Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: DV -> DivX

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default DV -> DivX

Salut la toti! Vreau sa convertesc un fisier capturat de pe camera video (DV) la formatul DivX ...
    Ce program, care sa stie exact acest lucru si sa-si faca si bine treaba, imi recomandati ?

Toate cele bune!

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Repet: ii greu, ii supergreu!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

AutoGK

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc de raspunsuri , acum scot AutoGK ...
    Am mai multe variante de capturat , direct in format de DVD, Avi (necomprimat) , VCD, SVCD ....
    Ideea e ca as vrea ca fisierul sa fie Divx, si nu as vrea sa fac 2 compresii succesive din DV->Mpeg2->Divx , iar captura fara comprimare e imensa .
    Formatul acesta DV, am observat ca e putin comprimat , iar calitatea este excelenta .
    Din cate stiu e formatul in care se scrie pe caseta la filmare .
    Oricum , am nevoie de spatiu pe HDD nu gluma

Toate cele bune!

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

@mandylion
    Deci pe problema asta cred ca s-au mai deschis vreo mie de posturi numa' in forumul asta. Nu tre' decit sa cauzti, nimeni nu se va obosi sa-ti raspunda decit monosilabic. S-a tratat deja.
    Sfat - daca vrei sa-l faci divx, apai fa-l divx. Adica foloseste codecul respectiv. AutoGK e un utilitar care ti-l converteste. Daca-l lasi tot necomprimat, n-ai nevoie de conversie. Vrei sa-l faci divx, selecteaza codecul, fixeaza un bitrate, si fa conversie.

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Encodare cu DivX6

@mandylion
    Descarci asta "DivXCreate"de pe pagina oficiala a creatorilor DivX:
    nu am acum link la indemina da promit sa-l si pun
    si ptr a activa bagi serialele ce ti le trimit eu pe PM.Salut.
    PS:Eate ultima varianta si cea mai buna de encodare cu DivX 6 care e de fapt si cea mai simpla de utilizat (o singura setare,calitatea) Merge si pe orice player stand alone ce stie DivX5.

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default DivX

Link-ul:http://www.divx.com/
    Descarca:"DivX Create Bundle - Free Trial" si cu ce ti-am pus pe PM rezolvi sa nu mai fie trial.Salut.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

@strongman
    Zi-mi o viteza de recompresie, avi in avi cu toate setarile de calitate active, film de 2 ore si encodare mp3 128/44 cu divxcreate, sa stiu daca sa-l mai instaez sau nu. Cu virtualdub-ul imi ia, cu resize de 640X480 cam 2h, 2h si vreun sfert, 3 filtre active. E mai rapid divxcreate sau nu?

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default DivX

Depinde f mult de procesor ul din PC.Nu dureaza mai putin dar eu am doar Athlun XP2400.E vorba ca nu trebuie facuta decit alegera intre Home Theater si High Def.Eu zic ca nu trebuie pierduta vremea cu Home Theater ptr ca e slaba calitatea.Tot trebuie facut in High Def (asa fac la ce iau cu SS2 videoclipuri si sunt multumit ca nu trebuie sa tot setez la Gordian Knot dar daca frei "Finete" tot GK ti-o ofera.Noutatea la acest soft e ca faci in Media Format ce permite deja creare de meniuri,introducere de subtitrari,capitole si cam tot ce are DVD-ul.Dar inca nu e public sau nu am vazut eu inca.DivX Create e facut de creatorii DivX (DivX Lab) iar Virtualdub foloseste codecul DivX.Salut.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

@strongman
    In ultimu' timp, neavind mare lucru de facut, am resamplat niste filme romanesti de genu' alora pe care le gasesti pe share la niste rezolutii si imagini de doi lei. Le-am facut cu virtual dub-ul, divx, resize, soften, etc. Virtual dub-ul ia cam acelasi timp, indiferent la ce nivel setezi procesorul sa mearga (la mine, pe P4, 3.0 Gb, merge cam pe dimensiunea filmului, daca e de o ora jumate, cam tot atita e si timpul de resampling). Inca n-am trecut pe divx 6, 5.2 stiu ca merge foarte bine in standalone.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Incearca cu DivX Converter 6.0.3; gasesti pe forum ky:
    FB3VIRXP7CRUIX666HWB
    EVTVIRXV34RK6X666BYS
    HSMVIRXP34RQNX666VWS

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am revenit cu ceva rezultate ... Am testat AutoGK si se pare ca are tot ceea ce vreau . Adica:
    Resize, Deinterlace,Compresie la DivX. Merge destul de fain si sunt multumit . Sincer as fi preferat VirtualDUB pentru prelucrarile video fiindca e super acel soft si m-am obisnuit cu el ... Din pacate nu "intelege" formatul DV
    Tostusi parca e putin mai lent AutoGK in comparatie cu o compresie facuta cu VirtualDub , insa fiind destul de simplut softul cu setari de calitate la compresie sau cu valoare predefinita a marimii fisierului comprimat, mi se pare alegerea optima pentru inceput

Toate cele bune!

Banan6ro
    Guest

virtualdub intelege si formatul Dv daca instalezi programul "dv codec (DVSD pour VirtualDub)" creat de MainConcept GmbH o sa vezi ca merge pe urma

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Banan6ro
    virtualdub intelege si formatul Dv daca instalezi programul "dv codec (DVSD pour VirtualDub)" creat de MainConcept GmbH o sa vezi ca merge pe urma
    Mersi de info , voi cauta

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mandylion
    Din pacate nu "intelege" formatul DV
    !
    Sa nu mor prost... Ce e ala format DV...

Am cuplat si eu camera Canon Mv800 prin cablu DV-Firewire si am observat urmatoarele: Nu mai am nici o posibilitate de a pune data, intr-adevar dispar acele linii intrerupte din partea stinga-sus a ecranului, iar codarea in .mpg cu Ulead Movie Factory 3.5 in loc sa se faca la 65% procesor,ca in cazul capturii cu cablu av, se face in 100% cu aceleasi probleme ca divx care reuseste doar 14-16 fps in cazul procesorului meu T-Bred @2Gh reali...
    Teach me...please !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)