Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Noul iphone model MC

Shtie cineva daca se poate face ceva cu noul model MC firm 3.1.3 ?
    jailbreak?

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Deocamdata, nu se poate face nimic cu el. Daca l-ai cumparat asa nu mai ai ce-i face. Daca l-ai luat folosit si a fost facut pe el jailbreak si daca cel ce a facut a fost atit de istet sa faca copie de siguranta a "shsh-ului" pe serverul lui saurik atunci poti sa-l readuci la 3.1.2. Insa nu il vei putea debloca de pe reteaua (unlock) daca a facut update la modem la 5.12. Daca a fost pusa 3.1.3 cu blacksnow peste 3.1.2 fara modificarea versiunii de modem atunci ai sanse sa te poti bucura. Daca nu ai copie la saurik pe server ai de asteptat, 3.1.3 e "spart" dar nu va fi facut public decit dupa aparitia ipad sau iphone 4g pentru a nu le da sansa al apple sa inchida portita gasita.

bafta
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Da, dupa cum stii la modelele MC sau dupa saptamina 40 nu este posibil un jailbreak permanent, deci la fiecare restart/reboot trebuie rulat jailbreak din nou. In caz ca nu ai pc-ul cu tine poti folosi chestia asta micuta, telefonul trebuie insa sa fie in prealabil "spart". Deci asta nu face jailbreak ci doar booteaza un telefon MC cu jailbreak.

@francezul
    Sa nu te chinui cu spartanbreak si celelalte porcarii care au aparut ca sunt fake-uri. 3.1.3 deocamdata nu se poate "deschide" la modelele 3GS!

bafta

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ce e nasol e ca vreau sa pun ceva aplicatzii pe el shi nu reushsc nici provizoriu cu redsnow sau blackra1n,aia a lui Andrei de ex cu statziile de super ethanol nu vrea deloc cu itunes shi la itunes nu ma incumet sa ai dau numarul de carte bancara ca sa iau de pe istore!

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Da, dupa cum stii la modelele MC sau dupa saptamina 40 nu este posibil un jailbreak permanent, deci la fiecare restart/reboot trebuie rulat jailbreak din nou. In caz ca nu ai pc-ul cu tine poti folosi chestia asta micuta, telefonul trebuie insa sa fie in prealabil "spart". Deci asta nu face jailbreak ci doar booteaza un telefon MC cu jailbreak.

@francezul
    Sa nu te chinui cu spartanbreak si celelalte porcarii care au aparut ca sunt fake-uri. 3.1.3 deocamdata nu se poate "deschide" la modelele 3GS!

bafta
    al meu e facut exact in ultima sapt a lui 2009 adica 52, si chiar ultima de productie a lui 3g. L`am "spart" cu blackra1n si niciodata nu mi`a revenit inapoi la reboot/ramas fara baterie. Poate e o chestie aleatoare sau e valabila doar ptr 3gs
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Vezi ca aplicatii ca cea pentru benzinarii sunt mai multe . Iti caut cand ajung acasa .

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by freeloader View Post
    al meu e facut exact in ultima sapt a lui 2009 adica 52, si chiar ultima de productie a lui 3g. L`am "spart" cu blackra1n si niciodata nu mi`a revenit inapoi la reboot/ramas fara baterie. Poate e o chestie aleatoare sau e valabila doar ptr 3gs
    E valabil doar pentru 3gs dupa sapt 40/MC si ultima generatie de ipod, 3g nu are nici o legatura, pe el poti pune si acum firmware 3.1.2 dar pe 3gs nu ai nici o sansa nici macar sa reinstalezi 3.1.2 daca ti se duce. Trebuie sa faci automat update la 3.1.3 si atunci adio jailbreak.

bafta

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Merge daca-i pui picioare, altfel va merge doar taras!
    Tu ce ai intrebat la inceput, noile modele mc, alea-s cele cu bootrom nou si video-ul tau se cheama:
    "How to Jailbreak & Unlock NEW 3.1.3 Firmware For iPhone 3Gs old Boot Rom"

La cele cu bootrom vechi se poate pune cu redsnow o imagine 3.1.3 modificate dar fara modem-ul nou 5.12. Daca pui imaginea cu tot cu modem poti face jailbreak dar nu unlock.
    Oricum nu mai e mult de asteptat!

bafta

Fan Barca Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by francezul View Post
    Sal ,

@francezul uita si aici ceva nou pt MC tau

http://www.forum-iphone.fr/tuto+down...s+3+1+2-s31279

Bafta

Paste fericit

@ +

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Vezi raspunsul ce i l-am dat eu in postul nr.2, acolo scrie ca ceea ce ai gasit tu si e valabil doar daca are shsh-ul salvat pe server la saurik.

"Daca l-ai luat folosit si a fost facut pe el jailbreak si daca cel ce a facut a fost atit de istet sa faca copie de siguranta a "shsh-ului" pe serverul lui saurik atunci poti sa-l readuci la 3.1.2. Insa nu il vei putea debloca de pe reteaua (unlock) daca a facut update la modem la 5.12."

si ce scriu baietii?

"Cette mthode fonctionne uniquement pour les personnes ayant enregistr leur ECID auparavant sur leur iPhone"

Unde ECID e gresit formulat, fisierul shsh are mai multe chestii in afara de ECID, asta il poti citi oricind, si daca iphone-ul e blocat in boot.

Iar modificarea fisierului hosts cu "74.208.105.171 gs.apple.com" cum scrie in tutorial, duce exact unde ziceam, la Saurik pe server si nu la Apple, doar astfel iTunes va primi accept sa instaleze firmware-ul 3.1.2.

bafta

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

pun si yo una bucata intrebare (prosteasca)
    care e diferenta dintre MC-uri? am obs mai multe versiuni, 131 135 132. e doar vb de regiuni sau sunt revizii noi (pe masura avansarii)?
    al meu spre ex e 131 si cica ar fi manufactured in 2010
    intreb pentru ca nu prea am gasit nimic cu prietenul gugal

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by freeloader View Post
    pun si yo una bucata intrebare (prosteasca)
    care e diferenta dintre MC-uri? am obs mai multe versiuni, 131 135 132. e doar vb de regiuni sau sunt revizii noi (pe masura avansarii)?
    al meu spre ex e 131 si cica ar fi manufactured in 2010
    intreb pentru ca nu prea am gasit nimic cu prietenul gugal
    Lasa gugleul, cauta unde trebuie:
    http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=110568

Al meu 3GS e MC131T factory unlocked din Italia.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Chris2000 View Post
    Lasa gugleul, cauta unde trebuie:
    http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=110568

Al meu 3GS e MC131T factory unlocked din Italia.
    pai stiu threadul asta insa nu`mi spune nimic referitor la ce vroiam eu sa stiu, si anume diferentele intre versiuni. acolo este doar o lista de modele alocate diverselor retele, nimic relevant

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)