Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12

Thread: Dm 500

Nukem Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Dm 500

care este diferenta dintre originalul Dm 500 si clonele reusite ( cica ) ale lui? daca stie cineva ...
    Telecomunicatii - > Wi - FI - > 3G -> 4G Maniac>_)(!

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DukeNukem View Post
    care este diferenta dintre originalul Dm 500 si clonele reusite ( cica ) ale lui? daca stie cineva ...

pretul
    de prin vara lui 2007 nu se mai face acest tip de receptor oficial
    ce sunt acum pe piata sunt clone chiar daca se numesc Dm 500 si spun ca sunt originale....

in urma cu doi ani originalul era the best , chiar daca se incalzea , pt ca era superior clonelor , dar astazi clonele functioneaza mai bine decat originalele in sensul ca nu se incalzesc deloc , pe cand originalele aproape ca poti face cartofi prajiti pe ele si le trebuie montat un ventilator suplimentar

Nukem Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default salut

am intrebat asta ca am primit de la o cunostinta contra unui schimb cu un dm 800 si o diferenta mica un dm 500 si am observat chestia cu incalzitul.. si vazusem la cineva o clona .. cand am reglat antena la acea persoana era rece rece si era in priza de mai bine de 2 zile . chestia este ca omu nu era cunoscator de aceea nu am indraznit sa pun intrebari referitoare la asta
    Telecomunicatii - > Wi - FI - > 3G -> 4G Maniac>_)(!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Se mai foloseste?

DM 500 mai este recomandat? Care ar fi neajunsurile acestuia, in fara ca nu este HD?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by qfreddie View Post
    DM 500 mai este recomandat? Care ar fi neajunsurile acestuia, in fara ca nu este HD?
    Alo,alo, a apus era lor uitate in ce secol traim....altii cumpara televizoare 3d,altii arunca pe cele HD si tu vrei ALB-NEGRU? ALO,ALO?

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Caldura nu are a face , sunt DM500 originale care merg de 5 ani in continuu fara probleme , iar clone care au murit dupa 2 luni din cauza calitatii slabe a componentelor si a productiei .

Dai un ban , dar stai in fata , e un proverb general valabil in viata .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Nabilosat Darkstar II

am intrebat asta ca am primit de la o cunostinta contra unui schimb cu un dm 800 si o diferenta mica un dm 500 si am observat chestia cu incalzitul.. si vazusem la cineva o clona .. cand am reglat antena la acea persoana era rece rece si era in priza de mai bine de 2 zile . chestia este ca omu nu era cunoscator de aceea nu am indraznit sa pun intrebari referitoare la asta
    Da, Nabilosat Darkstar II este rezolvarea. Eu cam de pe la Gemini 4.20 am trecut pe Nabilo (asta cu mult inainte de aparitia Time Bomb-ului), si de atunci DM-ul are temperatura normala, adica in partea tunerului simt ceva ca ar fi mai cald, dar in rest la palma se simte aceiasi temperatura ca de ex. pe Playerul care e in Stanby. Incercat si acuma inainte de a posta.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Sincer spus si fara sa ascund nimic eu sunt foarte multumit de DM500s (clona100%), de incalzit nu se incalzeste, si momentan am 45 linii si se comporta excelent.
    Pareriile sunt impartite pro si contra.....
    Numai bineee.....

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Aiurea

Quote Originally Posted by gelu_dh View Post
    Alo,alo, a apus era lor uitate in ce secol traim....altii cumpara televizoare 3d,altii arunca pe cele HD si tu vrei ALB-NEGRU? ALO,ALO?
    Mi se pare cam aiurea raspunsul tau - sincer.

Mai apoi cei care cumpara televizoare 3D la ce se uita? Ca prea multe filme si programe 3D nu gasesti. O sa vina, dar pana s eperfectioneaza technologia pentru end-userul de acasa, se mais chimba cate ceva.

Si da, stiu ca nu are HD, am si mentionat. Da poate nu am nevoie de HD la cabana unde ma duc din 2 in 2 saptamani.

In fine, suntem OFFtopic. M-am documentat in topicul special Dm500 si acolo am gasit raspusurile, care sunt pozitive BTW.

Numa' bine

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default diferenta ???

...diferenta este, ca pe clone, (soleron, optibox, etc...) fabricantul a avut curajul sa-i scrie numele receptorului, in schimb pe cele pe care scrie Dreambox NUUU !
    Povestea e veche, de mult nu se fabrica DM500 de Dream Multimedia, si totusi unii inca vand receptoare "originale".

Deci care e clona ? Cel pe care producatorul are curajul, sa scrie pe receptor, numele receptorului, sau cel care construieste o carcasa aproape identica cu originalul si scrie Dreambox ?

...in plus de asta, "originalele" le cumperi de pe "Mokazii" si clonele din magazin cu 2 ani garantie.

Notă: Vizionarea programelor Pay TV fără un abonament valabil este ilegală
    Discuţiile purtate si fişierele disponibile aici sunt în scop experimental şi educaţional !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

La mine merg doua DM500s originale din iulie 2007 de cand le-am cumparat nou noute fara niciun fel de probleme si sincer sunt doar un pic caldute nu cum se exagereaza pe aici.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Parerile sant impartite pro si contra , asa cum tu iti lauzi originalele tot atat de bine acum vreo 2 ani se plangeau alti detinatori de originale ca se incalzesc in "dracii"
    Acum fiindca nu se mai fabrica si conform teoriei ca orice procesor/decodor care disipa caldura va functiona mai bine cu un sistem de racire adecvat a fost aplicat la clone care sant destul de fiabile
    Si cum a mai scris cineva mai jos mai bine iti cumperi o clona cu 2 ani garantie , decat un original care nu se stie cat mai functioneaza dupa atata timp de folosire la vechiul propietar
    Legat de componentele pasive original/clona , acum depinde si de ce lot a fost folosit la vremea cand sa ansamblat acel receptor original/clona
    Fiindca cum au cazut clone , tot atat de bine pot cadea si originale , componentele pasive fiind construite tot la chinezii atat pt. originale cat si pt. clone
    Insa daca sa respectat tehnologia folosita la originale sa putut da si 2 ani garantie la clone , clonele facute identic ( avand aceeasi carcasa ca originalul ) pe vapor sant convins ca nu au apucat nici 2 ani de folosinta

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)