Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9

Thread: Canon EOS

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Canon EOS

Am gasit la cineva un Canon EOS D60+obiectiv, la 700 lei, fara alte accesorii.
    Ce parere aveti, merita sa achizitionez ?
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Up 2 you

Şi eu am găsit īn parcare la Ikea un individ care vindea Sony Handycam fullHD 1080p, 15x optic, īnregistrare pe SDHC, cu stick de 16Gb la numai 5 milioane, ultimul preţ.
    Marfă pentru fraieri!
    Ca să mă distrez, m-am arătat interesat. Stick-ul l-am băgat īn Pocketpc...16Mb "rebrănduit"... de unde naiba fac rost de ele, că nici să vrei nu găseşti de cumpărat. Iar camera avea un superb 320x240.
    Dar carcasa era de Sony, ziceai că-i de la mama lui. Mai avea şi Nokla N95 la superpreţ.
    Haide şăfu' că o dau cu tot cu geantă la 4 milioane...
    Mānacaţi-aş!

Revenind, dacă totuşi aparatul e ceea ce crezi că e, ori e furăciune ori e superchilipir generat de constrāngeri de diverse cauze.
    Īn opinia mea astea aduc cu ele "bad karma".

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by HarryE2007 View Post
    Şi eu am găsit īn parcare la Ikea un individ care vindea Sony Handycam fullHD 1080p, 15x optic, īnregistrare pe SDHC, cu stick de 16Gb la numai 5 milioane, ultimul preţ.
    Marfă pentru fraieri!
    Ca să mă distrez, m-am arătat interesat. Stick-ul l-am băgat īn Pocketpc...16Mb "rebrănduit"... de unde naiba fac rost de ele, că nici să vrei nu găseşti de cumpărat. Iar camera avea un superb 320x240.
    Dar carcasa era de Sony, ziceai că-i de la mama lui. Mai avea şi Nokla N95 la superpreţ.
    Haide şăfu' că o dau cu tot cu geantă la 4 milioane...
    Mānacaţi-aş!

Revenind, dacă totuşi aparatul e ceea ce crezi că e, ori e furăciune ori e superchilipir generat de constrāngeri de diverse cauze.
    Īn opinia mea astea aduc cu ele "bad karma".
    @HarryE2007, mersi de raspuns
    Nu este chinezarie, l-am studiat bine, este Made in Japan, lucratura este foarte precisa, aspectul si finisajul de nota 10.
    Mai are si un obiectiv, are diametrul aproape cat aparatul, si asta mi-a atras atentia.
    Cat despre provenienta, cred ca este furat.

Vand

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Stii cumva ce obiectiv e pe aparat? Dupa descriere pare unul scump. Daca are un cerc rosu sau corp de culoare alba, e o afacere chiar daca aparatul este defect.

Posts Thanks / Likes

@Lorand
    Nu e de culoare alba , e negru.

Vand

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Un_Q_ View Post
    @Lorand
    Nu e de culoare alba , e negru.
    cel mai probabil este 18-55-ul din kit, care e slab. Parerea mea este sa te indrepti catre altceva. Altfel, risti ca pana inveti sa-l folosesti sa faci poze proaste, iar dupa ce te prinzi care-i treaba sa regreti ca ai luat un body de acum 8 ani.
    Ca sa nu mai spun de problemele firesti legate de uzura care trebuie sa fi survenit in timp, chiar daca arata bine la exterior.
    Nu in ultimul rand, din perspectiva unuia care a ramas fara un body, 2 obiective si alte accesorii, hotii nu trebuie incurajati.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cosmin_v View Post
    cel mai probabil este 18-55-ul din kit.
    Dupa cate stiu, D60 are montura EF si nu suporta obiective EF-S. Aparatul in sine nu merita investitia, mai ales ca mai trebuie cumparat si un charger, insa valoarea obiectivului de pe aparat depaseste sigur 700 lei - cu conditia sa nu fie vorba despre micutul 50mm. Evident, depinde si de starea in care este acesta...

Posts Thanks / Likes

@cosmin_v
    Evident, nu doresc sa incurajez hotii, cu atat mai mult sa le platesc.
    Ce am afirmat este doar o presupunere.
    Aparatul este f bine intretinut, iar tipul stie ca ala e aparat de facut poze, atat.

@Lorand
    In mod sigur nu este obiectivul acela, de dumineca ma tot uit pe site-urile de specialitate, si nu am reusit sa-l identific.
    Si eu cred ca obiectivul acela, este mai scump de 700lei.

obiectivul nu stiu de cine este facut, dar ca dimensiuni este destul de mare, diametrul mai mare de 5 cm, lungimea mai mare de 20 cm, asta dupa aproximarile mele.

Vand

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

La vremea cand a aparut D60, a fost in mare voga obiectivul acesta: http://www.amazon.com/Canon-24-85mm-...8176680&sr=8-1
    In situatia asta rentabilitatea afacerii e la limita, pretul second-hand al unui astfel de obiectiv fiind putin sub 700 lei.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)