Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Incepator nedecis in leg cu receptor. Idei si sfaturi?

Buna

Inainte sa vin si eu cu intrebari, subliniez ca am citit o gramada de pagini pe acest forum, dar inca nu am putut ajunge la o concluzie buna. Si daca intrebarea (sau una similara) are deja un Thread, sa-mi da-ti linkul si continui acolo. MS de intelegere!

In al doilea rand, am ceva experienta in Sateliti si "decoding", avand un SS1, si cu ProgDVB am inserat si eu keys de cateva ori. Numai ca metoda nu ma satisface, fiindca vreau sa ma uit la programe satelit pe TV din pat si nu pe monitorului unui PC din scaun. Apoi am experianta si de hackuit hardware (imi fac un HTPC in care din pacate nu imi pot baga placa SS1 din cauza marimiii - astfel problema ar putea fi rezolvata). Deci:

Avand antena, si LNB (tip nu stiu, da legat la PC mergeau canelele OK), am nevoie de un receiver. Ceea ce astept de la acesta este sa poate fi folosit usor si de nevasta (la propriu si la figurat), sa aiba control la motorul antenei, si sa poate fi upgradat usor cu "chei" - cel mai bine ar fi sa o faca automat. Mai apoi nu trebuie sa stie 1000 de chestii in plus, dar ceva extra totdeauna prinde bine. Pt upgrade as avea timp odata pe saptamana sau la doua sa conectez aparatul la PC, dar nu am timp sa fac asta cate 2 ore in fiecare zi - si aici ar prinde bine conexiune LAN (astfel conectat totdeauna al retea sau legat usor la laptop).

Acum ceva timp mi-a fost recomandat HUMAX (fara tip si serie), ca una dintre cele mai bune si fiabile marci de pe piata. Apoi citind am vazut si Dreambox - care ar fi ok, si ma tenteaza enorm, dar cum am zis, nu am timp 2 ore pe zi pt setari si hackuiri linux. Daca totusi acesta functioneaza si "out-of-the-box", sau eventual cu un minor OS upgrade, se poate considera.

Citind pe aici, am observat un lucru interesant in leg cu Humaxurile: transferul de "chei" se poate face numai cu ajutorului unui Laptop si unei cartele. Laptop am, da cartela, si un eventual cititor pt acesta nu, si nici nu as dori sa investez in nu stiu cate aparate si gadgeturi secundare.

Concluzie: as vrea un receiver usor de folosit, cu toate functionalitatile de baza (teletext, EPG, subtitrari, control motor etc.), sa fie HD + SD si ca plusuri (ca nu-s total incepator) conectivitate la PC pt editare lista de programe, upload "chei" etc. Eventual ca extra se pot considera functii multimedia ca slot USB pt stick sau ext. HDD (de pe care se pot viziona poze si filme), card reader. Pretul poate merge cam pana la 600ron - max. (pt un dreambox care sa merga si out-of-the-box as da si cam pana la 750 - cu order din china )

Intrebare bonus: as considera si un Dreambox 600 dar mi se pare ca a cam trecut timpul peste el. Sau ma insel? In afara ca nu stie HD, ce altceva ar mai in minus la acest aparat?
    Sau chiar si un DM7020 care se pare stie mult mai multe.

Mersi anticipat de ajutor.
    Last edited by qfreddie; 7th March 2010 at 23:43.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Vantage 1100HD

Quote Originally Posted by zippy99 View Post
    Hmm, mersi de sfat. Nu m-am intalnit inca cu Vantage, dar am googalit putin si trebuie sa amdit ca ar fi o optiune buna: este combo (terestru + sat), ethernet (cu download emu automat), are slot USB 2.0 (si merg si filmele divx) si este si HD. Daca am citit bine in unele locuri: are si slot pt HDD intern?

