Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Default @yanq un sfat legal. A cazut casa pe mine

Am o casa veche la tara , casa bunicilor, construita aproximativ prin 1940 si in urma intemperiilor (ploi) si inundatiilor de acum 4-5 ani din zona, fundatiile unor anexe au cedat, printre care si o bucatarie de vara construita din caramida, anexata la casa “mare”, bucatarie care a cazut total in iarna asta; a daramat si gardul la vecini.

In perioada urmatoare , mai precis dupa sarbatorile de Paste, vreau sa merg acolo si sa demolez bucataria de vara definitiv , adica sa eliberez zona, iar in locul ei sa ridic o constructie din material usor ,actual ma gandesc la o structura de lemn cu pereti din PFL si izolatie din polistiren pe o fundatie noua..

Intrebarea este urmatoarea:
    Daca merg pe “burta” adica eliberez locul si ridic constructia usoara din lemn fara autorizatii de demolare si proiect de constructie (avand in vedere ca impozitul se plateste pe toate constructiile indiferent de starea lor) , exista posibilitatea sa fiu amendat prin “bunavointa” vecinilor sau autosesizarii autoritatilor locale ?
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

trolololo Mentor
    Posts Thanks / Likes

Stiu ca nu ma cheama yanq. Insa eu te sfatuiesc sa faci totul legal. Dureaza mai mult, insa nu vei avea probleme cu vecinii. Si crede-ma ca daca un vecin se pune pe tine sa te frece, apoi atit asteapta astia de la ISC sau primarie sau dracu stie. Toti vor sa dea multe amenzi si eu nu as risca pentru ca sint mari.
    Ai putea sa o faci si pe neve, insa trebuie sa te misti foarte repede. SI sa te intelegi si cu vecinii. Dar tot as scoate toate hirtiile ca sa fiu acoperit.
    If you're going through hell, keep going ! W Churchill

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

poti merge la risc , dar daca da cu "ciocul" vecinii nu mai ai scapare si trebuie sa platesti

pentru constructii de lemn si care nu depasesc 2 metri parca nu trebuie autorizatie de constructie
    eu spun sa o faci rapid intr-o zi doua si apoi sa dispari din zona sa nu puna intrebari vecinii

si le spui ca ai toate autorizatile , adica e o lege care spune ca o poti " repara " (reconstrui) daca s-a daramat , nu le da amanunte ca nu cunosc aia multe

la vecinul la care i-ai daramat gardul sa il repari rapid ca sa nu aiba pretentii

Spor la munca pytonule !
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by horatyu View Post
    la vecinul la care i-ai daramat gardul sa il repari rapid ca sa ....
    nu vada bine ce faci tu dincoace de el....

spor la lucru!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu pot decat sa te indrum sa citesti Legea nr. 50/1991 din 29/07/1991
    (ultima versiune actualizata la data de 15/10/2009) privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii.
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Am o casa veche la tara , casa bunicilor, construita aproximativ prin 1940 si in urma intemperiilor (ploi) si inundatiilor de acum 4-5 ani din zona, fundatiile unor anexe au cedat, printre care si o bucatarie de vara construita din caramida, anexata la casa “mare”, bucatarie care a cazut total in iarna asta; a daramat si gardul la vecini.

In perioada urmatoare , mai precis dupa sarbatorile de Paste, vreau sa merg acolo si sa demolez bucataria de vara definitiv , adica sa eliberez zona, iar in locul ei sa ridic o constructie din material usor ,actual ma gandesc la o structura de lemn cu pereti din PFL si izolatie din polistiren pe o fundatie noua..

Intrebarea este urmatoarea:
    Daca merg pe “burta” adica eliberez locul si ridic constructia usoara din lemn fara autorizatii de demolare si proiect de constructie (avand in vedere ca impozitul se plateste pe toate constructiile indiferent de starea lor) , exista posibilitatea sa fiu amendat prin “bunavointa” vecinilor sau autosesizarii autoritatilor locale ?

Salut!
    Nu stiu cum e la tine acolo in zona,insa ai mei au inlocuit tot asa o portiune de cladire doar cu o autorizatie de renovare,daca imi aduc aminte bine.Oricum nu era de constructie si a fost ok.
    Acuma cred ca depinde si de bunavointa celor dela primarie.Banuiesc ca e la tara si nu v-a fi asa mate tambalau.
    Oricum incearca asa nu ai ce pierde.In fond si la urma urmei acolo era o constructie si se darma-se in conditii de calamitate,asa ca...e doar o renovare.
    Respect!

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

ai zis ""la tara""
    fugi man de aici...
    daca vrei s-o faci cu acte.. fa-le pe shest alminteri te va rade tot satul!
    ia destupa o sticla de rosu cu vecinul si pe la fundul sticlei fa-i o intrebare cam cati au facut case la tara cu autorizatie.
    poate nu stii ca acolo primaria elibereaza astfel de autorizatii.
    Fa-i o vizita primarului,zii c-a picat bucataria,fii om cu vecinul ca doar nu construiesti ""burj al arab""
    daca umbli dupa hartzoage si la toamna vei fi tot cu cosmelia jos.
    esti la tara,in curtea ta !
    Daca tii musai la hartii -reparatie dar si asta e complicata in ultima vreme

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Daca nu schimbi destinatia initiala a constructiei, forma si materialele din care e construita, poti sa fac ce vrei. Daca schimbi chiar si un simplu element din arhitectura (de exemplu inlocuiesti tigla de la acoperis cu tabla) trebuie autorizatie. Chiar si pentru un gard din plasa metalica, daca doresti sa il refaci dn lemn sa zicem , trebuie autorizatie... Daca il refaci tot din plasa, nu trebuie. Deci aplica ideea si la reconstructia casei tale. Studiaza cu atentie legea mentionata mai sus. Romania te iubesc...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)