Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Scula pentru stream

Ma intereseaza o scula de facut stream pe net,dar sa aiba calitate (720/576 cu un bitrate rezonabil). Vorbea cineva pe aici de asa ceva pentru receptia programelor romanesti din afara... Daca ati testat...ceva pareri...Multumesc!
    Per aspera ad astra !

Vu+ solose v2, Emme esse 115cm, Technisat 33cm, Triax td-78, Sky Zone 2 Triax Dish, Digipower HH SG2100

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Chiar nu stie nimeni ? Erau si niste poze pe aici cu aparatura respectiva... Montase cineva acasa,in Romania, si privea dth-ul romanesc din USA..
    Per aspera ad astra !

Vu+ solose v2, Emme esse 115cm, Technisat 33cm, Triax td-78, Sky Zone 2 Triax Dish, Digipower HH SG2100

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Era vorba de slingbox si nu privea DTH-ul ci canalele de pe "cablu". Aparatul e la mine iar beneficiarul e un romano-american zgarcit. Deabia acum mi-a trimis un Hava sa facem probe pe receptor de satelit. Cand terminam cu probele facem publice concluziile (contra cost - 1 pachet de scutece Maxi livrabile la Chicago).

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Slingbox

Nu stiu pe care sa-l iau.
    Solo,pro sau prohd?
    Ma intereseaza sa am calitate (720/576 si bitrate mare) dar nu gasesc nicaieri specificatii tehnice... Nu ma pot sfatui cu nimeni de aici ? Eventual sa vad un stream de slingbox... Hava merge mai ok calitativ ?
    Multumesc!
    Per aspera ad astra !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Cea mai simpla si ieftina solutie e o placa dvb + un pc (cu vlc) + internet cu banda de upload mare (rds fiberlink).

Cine vrea sa se convinga poate sa ma contacteze pe pm si ii voi da stream sa vada.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Test

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    Cea mai simpla si ieftina solutie e o placa dvb + un pc (cu vlc) + internet cu banda de upload mare (rds fiberlink).

Cine vrea sa se convinga poate sa ma contacteze pe pm si ii voi da stream sa vada.
    Merci de test,dar se blocheaza. Asta nu vreau. Pe slingbox o fi stabil?
    Per aspera ad astra !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Se blocheaza pentru ca tu faci download, ceea ce ma gandesc ca se intampla si in cazul slingbox-ului.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Uite cerintele pentru slingbox :

SlingPlayer™ System Recommendations Network Bandwidth
    HD Streaming: 3 Mbps or higher
    SD Streaming: 600 Kbps or higher
    Mobile Streaming: 150 Kbps or higher
    Minimum PC Requirements:
    HD Streaming: Intel 2.4 GHz Core 2 Duo class processor or equivalent with 2 GB of RAM. Video acceleration support desirable on graphics card
    SD Streaming: Pentium 4 class or equivalent with 256 MB RAM
    Operating System: Microsoft Windows XP, Windows Vista, or Windows 7 with latest updates
    Browser Support: Internet Explorer Version 7 or higher, Firefox Version 3 or higher
    Minimum Mac Requirements:
    HD Streaming: Intel 2.8 GHz Core 2 Duo class processor or equivalent with 2 GB of RAM
    SD Streaming: Intel-based Mac with 2 GB of RAM
    Operating System: Mac OS 10.5.7 (Leopard) or later
    Browser Support: Firefox Version 3 or higher, Safari Version 3 or higher

Concluzia e ca si cu o placa dvb+pc poti face acelasi lucru fara a pierde din calitate dar economisind bani.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