Totusi pe un site de reviews am citit ca este cam greu sa te obisnuiesti cu el, si meniul nu este prea intuitiv. Apoi nu iti listeaza canalele separate pe sateliti, si editorul este tot cam nspa de folosit. AICI

Momentan o consider ca o optiune dar fiind in jur de 300$, mai caut. Mersi inca odata.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Thumbs up UPDATE - Tot nedumerit

Incet devine si acest thread mai mult un blog personal despre nedumerirea mea legata de un receiver satelit, dar nu-i bai, poate ajut pe cineva cu intrebarile mele retorice la care gasesc raspunsuri si concluzii citind pe ici pe colo

Am revenit iarasi, fiindca m-am documentat cam toata ziua in leg. cu receivere, si Vintage, si Humax, dar mai mult DreamBox, si clone, ca m-a prins si pe mine peste noapte febra de a edita si hackui. Dar cu cat citesc mai mult, cu atat stiu mai putin, si confund termenele, specificatiile, reviewurile, testele si parerile.

In legatura cu DreamBox am ajuns la concluzia (de pe aici forumul RDI) ca la ele este aproape indiferent daca iei clona sau original, ca si cele originale au o gramada de probleme (incalzirea), nemaivorbind de DM800HD despre care se zice ca si originalul ar fi o catastrofa technica - si mai sunt si dublu la pret. Si sa adaug ca de la chniezi mi s-a dat deja oferta de 190$ + taxe postale si vamale - deci max 250$. Sincer, m-ar tenta un DreamBox - ca imi place si mie sa mai setez cate ceva, sa instalez pluginuri etc. dar probabil din cauza asta as petrece mai mult timp cu DM hacking decat de uitat la filme (ca asa am facut si cu PS2ul, care a ajuns sa fie mai degraba o platforma multimedia decat unul gaming). Deci faza cu un receiver prea mult editabil iese din socoteli.

Si cred ca raman la cerintele formulate in postul initial, si am decis ca vreau sa ma uit la TV nu sa hackuiesc. Deci cerinte / asteptari dar mai pe larg si ordonat :

LAN (eventual wifi ): vreau conexiune LAN pt. update automat la camuri (sau ce o fi), sau macar sa pot sa o fac prin retea, fara sa iau aparatul jos de pe TV in fiecare saptamana.

O experianta "out-of-the-box" cat mai placuta: insemnand faptul, ca scot aparatul, leg cablurile, fac setarile initiale si ma uit la FTA. Apoi eventual editez meniul, bag CAM, eventual schimb firmware sau skin - si cam atat.

Un meniu usor si intuitiv: nu vreau ca nevasta sa ma sune la servici cu telecomanda in mana si sa trebuiasca sa-i explic step-by-step cum sa se uite la Pretty Woman.

Functii utile: teletext, EPG, subtitrari, control motor

HD: nu toate canalele sunt HD, dar daca sunt sa le pot savura.

COMBO (cred ca asa se numeste): sa aiba si tuner terestru, sau daca am cablu TV acasa, sa pot lega si aia udneva.

EXTRA: nu sunt asteptari, dar daca sunt, le accept. Acestea ar fi: playback de mp3, avi, si JPG ori de pe card reader si / sau USB

That's all folks.
    Thanks!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Alegere buna

Intradevar o alegere buna. Are tot ce am specificat, da pretul este pe la 400€ - mult pt mine.
    Poate am prea multe asteptari?

Mersi

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

atunci ori astepti V+Duo sau daca nu cumpara clona de dream 800 sau AbipBox sau Clarke 5100 sau 6600 HD.Esti pe aproape cu tot ce doresti

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Diverse

Quote Originally Posted by stelrob View Post
    atunci ori astepti V+Duo sau daca nu cumpara clona de dream 800 sau AbipBox sau Clarke 5100 sau 6600 HD.Esti pe aproape cu tot ce doresti
    M-am uitat la toate scrise de tine. Singura problema cu ele este pretul. Poate ar trebui sa renunt la ceva ca sa ma incadrez in buzunar, ori imi iau clona DM800 - ceea ce nu as fi vrut la inceput.

Ma mai uit la Elstar si TechnicB

Mersi

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu ai nevoie de nici un receptor sa poti vedea canalele Tv de pe satelit din pat, sa poti decoda orice si sa invarti antena pe orice satelit doresti.
    Ai aici HTPC-ul meu ca exemplu:

- monitor LG de 22" full HD;
    - pc -Asrock ION 330;
    - Placa dvb-s2 : Tevii S660 usb HD (bineinteles cu telecomanda);
    - cititor de carduri violet phoenix (sau poti folosi tevii phoenix care este foarte ieftina si se gaseste la noi);
    - ca si soft - DvbViewer cu licenta.
    - pentru decodare : vplug (key), acamd (client newcamd, cccam si cititor direct), flycccam (client cccam cu licenta, ultima versiune putand fi folosita si ca server).
    - antena multifocuss : Maximum T85/E85, cu 6 lnb in cascada pe diseqc 4/1 .

