Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Nukem Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default RDS RCS vandalizeaza blocurile

salut.. am observat ca rds a inceput sa cableze scarile blocurilor din focsani de acum 1 luna de zile.. locatarii blocurilor sunt nervosi pana peste cap chiar au facut sesizari ca rds rcs vandalizeaza scarile de bloc si fac gauri in plansee mai mari de 5 cm fara acordul sau cu acordul semnat fals al locatarilor.. au venit si la mine in scara .. in fine eu macar de as vedea finalizata lucrarea lor sa bag si eu cablu dar..... restu de locatari nu vor nici in ruptul capului ... vor reteaua jos, oare chiar au falsificat semnaturile ?
    http://www.adevarul.ro/locale/focsan...221977928.html
    Telecomunicatii - > Wi - FI - > 3G -> 4G Maniac>_)(!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Auzi , ia mai dai dracu' de locatari nervosi care nu sunt decat niste babalaci care habar n-au ce-i cu internetul si alte alea . Sa fim seriosi , au reclamat ca strica structura de rezistenta a blocurilor - cu ce ? cu doua gauri de 5 cm , mai bine s-ar baga in subsoluri sa scoata apa cu galeata ca aia afecteaza mai mult rezistenta blocurilor decat gaurile RCS,UPC etc. Eu stau la mama dracu' in creierii muntilor si daca as avea oferta de internet , televiziune si telefonie de la oras , i-as lasa sa-mi faca o gaura in casa sa poata intra cu masina cu tot. Aia ori au fost pusi de concurenta sa vocifereze ori sunt atat de ingusti la minte ca nu-si dau seama ca orice concurenta e benefica si orice serviciu care vine mai aproape de noi e bine primit. Da asta-i Romania , o tara de mani....ti care nu gandesc cu capul lor ci asteapta numai sa le sageteze cineva creierul cu idei "geniale".

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am vazut eu asa zisa vandalizare zilele trecute, e lucrare facuta ca la carte, tras frumos cu canal de cablu la fiecare apartament, fara sparturi excesive si alte nenorociri cum lasau inainte micii internauti pe casa scarii. Daca babalacii aia care au facut reclamatie or fi ca aia 90% din blocul meu atunci e explicabil ca aia fac reclamatie si daca intri cu spatele in lift....
    "Speed has never killed anyone, suddenly becoming stationary... that’s what gets you." - Jeremy Clarkson

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by johnny-m View Post
    Auzi , ia mai dai dracu' de locatari nervosi care nu sunt decat niste babalaci care habar n-au ce-i cu internetul si alte alea . Sa fim seriosi , au reclamat ca strica structura de rezistenta a blocurilor - cu ce ?
    Scuza-ma, dar aici nu e vorba de locatari babalaci care nu au habar de internet. E vorba ca RCS face uz de fals si fals in acte, care la fel ca ciuruiala aia de gauri in structura e o problema foarte grava.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Si pana la urma mai conteaza ca au semnat sau nu ? Atat timp cat au posibilitatea de a alege intre 2 sau mai multe servicii concurentiale mai conteaza o gaura in perete ? In Romania toate sunt anapoda insa reclamagii se leaga de cele mai marunte lucruri . Ieri vorbeam cu cineva din Focsani care sta la casa si perete in perete cu ei este un club de noapte (care nu stiu cum a obtinut autorizatie!-sau stiu ) si a mers respectivul la primar pentru ca nu mai suporta harmalaia iar primarul enervat de asa petitie i-a poftit sa iasa de urgenta din biroul lui . Cate dispozitii importante nu se aplica in Romania si iaca la ce am ajuns sa facem atata tam-tam , la niste cablaje nenorocite care nu fac nici zgomot , nici mizerie si nici nu incurca circulatia . Or exista legile dreptului de proprietate insa in privinta utilitatilor n-ar trebui sa se aplice . Ca doar astia de la cablu n-or baga banii in lucrari de cablaj ca nebunii fara sa fie siguri ca oferta lor nu va atrage si clienti , iar daca exista UN SINGUR CLIENT lucrarea este pe deplin indreptatita .

Vornic Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by johnny-m View Post
    ...nici nu incurca circulatia...
    Aici indraznesc sa te contrazic. Monstruozitatile de cutii de la rds, in multe scari de bloc te impiedica sa duci frigideru la reparat, sau sa ajungi si tu intr-o seara mai sprituit... (nu e cazul meu ca stau la parter)

In rest, nu cred ca aveau alta solutie (ma refer la gauri). In tarile civilizate blocurile sunt prevazute din constructie cu spatii speciala pentru racordarea la utilitati. O sa spuneti ca marea lor majoritate au facut razboiul si nu stia atunci de rds sau alta firma insa ANL-urile sau alte cladiri de ce sunt in continuare acceasi situatie? La mine in oras dupa ani buni s-a permis cablarea blocurilor ANL la reteaua de CATV (bineinteles ca tot pe casa scarii)
    Referitor la falsificarea semnaturilor.... cred ca administratorul scarilor respective si-a luat partea lui ca altfel nu aveau cum sa afle date personale ale locatarilor.... RUSINE

Nukem Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default re

Lasa cu administratorul ...... dar cand au aratat la locatari aprobari din vaslui in orasul focsani? in fine asta nu mai conteaza oricum isi alege omu operatorul dar... sa fim seriosi.... cate cabluri la mama naibi in scarile de bloc puse aiurea ..... la niste retele care nu mai exista de mult sau 7 cuti la nivelul 2 al blocului de nu mai ai loc sa treci de ele .....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

parafrazand ultimul mesaj al lui duke
    sunt multe scari cu infrastructuri parasite ale unor minuscule retele de cartier. politia nu da voie asociatiei de locatari sa dezafecteze respectivele infrastructuri. asociatiile nu mai dau voie la noi gauri.

cine pierde la afacerea asta?
    .

