Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Unhappy dm500 lovit de time bomb

Posed un DM500 cumparat de la Elstar si intr-o "buna" seara am avut surpriza sa vad mesajul cel "bun". Am facut cablul JTAG si am incercat o resuscitare insa m-am lovit de 2 probleme:
    1) programul de windows teoretic il rescrie insa dupa restart nu aprinde ledul verde => nici vorba de DREAM-UP.
    2) programul de dos se cupleaza iar cind ajunge la "download..." intepeneste. Mentionez ca am incercat mai multe fisiere blimg si de asemenea pe mai multe calculatoare.
    Va rog poate ma ajutati cu sfaturi si poate o arhiva cu cele necesare!

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ghinion . Nu posezi un DM500 .

Posezi un aparat care arata ca un DM500 in exterior.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default urit!

Se pare ca asa e . Sa le fie rusine celor de la magazin (am platit destul pe el 7500).M-am uitat pe net si nu difera decit la seria de pe placa.Stii cumva cum s-o rezolv?!

Banned

Posts Thanks / Likes

Te-au intepat . Frumoasa firma romaneasca , de traditie , Elstar . Si astia s-au afundat in rahat ?

Esti absolvit de vina , nu ai stiut ca ai cumparat o clona .

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Tu vrei sa spui ca abia dupa 2 ani de la aparitia "time bomb" ai instalat o imagine gemini mai recenta decat 4.2? Ca nu mi-e clar. Sau dreamboxul e cumparat recent de la Elstar? Da mai multe detalii.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default ginion

Eu zic ca NICK69 nici nu a aruncat o privire la mac-ul DM-lui de facea acest lucru indiferennt ca e clona
    sau original si verifica macul si era de genul 00.09.34.00.00.00 nu avea nici o problema.
    Referitor la SC. E....R eu zic ca nu sunt tepari chiar eu personal am o parere excelenta despre
    ei si credeti ma nu am nici o legatura cu ei ,doar asa client si eu am cumparat o clona DM 500S de la ei
    si am avut probleme cu el la partea de hardware si am trimis-o inapoi si mi-au schimbat pe loc.
    Deci oricine cumpara o clona sau poate chiar" original " verificati domnilor mac-ul si dupa asest
    lucru daca mac-ul e ok fara nici o problema puneti orice imagine GP pe el.
    NICK69 solutia ta e postata de SO-SO....BAFTA...

Banned

Posts Thanks / Likes

Sa cumperi un original , la 2 ani dupa ce a iesit din productie , e chiar greu de crezut .

nuca de cocos Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default clona dream500

Eu nu stiu d c nu cumparati clone la pret de 350 roni ,adica jumatate de pret fata de elstar..eu am una buc.de 1 an de zile cumparata cu mac bun si am pus GP 4.70 ,si recent am luat inca unul la pret de 320 ron ..si are si acesta mac cum trebuie si a venit cu GP 4.60 ...dar daca vret sa dati dublu pe o clona ,dar luata de la magazine mari ...asta e,cu banii aia luai 2 receptoare.Doar dream800 se merita luat original,ptr.ca este si in romania....vb.lui blana dream 500 nu se mai fabrica demult original !

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Nick69 nu ne a dat chiar detalii concrete e cam confuzi dar eu doar am specificat ca daca e chiar Original e bine sa verifici Mac-ul eu sunt sigur ca e clona.... Si e de stiut ca de mai mult de 2 ani nu se fabrica acest model bine inteles ORIGINAL....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Sa cumperi un original , la 2 ani dupa ce a iesit din productie , e chiar greu de crezut .
    atunci varianta este sa cumperi o clona, dar sa stai pitit sa nu intri in gura ta

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default scuze!

Am fost prea laconic. Dreamul l-am cumparat pe 15.12.2005.Imaginea era gemini 4.6 si era instalata de 5 luni. MAC-ul conform cutiei era : 00:09:34:3b:2e:ab si in blue panel era aceesi. Astazi am fost prins cu treburile la servici si nu am verificat arhiva trimisa de SO-SO.
    Miine sper sa pot incerca iar.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nick69 View Post
    Posed un DM500 cumparat de la Elstar si intr-o "buna" seara am avut surpriza sa vad mesajul cel "bun". Am facut cablul JTAG si am incercat o resuscitare insa m-am lovit de 2 probleme:
    1) programul de windows teoretic il rescrie insa dupa restart nu aprinde ledul verde => nici vorba de DREAM-UP.
    2) programul de dos se cupleaza iar cind ajunge la "download..." intepeneste. Mentionez ca am incercat mai multe fisiere blimg si de asemenea pe mai multe calculatoare.
    Va rog poate ma ajutati cu sfaturi si poate o arhiva cu cele necesare!
    Ce lungime are jtagul, e facut corect...? ma poti cauta in pm sa-ti dau ce-ti trebuie!

Bafta!
    Relaxeaza-te... daca poti!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by if99nrg View Post
    Ce lungime are jtagul, e facut corect...? ma poti cauta in pm sa-ti dau ce-ti trebuie!

Bafta!
    Cam 9cm. Repet: progul de win se cupla , mai zicea ca a scris boot-ul insa nu aprindea ledul verde; progul de dos se cupla rescria mac-ul insa la download se bloca.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nick69 View Post
    Am fost prea laconic. Dreamul l-am cumparat pe 15.12.2005.Imaginea era gemini 4.6 si era instalata de 5 luni. MAC-ul conform cutiei era : 00:09:34:3b:2e:ab si in blue panel era aceesi. Astazi am fost prins cu treburile la servici si nu am verificat arhiva trimisa de SO-SO.
    Miine sper sa pot incerca iar.
    Se pare ca cutiutza ta e, orijinala ....lungimea cablului e buna, dar totusi as zice sa incerci si cu alt cablu (kiar mai scurt daca se poate), si mai pot sa-ti dau fisierele care au resuscitat o clona!
    Relaxeaza-te... daca poti!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)