Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default inregistrare dm 8000

hallo!

am observat in ultimul timp ca daca fac inregistrari pe hdd pe sky (premiere) am tot timpul sunetul cu aprox. 10 secunde mai tirziu. am cautat pe net dar nu am gasit asa ceva. habar nu am ce este - chestie de setup pe undeva?
    filme inregistrate pe freetv german,**gi sau max sint fara probleme.

panteraroz

am uitat sa spun ca pe db 8000 merge cccam 2.1.4 cu gemini 4.7 (inainte am avut 2.1.3 cu gemini 4.6 si tot asa mergea)

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Incearca si cu alta imagine. Daca ai 8000, banui ca ai si multiboot (stick), iar daca da, incearca si cu NewEnigma. Posibil si de la update de drivere sa ti se traga, uneori mai apar mici ciudatenii.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Aceeasi problema a avut si un amic la dreamul 800/RTL HD. Mi-a zis ca a pus alt skin pe el, si de atunci ai merge. Poti incerca.
    Bafta

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by panteraroz View Post

am uitat sa spun ca pe db 8000 merge cccam 2.1.4 cu gemini 4.7 (inainte am avut 2.1.3 cu gemini 4.6 si tot asa mergea)
    Ai uitat sa pui daca ai GP in flash. Pune in flash ultimul Oozoon lean.
    Iar GP pe un CF card 2-4 gb ( sundisk2gb,/kingston 4gb )testat . Inca nu am intalnit la nimeni o astfel de problema.
    Combinatia asta o folosesc eu si catva prieteni, fara probleme.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

hallo!

imi pare rau ca nu am ajuns decit acum pe forum, dar stiti si voi : munca (care ne omoara).

in flash am: - OoZooN-CVS-lean-dm8000-20090705.nfi

pe cfcard : - generic cfcard 2Gb cu gemini 4.7 si cccam 2.1.4 in rest nimic pe imagine

poate ai dreptate si ar trebui sa schimb in flash imaginea si poate o noua versiune de barryallen (in momentul de fata am 4.8.23)

multumesc pentru raspuns

panteraroz

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

hallo!

imi pare rau ca nu am ajuns decit acum pe forum, dar stiti si voi : munca (care ne omoara).

in flash am: - OoZooN-CVS-lean-dm8000-20090705.nfi

pe cfcard : - generic cfcard 2Gb cu gemini 4.7 si cccam 2.1.4 in rest nimic pe imagine

poate ai dreptate si ar trebui sa schimb in flash imaginea si poate o noua versiune de barryallen (in momentul de fata am 4.8.23)

multumesc pentru raspuns

panteraroz

mai bine incerci dream elite black hole multiboot http://www.dreambox.it/download.php?....0%20MULTIBOOT in flash si gemini sau newnigma in CF . am pus astazi si se pare ca e ok !

bafta !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ambasadorul View Post
    mai bine incerci dream elite black hole multiboot http://www.dreambox.it/download.php?....0%20MULTIBOOT in flash si gemini sau newnigma in CF . am pus astazi si se pare ca e ok !

bafta !

multumesc. o sa incerc astazi sa fac modificarea.

panteraroz

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Asta este, ai vrut DM 8000

Cand va arunc aici cate o idee ma luati la misto, imi spunetzi ca nu am habar de ric-urile voastre. Problemele 8000-ului nu se termina aici, incet incet , le vei gasii. Bafta.

P.S.

Nu te repezi prea mullt in munca odierna, acasa te asteapta o alta munca. In caz ca ai nevoie, chiama-ma.

Expert DM cu tendintza AZBOX.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by le099 View Post

Cand va arunc aici cate o idee ma luati la misto, imi spunetzi ca nu am habar de ric-urile voastre. Problemele 8000-ului nu se termina aici, incet incet , le vei gasii. Bafta.

P.S.

Nu te repezi prea mullt in munca odierna, acasa te asteapta o alta munca. In caz ca ai nevoie, chiama-ma.

salut Leo

poti s imi enumeri si mie care sunt problemele de la DB 8000 ? macar una

cu stima

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

P.S.

hallo!

fara suparare, eu ma declar multumit cu el (asa cum am fost si de 7000, pe care l-am cumparat tot asa in prima serie cu display galben). de anul trecut din iulie pina acum in afara de inregistrarea pe timer pe sky nu am avut nici un fel de probleme. la asta ma refer la blocari sau sa se incalzeasca prea tare. cu timer-ul zic si eu cum zic nemtii: ich kann damit leben (cu asta pot sa traiesc).

totusi multumesc pentru ajutor

panteraroz

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Fa simplu un update al imaginii din flash, nu trebuie schimbata imaginea caci oozoon face update. Cu o imagine in flash asa veche si cu gemini nou pe stick nu are cum merge, gemini a fost "scris" pt driveri noi iar tu ai in flash altii vechi, deci undeva nu se potriveste. Tine cont, imaginea boot-ata de pe stick, chiar daca are ultimii driveri teoretic nu-i va incarca ci ii va incarca cei din imaginea in flash. Incearca, va trebui sa mearga, eu pe dm800 nu am avut niciodata problema asta.

bafta
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Cand va arunc aici cate o idee ma luati la misto, imi spunetzi ca nu am habar de ric-urile voastre.
    Hai că m-ai facut să rd cu faza asta cu RIC. Poate cei mai tineri nu ştiu ce-i ala un RIC! Iată-l, n toată splendoarea lui.

Problemele 8000-ului nu se termina aici, incet incet , le vei gasii. Bafta.
    Măi oameni buni, chiar aşa au ajuns femeile de serviciu să predea limba romnă n att de multe şcoli? Nu e vorba numai de tine, că văd o groază care habar nu au unde să puna unul, doi, sau trei de "i"

Spune-ne te rog şi nouă ce nseamnă cuvntul ăla. Mulţumesc.
    Last edited by SpaceDebris; 23rd March 2010 at 09:31.
    In space no one can hear you screaming.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

hallo!

eu ma declar multumit

panteraroz
    Eu ma declar super multumit. Il frec de ccca. 6 luni fara sa am vreo problema. ( Reboot 1x week ).
    Toate modele au trecut prin mana mea, mai putin dm500HD.
    Am observat un lucru. Doar cei care nu-l au aduc critici negative acestui Dream. Oare din invidie?
    Ia dati un search pe google dm8000, si uitativa la pret In loc scada a crescut cu aprox 100-200 eur. ( ca la bursa )

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Unde dai si unde crapa ... si cu topicul asta.
    Leo099, te asigur ca DM8000 functioneaza fara probleme si este un receptor excelent. Daca vrei, te invit la mine.
    Panteraroz, n-am inteles faza cu timer-ur. Nu-ti merge bine ?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

buna ziua fratilor!

inca odata multumesc pentru sfaturile pe care mi le-ati dat. am rezolvat problema cu un update a imaginii din flash, barry allen si a imaginii de pe cf. acum functioneaza perfect timer-ul pe sky (imaginea si sunetul sint concomitent si nu defazat cu aprox 10 sec cum era pina acum).
    imi pare rau ca acest thread a adus iarasi aceeasi ''mincarime'' intre cei pro si contra dreambox-ului. eu personal , cum am scris si mai sus ma declar multumit de db8000. de asemenea ii respect si pe cei care nu vor (din principiu) sau nu pot (material) sa-si cumpere un db.

multumesc

panteraroz

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)