Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cel mai fiabil dBox2

Salut,
    Sunt interesat sa achizitionez un dBox2, si as dori sa stiu care model este cel mai fiabil si se comporta cel mai bine la o perioada lunga de functionare.
    Modelele pe care le cunosc sunt: Nokia Avia500, Nokia Avia600, Philips Avia600 (2xintel), Sagem Avia600 (2xintel), Sagem Avia600 (2xAmd), probabil ca mai sunt si alte modele.
    Mentionez eu am un Nokia Avia600 2xintel, merge bine sunt multumit,.. dar parca uneori pierde semnalul (parca s-ar bloca tunnerul odata la 2luni cand este manuit necorespunzator) iar daca dau restart fara sa intervin cu alceva revine semnalul. In rest nu are probleme, e drept ca poate fi si din cauza antenei,.. (70x80) inainte aveam 1,2m Al.
    Totusi as fi foarte incantat daca as afla care este cel mai fiabil si mai indicat dbox2 din cele amintite mai sus.
    Apropo la Sagem cum se face diferenta intre cele cu 2xAMD (flash) cu un singur layout sau cu doua layout? Asa ceva era in How to... dar nu m-am prins cum se face diferenta intre ele.

Multumesc anticipat.
    Last edited by pitiu_hh; 12th March 2010 at 11:22.
    Dbox2, Dbox1, Humax CI-8100PVR 80GB/HDD, DG 17500 CI, DigiTV, H-H Strong2100, 1,2m AL and more...

member Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up re...

Norocul meu ca am facut un scurt in nokia dbox2 altfel nu treceam prea repede pe dreambox.....am ramas cu dbox1 pt reglaje ....asa ca sfat : treci pe minim 500s Si oricum daca ramai la dbox2 numai nokia .

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

@pitiu_hh
    Banuiesc ca cel de la sagem, fiind ultimul producator a avut timp sa remedieze eventuale probleme.
    Carcasa este mai solida, constructia mai rigida
    La sagem mai poti adauga ram, poti pune multicam fara sa tai pinii la soclu smartcard, cum se procedeaza la nokia.
    Sursa de la sagem mi se pare mai bine proiectata,in comparatie cu cea de la nokia.
    Am avut ocazia sa testez display de sagem, si e mai bun in comparatie cu cel de nokia.
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Eu am si Nokia(2x) si Philips...

La Philips poti aduce imbunatatiri(multicam am pus eu) foarte usor...

Sunt batrane dar merge bine..

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cel mai stabil este nokia avia 600.

Se blocheaza cind intra greu sau deloc semnalul ( dreambox nu )
    Si imagiul folosit are importanta. Pb enigma nu este la fel de stabil ca GLJ si altele.
    Cine are nevoie de subtitlu la gigi trebuie s-o foloseasca.
    Diferenta la sagem se face astfel: Deschizi capacul si te uiti ce are 2x amd sau 2x intel, 1x intel. In functie de cum este dotat alegi image. ( 1x1, 2x1 )
    Sagem cu 2 x intel carcasa argintie este ultima editie iesita de pe banda o serie destul de mica. Am avut ocazia sa testez unul.
    Multicam se poate monta pe phillips si sagem fara a taia pini sau a se lipii 10 fire.
    La sfirsitul lui 2001 s-a incetat a mai produce dbox2 la cererea lui Prem...
    Orienteazate spre dreambox 500<....

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default PB-Newsletter-DBox2 Images Enigma V8 ready to download! [::::...Power-Board...]

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Talking

La sagem mai poti adauga ram, poti pune multicam
    fara sa tai pinii la soclu smartcard, cum se procedeaza la nokia.
    Sursa de la sagem mi se pare mai bine proiectata,in comparatie cu cea de la nokia.[/quote]
    Salut
    multumesc la toti pt raspunsuri,
    sa inteleg ca la Sagem se poate pune memorie veche (edo Ram) de la calculatoare mai batrane?
    Pe Sagem scrie la sursa de tensiune Made in Japan,.. o fi si asta o garantie a calitatii?
    Idea e ca trebuie sa aleg din toate receiverele enumerate doar unul singur,.. si imi este tare greu sa decid,... doar modelul Avia500 de la nokia nu pot sa-l aleg,... in rest oricare,... judecand dupa data inscriptionata pe ele Sagem cu flash intel pare a fi cel mai nou dbox2 pe care-l pot alege (08.2000).