@spoelear
    Sint mai multe discutii despre Slingbox, in principiu la sectiunea nord-americana. Trebuie sa studiezi problema temeinic inainte de a achizitiona ceva, din urmatoarele motive:
    1. un Slingbox este receptionabil doar de catre o singura persoana la un moment dat
    2. un Hava (rivalul) se pare ca are optiunea de multi-receptie, dar inca acest lucru n-a fost testat de nimeni de p-aci. Eu detin scula, intr-o zi cind are si Rares timp, o testam pe receptie sat
    3. cel care isi retransmite semnalul printr-un streamer are nevoie de upload destul de mare si, de obicei, dedicat (adica nealterat de, stiu eu, torrente si alte chestii). Cit de mare? Fa un calcul: un divx care se vede OK are un bitrate de, sa zicem, 1500-1800 kbps. )Echivalentul astora e 200 si ceva de KB/s reali). Deci uploadul de 1 Mbit/s nu ajunge, iti trebuie ceva mai bine. Poate in Ro nu e o problema, in SUA cam este.
    4. Scula trebuie sa aiba tuner incorporat, ca sa poata reproduce si semnalul venit prin cablu analogic, ca in Ro. Altminteri nu "discuti" decit de cablu digital si/sau receiver sat.
    5. Maxim de rezolutie (pe Slingbox si, probabil, si pe Hava) e 640 x 480. Sculele astea nu pot reda rezolutii mari - in teorie este posibil, in practica nu. E vorba de mai multe chestii de frame-uri, de buffer, de viteza fluctuanta, de procesorul folosit la constructia lor care trebuie sa fie "tare", etc. Iar Slingbox, adesea, da "freeze"-uri la rezolutie mare.
    Cam atita, deocamdata. Ai rabdare pina se testeaza Hava, si iti comunicam (eu si Rares) despre ce e vorga. Contra un pachet de tigari de contrabanda, desigur.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hgfdgfui View Post
    @spoelear
    Sint mai multe discutii despre Slingbox, in principiu la sectiunea nord-americana. Trebuie sa studiezi problema temeinic inainte de a achizitiona ceva, din urmatoarele motive:
    1. un Slingbox este receptionabil doar de catre o singura persoana la un moment dat
    2. un Hava (rivalul) se pare ca are optiunea de multi-receptie, dar inca acest lucru n-a fost testat de nimeni de p-aci. Eu detin scula, intr-o zi cind are si Rares timp, o testam pe receptie sat
    3. cel care isi retransmite semnalul printr-un streamer are nevoie de upload destul de mare si, de obicei, dedicat (adica nealterat de, stiu eu, torrente si alte chestii). Cit de mare? Fa un calcul: un divx care se vede OK are un bitrate de, sa zicem, 1500-1800 kbps. )Echivalentul astora e 200 si ceva de KB/s reali). Deci uploadul de 1 Mbit/s nu ajunge, iti trebuie ceva mai bine. Poate in Ro nu e o problema, in SUA cam este.
    4. Scula trebuie sa aiba tuner incorporat, ca sa poata reproduce si semnalul venit prin cablu analogic, ca in Ro. Altminteri nu "discuti" decit de cablu digital si/sau receiver sat.
    5. Maxim de rezolutie (pe Slingbox si, probabil, si pe Hava) e 640 x 480. Sculele astea nu pot reda rezolutii mari - in teorie este posibil, in practica nu. E vorba de mai multe chestii de frame-uri, de buffer, de viteza fluctuanta, de procesorul folosit la constructia lor care trebuie sa fie "tare", etc. Iar Slingbox, adesea, da "freeze"-uri la rezolutie mare.
    Cam atita, deocamdata. Ai rabdare pina se testeaza Hava, si iti comunicam (eu si Rares) despre ce e vorga. Contra un pachet de tigari de contrabanda, desigur.

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
    Trebuie sa lamurim ceva. Imi trebuie pentru a transmite un program din A/V din Romania in Romania. Aceeasi retea de net,upload de 1mega (rds). Netul nu va fi alterat de nimic altceva,va fi un computer "dedicat" pentru chestia asta. Ca user este suficient 1. Rezolutia de 640x480 ar fi ok,dar calitatea? Si sa nu se blocheze...

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

am facut streaming la posturile hd de la arad la timisoara pe abonmamente de rds fiberlink... ovidiumarius are un server cu placi dvb...
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by khristian View Post
    am facut streaming la posturile hd de la arad la timisoara pe abonmamente de rds fiberlink... ovidiumarius are un server cu placi dvb...
    In momentul in care esti la aceiasi provider, mai ales ca RDS are fibra in toata tara, tu in TM si Ovidiu in Arad sunteti practic ca in LAN, insa cand cineva din afara RDS vrea sa vada (si respectivul provider nu are peer cu RDS) si nu are tzava, atunci la encodare tre sa scazi calitatea altfel papa nu se vede nimic se blocheaza la cel care receptioneaza.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Aaa

Slingbox solo
    peste 2 zile vine slingu
    e in state acum
    o sa comunic testele
    Per aspera ad astra !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)