Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Default Antena parabolica marca "NETA" de 1,2 m

Am intrat in posesia unei antene parabolice marca "NETA" de 1,20 m. Are cineva asa ceva, sau a avut? Poate ma ajutati cu ceva info despre ea, caci as vrea sa stiu daca se merita cu adevarat sa o montez. Precizez ca trebuie sa o montez deasupra unui acoperis de tigla la un bloc, alta posibilitate nu am, de aceea vreau sa stiu inainte sa ma apuc de treaba
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Cine te opreste sa o probezi intai la sol?

De unde vrei sa stim ce sateliti urmaresti si care e starea antenei?
    Ce zici...?

Asa ca fapt divers d.p.d.v. castig nu exista mari diferente intre o antena TRIAX, STRONG, NONAME , sau NETA de 1,2m... Apar diferente majore la calitatea antenei reflectata in durata de viata.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Junior Member Teacher
    Bucale si citeadata prin provincie la 50 km de bucuresti
    Posts Thanks / Likes

eu stiu ca e de productie turceasca, marca Neta, importate de un magazin din Bucur Obor.
    Mie mia trecut prin mana una parabolica-prim focus si era ok, nu stralucita.
    Dar ce face omul cu mana lui,....

antena 0,9 m Al (clona) pe
    16 E +19 E

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Cine te opreste sa o probezi intai la sol?

De unde vrei sa stim ce sateliti urmaresti si care e starea antenei?
    Ce zici...?

Asa ca fapt divers d.p.d.v. castig nu exista mari diferente intre o antena TRIAX, STRONG, NONAME , sau NETA de 1,2m... Apar diferente majore la calitatea antenei reflectata in durata de viata.
    E mai greu cu probatul la sol... pt ca stau la et 4 al unui bloc, iar toate iesirile (geam, balcon) le am catre nord. Blocul in care locuiesc are acoperis de tigla, iar actuala antena este montata pe o teava care a fost scoasa prin tigla (e pe un HH). Ca sa fac proba trebuie sa dau antena actuala jos, peste streasina blocului, sa urc, de asemenea peste streasina acoperisului, antena cealalta.... Hamuri, coarde, ceva prieteni sa ma ajute, si ceva timp. De asta am nevoie ca sa probez singur antena. Alta modalitate nu am. Poate la un prieten... hmmm, aici nu's prea multi pasionati (in orasul meu) care sa-i cunosc asa bine, ca sa probez ant la ei.
    Cat despre diferenta dintre o antena de calitate si una no-name facuta la "nea Vasile" in garaj, eu zic ca nu e facuta doar de durabilitatea in timp, ci si de ceva castig in db. Sa nu mai vb de lucratura fizica a produsuli. Spun asta pt ca am avut o antena de 1,15 (TRX.... TRX, nu Triax), care este inferioara, actualei mele antene (Emme Esse de 1,15), nu doar la calitatea lucraturii, ci si la nivelul de semnal.
    Satelitul care reprezinta un punct de reper pentru mine este Astra 1H, iar antena este in stare foarte buna (reflectorul nu are vopseaua sarita, umflata si nu este deformat).

Multam @Cristianio

PS: daca are cineva un link cu ceva info ii multumesc anticipat, eu am gasit numai balarii
    Last edited by popamare; 1st March 2010 at 21:03. Reason: am completat bre

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Omule instaleaza antena undeva la un prieten, sora, frate, bunic, in tata blocului chiar, tragi cabluri, re3c si tv. Apoi tragi singur concluziile, e cel mai bine.
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bibbicu View Post
    Omule instaleaza antena undeva la un prieten, sora, frate, bunic, in tata blocului chiar, tragi cabluri, re3c si tv. Apoi tragi singur concluziile, e cel mai bine.
    Gata, m-am hotarat, o sa merg sa iau 100 de metri de cablu coaxial (sa fiu sigur ca-mi ajunge ca tot o sa dau roata blocului cu el), dupa aceea o sa rog pe nene primaru' sa-mi dea voie sa sparg betonul de langa bloc ca sa montez o teava sa pun antena... etc etc. Sau, mai bine cobor cu tot calabalacul (tv, rec) in parc asta ca sa fie balamucul complet. ))

Cred ca nu am fost destul de clar in posturile anterioare....

PS: a fost sau nu penalty?! --- prietenii stiu de ce

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

nu poti sa instalezi la un vecin de etaj, pe fereastra?
    This post has been edited 86 times; Last edited by bmv_mihai; Today at 19:61..

Haiduc Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by popamare View Post
    Gata, m-am hotarat, o sa merg sa iau 100 de metri de cablu coaxial (sa fiu sigur ca-mi ajunge ca tot o sa dau roata blocului cu el), dupa aceea o sa rog pe nene primaru' sa-mi dea voie sa sparg betonul de langa bloc ca sa montez o teava sa pun antena... etc etc. Sau, mai bine cobor cu tot calabalacul (tv, rec) in parc asta ca sa fie balamucul complet. ))

Cred ca nu am fost destul de clar in posturile anterioare....