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Buna ideea

Sal Ovidiu

Foarte buna ideea. Nici nu stiu cum nu mi-a venit in minte partea asta. Mai ales ca imi fac HTPCul pe moment - nu atat de frumos ca al tau (cred ca este HTPC factory build) dar tot aia este - si astfel nu m-as complica cu 2 boxuri. Mai apoi boxul Tevii am gasit si cu 74€! Mai ieftin numai un receiver Strong ar iesi!

Daca inteleg eu bine, iei acest box Tevii S660 usb HD, il legi prin USB la PC, semnalul de la antena intra in ea, si monitorul il legi la placa video a HTPC prin iesire DVI. Corect?

Apoi nefiind pro, nu m-am lamurit pt ce iti trebuie acel cititor de card. Altfel nu poti face decodare? Folosind DvbViewer presupun ca ai instalat XP Media Center ca OS? Daca este contra regulament sa scrii aici despre decodare si chestii, imi poti da PM.

Singura chestie ramasa acum, este ca trebe sa regandesc putin HTPCul ca momentan - fiind un proiect hobby - este un P4 vechi la 1,7mhz (aveam o placa de baza MicroATX si pt playback filme este perfect). Oricum ma mai gandesc, dar detalii in leg cu intrebarea de mai sus as accepta.

Mersi inca odata!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

schimbă proc că e praf...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Tevii S660 o gasesti si in tara la un pret acceptabil : http://www.satmedia.ro/Noutati/TeVii...264/USALS.html

Placa da se leaga la pc prin USB, se leaga la ea antena, iar asrock-ul il leg la tv prin HDMI (nu am DVI).

Cititorul de card il folosesti doar in cazul in care vrei sa intri in randurile cardsharing-ului ( parca mai sus ziceai ca ai tot citit si rascitit pe acest forum ... daca ar fi fost asa ai fi fost la curent cu ceea ce inseamna cardsharingul).

Pc-ul poate fi si pentium 4 dar indicat ar fi un pc cu un procesor dual core, si obligatoriu o placa video buna (cu hardware acceleration) pentru a putea rula canalele HD.

NU folosesc Media Center ci XP Profesional.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zippy99 View Post
    schimbă proc că e praf...
    Am dat streaming de pe canale HD cu un Compaq Evo D510 SFF: http://www.citgrup.ro/Calculatoare/S...s-xp/1968.html internetul fiind de la rds - fiberlink.
    Testele le-am facut cu cineva de pe acest forum.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Re

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    Cititorul de card il folosesti doar in cazul in care vrei sa intri in randurile cardsharing-ului ( parca mai sus ziceai ca ai tot citit si rascitit pe acest forum ... daca ar fi fost asa ai fi fost la curent cu ceea ce inseamna cardsharingul).
    Da, asa este, citind pe aici am aflat prima data de cardsharing, dar numai in teorie - adica stiu ce inseamna. Despre partea technica nu stiu, pt. ca nu am ajuns inca in acea faza. Totusi, m-ar interesa, ca sunt pro ideii de a si da, nu numai a primi

In leg cu PCul. Am pe raft un DualCore co tot cu placa de baza, pe care nu il folosesc deloc. Trebe numa sursa si cooler pe CPU. Apoi pot trece la partea de a construi un HTPC mai performant, ca restul am (HDD, DVD-RW, RAM, placa video PCIe). Si aici am gandesc sa instalez placa mea SkyStar2 in ea si tunerul TV cu telecomanda (care se poate reconfigura). Singura problema ar fi ca SS2 al meu nu este HD Si acest PC ar fi mai tare ca Compaq Evo D510 cu care ai facut streaming.

Si revenind putin la ideea initiala: cred ca pe acest drum o sa o iau. Ca sfat pentru incepatori, un Receiver USB External ca TeVii, este o alegere buna si ieftina pt cei care au un HTPC, sau chair si un PC mai performant. Si avand un PC ca baza, esti aproape pe aceeasi unda ca si cu un DreamBox.

Regards!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)