Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default recomandare Dreambox

ce imi recomandati sa imi cumpar:
    Dreambox 800 HD, sau Dreambox 500S HD. Din cate am citit pretul este acelasi. Teoretic, as vrea sa ma indrept catre 500s HD deoarece este nou aparut si posibilitatea de a fi clona este practic 0.

ambele produse le-am gasit la satmedia.

deci, ce imi recomandati?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SCARY_2 View Post
    Dreambox 800 HD, sau Dreambox 500S HD. Din cate am citit pretul este acelasi. Teoretic, as vrea sa ma indrept catre 500s HD deoarece este nou aparut si posibilitatea de a fi clona este practic 0.

Ai gasit 500HD?!?Atunci cu siguranta e clona!Si pretul,la originale nu e acelasi!800HD e cu aproximativ 100 mai mult!Deci probabil amandoua sunt clone!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

pe pagina de la satmedia.ro, ai sa gasesti receptorul dm 500 hd. ei zic ca ti-l aduc intr-o luna, doua....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default re

daca stai bine cu banii, incearca un 500hd, faci probe cu el si ne spui si noua daca merita sau nu.
    daca nu, ai putea sa mai astepti sa faca altii lucrul asta.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SCARY_2 View Post

Eu zic sa nu te ambalezi asa de tare cu Dm 500 HD asa cum s-a amanat de vreo 5 ori se mai poate amana aparitia sa de vreo 2 ori

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca tot vrei dream, atunci cumpara 800HD, ce rost are sa tot astepti 500HD sa vezi daca si cand apare.....si bineanteles cu ce probleme, pentru ca mai mult ca sigur probleme sunt....ca doar nu tot amana aia lansarea pe piata doar sa mareasca suspans-ul.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

apropos de dream dm800...exista vreo recomandare din punct de vedere al tunerului? Exista vreo revizie, ceva, in sensul ca daca tot iau dm800 sa iau unul dintr-un lot mai bun, nu ce exista musai pe stoc, de acum 6 luni-1 an, etc ?

Multumesc.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by val2032 View Post
    apropos de dream dm800...exista vreo recomandare din punct de vedere al tunerului? Exista vreo revizie, ceva, in sensul ca daca tot iau dm800 sa iau unul dintr-un lot mai bun, nu ce exista musai pe stoc, de acum 6 luni-1 an, etc ?

Multumesc.
    Povesti sunt multe....cica ar fi pus cihnezii pe ultimele clone un tuner ultra sensibil...ce n-au vazut alea originale ....dar eu pana nu vad cu ochii mei imi permit sa mai am ceva indoieli. In alta ordine de idei pot spune ca sunt pe aici o garamada care au DM 800HD de un an doi, dreamuri care au stat si pe stoc prin depozite nu stiu cat......si tot nu i-am prea auzit plangandu-se de ele.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Imi cer scuze pentru offtopic, dar nu ma pot abtine...
    daca tot iau dm800 sa iau unul dintr-un lot mai bun,
    Asta imi aduce aminte de un banc vechi :
    Bula se duce la bunicu-so sa-l anunte ca are de gand sa se casatoreasca, la care bunicu-i spune : - Bine faci ! ca ar cam fii timpul....dar daca tot te-nsori sa-ti iei una faina, ca daca-ti iei una urata, o f.... numai tu
    ps. daca am suparat pe cineva, rog un moderator sa stearga.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu-i bai didi, val2032 are simtul umorului
    Am intrebat gindindu-ma ca la atitia bani cit costa dm800 (vorbesc de original) si urmarind evolutia pretului...ar fi trebuit si ei sa umble un pic la sensibilitatea tunerului...dar nu-i bai.

PS: am si io o cimilitura din popor: "de te insori acu' sau peste 10 ani...tot o sa regreti !"

Quote Originally Posted by Didi View Post
    Imi cer scuze pentru offtopic, dar nu ma pot abtine...

Asta imi aduce aminte de un banc vechi :
    Bula se duce la bunicu-so sa-l anunte ca are de gand sa se casatoreasca, la care bunicu-i spune : - Bine faci ! ca ar cam fii timpul....dar daca tot te-nsori sa-ti iei una faina, ca daca-ti iei una urata, o f.... numai tu
    ps. daca am suparat pe cineva, rog un moderator sa stearga.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Didi View Post
    Povesti sunt multe....cica ar fi pus cihnezii pe ultimele clone un tuner ultra sensibil...ce n-au vazut alea originale ....dar eu pana nu vad cu ochii mei imi permit sa mai am ceva indoieli. In alta ordine de idei pot spune ca sunt pe aici o garamada care au DM 800HD de un an doi, dreamuri care au stat si pe stoc prin depozite nu stiu cat......si tot nu i-am prea auzit plangandu-se de ele.

apropo de tuner sensibil si bun la clone aburealade 2 lei am facut comanda in china la 2 clone 800 au ajuns bine mersi in romania despachetez cele dou clone dau jos cu originalul copiez setingurile 1 la 1 si ce crezi ca la clona imi d eroare desfac dreamboxul original scot tunerul la asa prost cum il consider circotasii si ca s vezi ca mere clona de rupe cu tunerul original oare il laud sau chiar este bun.......