PS. Imi doresc si eu ca in viitorul apropiat sa pot achizitiona DM800 sau DM8000 si un A4 din 20041,9 TDI negru,.... dar pana atunci treebuie sa ma multumesc cu ceea ce pot cumpara (in Ro nu se traieste chiar asa de bine), de aceea trebuie sa aleg doar unul dintre dbox-le acestea.

Va multumesc la toti pt. intelegere...
    Dbox2, Dbox1, Humax CI-8100PVR 80GB/HDD, DG 17500 CI, DigiTV, H-H Strong2100, 1,2m AL and more...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Iti dau un sfat ...nu te zgarcii . Mai pune ceva bani deoparte si ia un DM .O sa gasesti la la sectiunea shop aici sau pe alte siteuri dedicate sub pretul actual din magazine . De ce sa te enervezi cand iti e lumea mai draga ? Daca butonezi un pic mai repede se blocheaza . Daca mai bagi si un skin e chiar problema .
    E ok cand iei DBOX pe moca sau sub 100ron.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Smile Nokia D-box2 AVIA 600L 2xINTEL fabricatie: 28.08.2002

Quote Originally Posted by chris-walter View Post
    Cel mai stabil este nokia avia 600.

Se blocheaza cind intra greu sau deloc semnalul ( dreambox nu )
    Si imagiul folosit are importanta. Pb enigma nu este la fel de stabil ca GLJ si altele.
    Cine are nevoie de subtitlu la gigi trebuie s-o foloseasca.
    Diferenta la sagem se face astfel: Deschizi capacul si te uiti ce are 2x amd sau 2x intel, 1x intel. In functie de cum este dotat alegi image. ( 1x1, 2x1 )
    Sagem cu 2 x intel carcasa argintie este ultima editie iesita de pe banda o serie destul de mica. Am avut ocazia sa testez unul.
    Multicam se poate monta pe phillips si sagem fara a taia pini sau a se lipii 10 fire.
    La sfirsitul lui 2001 s-a incetat a mai produce dbox2 la cererea lui Prem...
    Orienteazate spre dreambox 500<....
    Recitind acest post am fost tare curios sa vad ce an de fabriecatie am tiparit pe cele 5 buc de Nokia D-box2 pe care le am in casa...Am fost tare bucuros cand am vazut doar pe unul dintre ele tiparit 28.08.2002 cred ca sunt norocosul posesor al unui astfel de D-box2 (din 5 buc doar asta mai avea stikerul pe el).Am fost tare fericit cand l-am cumparat prin vara anului 2008 de la un neamt care fusese stabilit in Malta care sa decis sa-si stranga catrafusele si sa se intoarca definitiv in Germania.
    Din cate stim cu toti AVIA 500 are 16MB onboard si ii poti adauga doar 16MB extern (memoria externa trebuie sa fie identica cu cea onboard,RAM de 32MB nu se pupa cu cel de 16MB onboard si nici invers!)
    Avand ambele modela avia 500 si avia 600 nu am vazut diferente de comportament intre ele..avia500 cu (16MB onboard +16 extern) si avia 600 cu 32 onboard.
    Daca ai o antena mica de 60cm si din diferite motive se misca putin iti va intra un alt provaider mai slab(ex. este ptr 1w THOR) d-boxul isi face update singur la lista de canale aglomeranduse iti va mai ramane intre 5 si 8MB disponibili din totalul de 32MB.
    Atasez o poza cu stikerul de la cel mai nou d-box din colectie
    Apropo...sunt in cautare de un ram EDO pentru un sagem.
    salutare la toata lumea..
    2x NOKIA Dbox 2(AVIA 500+AVIA 600)Samsung DSR 9500 VIA CI ,DEXATEK DK-5701, ,Dish-1.0,LNB

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)