Nukem Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default re

Quote Originally Posted by maistorul View Post
    parafrazand ultimul mesaj al lui duke
    sunt multe scari cu infrastructuri parasite ale unor minuscule retele de cartier. politia nu da voie asociatiei de locatari sa dezafecteze respectivele infrastructuri. asociatiile nu mai dau voie la noi gauri.

cine pierde la afacerea asta?
    Pai vezi aici tampenia ?

Nu poti da jos retelele dezafectate ca este cauza penala te baga la furt etc
    nu poti face alte gauri ca strici rezistenta blocului este de rahat , nici nu stii ce sa mai faci..
    este o tara depravata cu oameni depravat

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

In mod normal intre agentul comercial x si Asociatia de Proprietari Y trebuie sa existe un contract prin care agentul comercial x descrie cantitatea si natura lucrarilor. Nu poti intra intr-un bloc si sa faci ceea ce doresti, este domeniu privat.
    Asociatia de Locatari y poate soma operatorul x sa-si indeparteze cablurile si aparatura daca Asociatia nu doreste ca acestea sa fie fixate pe/in cladirea acestuia. Asociatia de Proprietari poate sa fie si este o entitate juridica care reprezinta voia proprietarilor. Daca proprietarii nu sunt de acord cu.....a,b,c.....z, legea este de partea acestora.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Sunt nervos

Īn Turda RDS are ofertă mult mai bună decīt UPC dar din cauza unei tīnpe de bătrāne administratoare blocul nostru nu a fost cablat. Blocurile vecine sunt cablate deşi suntem microbişti īn bloc, eu oricum văd meciurile am 3 antene pe bloc dar săracul vecin bătrīn nu vede Liga 1 din cauza unei tānpe de bătrāne administratoare care spune că UPC ajunge nu trebuie alt operator.Deşi nu se distruge nimic am văzut scările cablate se duce cablul frumos lăngă cel al UPC.
    Majoritatea dintre vecin sunt deacord sub semnătură, cum am putea face să se cableze blocul ca să profite şi blocul nostru de minunata ofertă RDS:
    -Internet viteză mai bună ca la UPC
    -Digi Mobil FIX
    -Meciuri din LIga 1 şi alte canpionate
    -programe Ungureşti
    -Preţi atractiv faţă de UPC deoarece este Criză economică

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Baba are autorizatie ca poate fi administrator? Poate ca o sperietura buna o aduce la respect.

Nukem Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default salut

Babele ca babele .. dar idea este ca unii vor rds unii vor Upc uni vor altceva ... cel mai ideal este sa se faca coloana principala si acolo sa fie toate cablurile ... si fiecare sa traga ce vrea .. nu cum face UPC , RDS , Si toti provideri ... baga cu japca cutiile la usa omului cum face upc cu casutele alea mici de tabla ... daca tot (cica) a devenit Romania o tara democratica sa aleaga fiecare ce vrea

Cand cableaza un provider o scara zici ca e campanie electorala ... Fluturase , actzipilde , gargara etc.....

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DukeNukem View Post
    Babele ca babele .. dar idea este ca unii vor rds unii vor Upc uni vor altceva ... cel mai ideal este sa se faca coloana principala si acolo sa fie toate cablurile ... si fiecare sa traga ce vrea .. nu cum face UPC , RDS , Si toti provideri ... baga cu japca cutiile la usa omului cum face upc cu casutele alea mici de tabla ... daca tot (cica) a devenit Romania o tara democratica sa aleaga fiecare ce vrea

Cand cableaza un provider o scara zici ca e campanie electorala ... Fluturase , actzipilde , gargara etc.....
    problema poate aparea la un cutremur ca se strica putin rezistenta scarilor interioare cu acele gauri pentru cabluri
    daca vin doi sau 3 operatori si fiecare e cu gaura lui probabil la un cutremur acolo se va produce cel mai rapid ruptura
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by banditata View Post
    Īn Turda RDS are ofertă mult mai bună decīt UPC dar din cauza unei tīnpe de bătrāne administratoare blocul nostru nu a fost cablat. Blocurile vecine sunt cablate deşi suntem microbişti īn bloc, eu oricum văd meciurile am 3 antene pe bloc dar săracul vecin bătrīn nu vede Liga 1 din cauza unei tānpe de bătrāne administratoare care spune că UPC ajunge nu trebuie alt operator.Deşi nu se distruge nimic am văzut scările cablate se duce cablul frumos lăngă cel al UPC.
    Majoritatea dintre vecin sunt deacord sub semnătură, cum am putea face să se cableze blocul ca să profite şi blocul nostru de minunata ofertă RDS:
    -Internet viteză mai bună ca la UPC
    -Digi Mobil FIX
    -Meciuri din LIga 1 şi alte canpionate
    -programe Ungureşti
    -Preţi atractiv faţă de UPC deoarece este Criză economică
    Acordul trebuie dat de catre Asociatia de Locatari. administratorul este un angajat al asociatiei. Asociatia are un presedinte cu drept de semnatura si stampila. Presedintele Asociatiei se supune majoritatii locatarilor, pentru ca este ales de ea. Tabel cu semnaturi 50%+1 din locatari, presedintele este obligat sa semneze; daca nu, constituiti comitetul si alegeti un alt presedinte.
    .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)