PS: a fost sau nu penalty?! --- prietenii stiu de ce
    Prietene, vorbesc din propria experienta. Stau la etajul 3 din 4 cu vedere spre nord. Cele 2 antene le am montate normal pe sud una la scara mea si a doua culmea la scara vecina. La una am cablul trecut peste bloc iar la cealalta cablul pe casa scarii.
    Deci, se poate!

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai de aceea am intrebat intai, ca sa nu deranjez oamenii degeaba, sa stiu daca o sa cumpar sau nu un lnb bun pt ea si nu feedhorn (antena are momentan un lnb inverto whitetech de 04 cu feedhorn de care nu sunt sigur...). Deci...

Nukem Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default salut

ai rezolvat ceva cu antena aia ? caut antene de max 1,5 metri profesionale .... si nuj ce sa aleg pt o statie de cablu
    Telecomunicatii - > Wi - FI - > 3G -> 4G Maniac>_)(!

Junior Member Teacher
    Bucale si citeadata prin provincie la 50 km de bucuresti
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DukeNukem View Post
    ai rezolvat ceva cu antena aia ? caut antene de max 1,5 metri profesionale .... si nuj ce sa aleg pt o statie de cablu
    pai tu neta pui la cablu, zau, ai zis ca vrei ceva profesional.
    Neta e un producator turc, care produce antene pentru piata turca antene de mici dimensiuni pentru dth-urile turcesti.Fiindca veni vorba de turci, la ei se monteaza antenele la nivelul solului.

antena 0,9 m Al (clona) pe
    16 E +19 E

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DukeNukem View Post

Nu inca, saptamana aceasta , daca e timpul bun si nu apar alte probleme o sa o montez la un prieten. totusi, pentru o statie de cablu eu recomand ceva de la 1,4 in sus, pt ca sa nu moara semnalul la prima ploaie sau ninsoare. S-au ceva care sa nu fie facut de turci, chinezi... sau no name. Cu toate ca o sa fie o investitie ceva mai mare, macar nu o sa-ti pierzi clientii. Daca esti fortat sa folosesti antene de max 1,5, uita-te la Gibertini, Emme Esse, Satman si sunt multe alte exemple.

PS: daca nu reusesc sa o probez in max 1 luna o scot la mezat

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by popamare View Post
    Am intrat in posesia unei antene parabolice marca "NETA" de 1,20 m. Are cineva asa ceva, sau a avut? Poate ma ajutati cu ceva info despre ea, caci as vrea sa stiu daca se merita cu adevarat sa o montez. Precizez ca trebuie sa o montez deasupra unui acoperis de tigla la un bloc, alta posibilitate nu am, de aceea vreau sa stiu inainte sa ma apuc de treaba
    Eu am reglat cateva Neta offset printre care si 1,2 acum ceva timp. si nu am reusit sa obtin mare lucru cu ele. 1.2 echivalent uneia de 0.8m si probleme similare si la cele mai mici. au un sistem de reglaj f,foarte prost si ma refer la faptul ca atunci cand o strangi in surubele fuge de pe pozitie .daca pozitia de reglaj e dificila nu cred ca o sa obtii mare lucru in timp f scurt .
    3 digi satelit doua dibluri si un conespan...astept ordonantele dvs !

Haiduc Expert
    Posts Thanks / Likes

Bravo tinere, sa intelegem de aici ca tu strangi 4 suruburi cu 4 maini in acelasi timp ca sa fii sigur ca nu fuge antena de pe pozitie!
    Felicitari, cum reusesti?

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bibbicu View Post
    Bravo tinere, sa intelegem de aici ca tu strangi 4 suruburi cu 4 maini in acelasi timp ca sa fii sigur ca nu fuge antena de pe pozitie!
    Felicitari, cum reusesti?
    din ce am citit mai sus nu ai montat o antena neta offset de 1.2 m eu am montat una si una am reglat-o prima era la adapost si nu a avut probleme dar cea de 2-a era pe terasa unui bloc si am avut probleme mereu cu ea (din cauza vantului) si vb din experinta practica oricat ai strange suruburile tot nu e suficient din cauza sistemului mecanic de prindere care e facut din o tabla f proasta care se deformeaza in timp. Omul vroia sa stie daca merita efortul eu zic ca NU merita avand in considerare conditiile de lucru dar poate ca eu nu am entuziasmul necesar pe care il admir la multi de pe acest forum.
    Last edited by pinpinu; 12th March 2010 at 09:11.
    3 digi satelit doua dibluri si un conespan...astept ordonantele dvs !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)