happy clone evening

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

n-am vrut sa intervin deloc in postul pentru clone, dar aici ma simt impacat
    mai mult nu am intrat niciodata in polemica originale/clone, este optiunea fiecaruia, desi eu am stat cu grija in sin ca platesc un original si ma captusesc cu o clona

initial mi-am dorit un 500s, dar furnizorul meu m-a luminat si mi-a explicat ca trebuie platesc ceva in plus fata de un 500 (care s-a scos deja din productie) pentru modelul 600 si astfel nu am experienta clonelor

boxul dm800 il am din prima generatie, din 2008, si desi am inceput prin a-i monta un ventilator si a-l restarta la 30-40 de minute de redare hd, acum nu mai este deloc necesar, iar stabilitatea nu mai poate fi pusa la indoiala
    imbunatatirile apar la fiecare imagine sau chiar la fiecare driver nou

daca as face totusi pasul si mi-as lua o clona (indiferent din ce motiv) ca second receiver, intotdeauna cred ca as avea o stringere de inima ca ceva nu este in regula si mai devreme sau mai tirziu as putea primi salutul (din punctul meu de vedere nedrept) de adios... pentru o economie pe termen scurt

in doua vorbe, recomand oricui isi permite un box original, indiferent ca se cheama dreambox, kathrein, azbox, qbox, vu+, etc
    pe de alta parte, exista si varianta clona, pret mai mic, rezultate similare, cel putin intr-o prima faza, pina sa determini ce primesti si ce ti se refuza
    repet, nu am o clona, dar mi s-ar parea ca am furat ceva atunci cind apare un soft nou si nu-l pot incerca deoarece altcineva a fost preocupat cu alte lucruri si nu l-a modificat pentru a-l putea utiliza si eu

postul este foarte lung si nu as vrea sa va plictisesc, dar in rezumat, parerea (exclusiv a) mea este ca a avea un ceva original este o chestiune de self esteem

nu trageti in pianist!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

absolut de acord cu tine, imedb...intrebarea era daca ORIGINALUL a mai fost imbunatatit pe sensibilitate ...

ehehe...nu-i pica nici unui producator care se respecta galoanele, daca vine cu o revizie 1.1 pentru un produs care se vinde ca piinea calda, fie el Toyota, Sony, Motorola sau DM.

Toate bune.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

absolut de acord cu tine, imedb...intrebarea era daca ORIGINALUL a mai fost imbunatatit pe sensibilitate ...

ehehe...nu-i pica nici unui producator care se respecta galoanele, daca vine cu o revizie 1.1 pentru un produs care se vinde ca piinea calda, fie el Toyota, Sony, Motorola sau DM.

Toate bune.
    Cu toata sinceritatea iti spun ca eu chiar nu am avut vreodata probleme cu tunerul la 800, cu siguranta nu le-ar cadea galoanele daca ar scoate o revizie noua dar avand in vedere ca DM800 este un produs de serie si atata timp cat tunerul folosit este ok nu ar fi corect fata de cumparatorii de buna credinta care au achizitionat acelasi produs la aceeasi bani si dupa parerea mea nici o firma care se respecta nu ar face acest lucru.
    Eu consider ca ca de cele mai multe ori problemele puse pe seama sensibilitatii tunerului nu sunt obiective, niciodata sensibilitatea tunerului nu va compensa o antena reglata prost sau subdimensionata, niste setinguri vechi sau proaste, configurarile facute in dream, img. folosita...etc.
    In concluzie daca-ti doresti cu adevarat un 800, cumpara-l si eu zic ca nu vei regreta.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

total de acord, si mie mi se pare de bun simt asa cum spui si tu
    "nu-i pica nici unui producator care se respecta galoanele, daca vine cu o revizie 1.1 pentru un produs care se vinde ca piinea calda"

si consider ca imbunatatirile s-au vazut la fiecare revizie software
    nu neaparat in directia sensibilitatii, dar cu siguranta in cea a diversitatii si stabilitatii

cred ca pe partea hardware deja s-a scos tot ce se putea scoate, inclusiv consumul foarte mare de curent (si implicit disiparea de caldura)
    la capitolul sensibilitate nu as putea spune ca sufar. eventualele noi gaselnite vor duce la exact ceea ce reprezinta cifrele mari in fotografia digitala de azi: avem pe piata camere compacte cu 7, 10 sau chiar 12MP in conditiile in care senzorii au aceeasi dimensiune fizica cu cei de acum 10 ani cind 3MP insemnau un virf pe piata consumer

cam asa vad lucrurile si in receptia satelitara: cit de sensibil trebuie sa fie un tuner ca sa receptioneze pe o antena de 60cm semnal identic cu o antena de 120cm?

si nu in ultimul rind, fiecare produs are plusuri si are minusuri, lucruri pentru care a fost facut, lucruri la care exceleaza
    produsul perfect din toate punctele de vedere nu exista si nu va exista vreodata (efectul Osborne va spune ceva? )
    si-asa sint multi care se vaita ca produsul este prea scump pentru ceea ce ofera, a-l imbunatati la mai multe capitole ar insemna cresterea costului si implicit a pretului de vinzare, daca vreti ar deveni un reelbox - toata lumea il lauda, dar mult prea putini stiu cu adevarat ce face pentru ca si mai putini si-l pot permite

nu stiu cum se face, dar iar am reusit sa umplu un ecran, oare are cineva rabdare sa citeasca atit?

LE: postul meu s-ar fi vrut un raspuns catre val2032, dar Didi mi-a luat-o inainte
    Last edited by imeDB; 16th February 2010 at 10:15. Reason: missing quote

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)