti pune 2 lnb pe el cu siguranta plus ca se poate pastra si suportul cu care e dotata antena

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

eu din cate stiu unghiul LNB-ului se regleaza diferit de verticala doar la antenele fixe! cele mobile isi regleaza singure unghiul prin faptul ca odata cu rotirea antenei pe suport se produce si o rotire a acestuia.. la cele mobile se regleaza doar la pozitionarea pe satelitul cel mai sudic si de regula e aproape (satelitul cel mai sudic nu e exact pe sud) vertical; asta inseamna ca sta cu firul in jos.. gradatiile de pe acel LNB ma gandesc ca erau pentru cei care monteaza antene fixe (cu unul sau mai multe LNB-uri) pentru sateliti aflati in pozitii diferite de sud, cu scopul de a ajuta la gasirea acelui unghi, care altfel antena mobila il face automat; ma mai gandesc si la faptul ca daca e vb. sa pui acel LNB pe o antena toroidala, acolo unghiurile cred ca trebuie gandite pe dos, fiindca LNB-ul sta in pozitie opusa fata de reflectorul principal; daca e asa, atunci cred ca e o treaba buna ca are acele gradatii.... gresesc?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default Aziut elevatie

funny ar fi fost sa aiba
    Azimutul este cind te uiti la soare la rasarit ( azimut ~ 70 E ) , la prinz ( azimut ~ O E si/sau W , dupa preferinte ) si la apus ( azimut ~ 70W ) .
    Sunt praf . Elevatie vroiam sa zic.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)