Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default extragere subtitrare din fisier mkv

am un film in format mkv care are subtitrare, si as vrea sa extrag subtitrarea intr-un fisier *srt. ma poate ajuta cineva va rog cu un program care stie sa faca acest lucru ?
    multumiri anticipate.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Tre' sa decompilezi mkv-ul pentru a scoate sub-ul. Dar fac pariu ca mai repede il gasesti pe net, doar astia care fac mkv-uri de unde crezi ca iau subtitrarile?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

MKVToolnix mai apoi...

ionut742000
    Guest

Am un fisier Mkv... filmul Moonwalker (Michael Jackson) calitate deosebita a imaginii, subtitrat si in romana. Am extras fisierele cu MKVextractGUI si astfel am observat ca fisierul video este de tip h264! La extragere, sunetul si subtitrarea vin in fisiere separate. Dorinta mea era sa creez un dvd. Ma puteti ajuta? Va multumesc!
    P.S. Spre rusinea si nepriceperea mea va intreb: h264 inseamna hd? Merita sa creez un blue ray?
    Last edited by ionut742000; 14th July 2010 at 21:03.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Presupun ca vrei pentru Windows: http://www.majorsilence.com/devede
    Versiunea asta nu am testat-o, doar cea pentru Linux.

ionut742000
    Guest

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Presupun ca vrei pentru Windows: http://www.majorsilence.com/devede
    Versiunea asta nu am testat-o, doar cea pentru Linux.
    Sa extrag fisierul video si sa-l transform in dvd e simplu. Greutatea consta ca nu reusesc sa adaug si subtitrarea! Am incercat cu ConvertXtoDvd si cu Adobe Encore, care e chiar un soft tare de dvd authoring si nu merge. Imi trebuie un soft care sa accepte formatul h264 apoi fisiere separate de sunet si subtitrare.
    Last edited by ionut742000; 14th July 2010 at 21:32.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

A muncit cineva sa puna subtitrare pe ,mkv si tu te chinui sa faci din el un dvd,chiar nu inteleg de ce nu iei varianta dvd si ai rezolvat problema.Oricum din punct de vedere calitativ nu merita ce vrei sa faci.H264 e HD,deci initial filmul a fost Blue-Ray,DVD HD eventual inregistrare TV HD apoi conversie .MKV care este echivalentul DivX pentru HD.

ionut742000
    Guest

Quote Originally Posted by dammi View Post
    A muncit cineva sa puna subtitrare pe ,mkv si tu te chinui sa faci din el un dvd,chiar nu inteleg de ce nu iei varianta dvd si ai rezolvat problema.Oricum din punct de vedere calitativ nu merita ce vrei sa faci.H264 e HD,deci initial filmul a fost Blue-Ray,DVD HD eventual inregistrare TV HD apoi conversie .MKV care este echivalentul DivX pentru HD.
    Uite, chiar nu stiam cele spuse de tine asa mai invat si eu. Am rezolvat pana la urma. Am gasit un dvd original...
    Mai am o singura problema si poate imi da cineva o solutie:
    Am 2 fisiere dvd, fiecare avand circa un gb jumate. Cum pot face sa pun ambele dvd-uri diferite pe un singur disc dvd. Am Nero 7 premium...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)