Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Dimensiune antene in Italia

Tot mai des vin romanii cu dolce in zona Lombardia,vreau sa va rog sa nu mai veniti cu antenele date de provider respectiv Dolce deoarece nu aveti ce face cu ele aici dimensiunea minima pentru o receptie buna pt.
    DOLCE,FOCUSSAT,DIGITV,MAXX minim 90 cm. nu insistati sa chemati instalatori la voi daca aveti mai putin de 90 cm diametru la antena,platiti via degeaba si nu va alegeti cu nimic!

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

aceasi dimensiune 90,o recomand si pentru Londra(Digi,Max,Dolce)

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Tot mai des vin romanii cu dolce in zona Lombardia,vreau sa va rog sa nu mai veniti cu antenele date de provider respectiv Dolce deoarece nu aveti ce face cu ele aici dimensiunea minima pentru o receptie buna pt.
    DOLCE,FOCUSSAT,DIGITV,MAXX minim 90 cm. nu insistati sa chemati instalatori la voi daca aveti mai putin de 90 cm diametru la antena,platiti via degeaba si nu va alegeti cu nimic!
    adica vrei sa zici ca sunt romani care isi cara si ligheanul din romania?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Daca tot e gratis antena de ce sa n-o duca cu ei(n-o cara in spate) .
    Numai bine

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Dan70 View Post
    Daca tot e gratis antena de ce sa n-o duca cu ei(n-o cara in spate) .
    Numai bine
    pai la cat spatiu ocupa baga un sac de cartofi in portbagaj

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca a-ti stii cite ligheane aduse din romania am montat eu.Marea majoritate erau deja deformate.
    @spaniolul inainte de a monta parabola pune-o cu fata in jos pe o suprafata plata sa vezi ce daune a suferit la transport.Si cu alea noname din italia o sa ai surprize .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

...DOLCE,FOCUSSAT,DIGITV,MAXX minim 90 cm. ...
    Ete ca eu i-am pus la soru-mea o oala de 80 si n-are nici cea mai mica problema. De 2 ani de zile nu a observat nici o cadere de semnal. Locatia Crema, CR. - DIGI

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

si eu am pus de toate culorile( DIGI, FOCUSSAT, DOLCE) si nimeni nu sa plans ca nu le merge

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gusti_padova View Post
    si eu am pus de toate culorile( DIGI, FOCUSSAT, DOLCE) si nimeni nu sa plans ca nu le merge
    Sunt curios cum merge cu oala de dolce adusa din tara,te cred ca ai pus de toate culorile dar...ai plecat de la 80 cm diametru antena,eu am specificat in postul meu ca recomand minim 90cm pentru orce viitore problema,eu nu instalez doar asa sa ma aflu in treaba si dupa mine potopul,pe mine clientii vreau sa ma sune doar daca antena sa dereglat din vina lor or a intemperiilor ori sa ars lnb-ul,nu imi place sa ma sune la orce ploicica si sa le spun cum fac altii.-lasa frate ca ploua tare in Buc. ti-am instalat-o brici na-i treaba.....eu sunt genul caruia ii place sa faca o treaba perfecta ca sa poata fi recomandat si altora!

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by laur21 View Post
    adica vrei sa zici ca sunt romani care isi cara si ligheanul din romania?
    Pana in prezent sunt 12 in ultimile 3 luni la care am mers si aveau ligheanul de dolce adus cu ei,restul baieti isteti,mai intai citesc pe net cauta informatii apoi te suna si iti spun cam asa: am tot ce imi trebuie,lighean de 90,lnb de 0,2 e gata montata dar nu gasesc semnal,cand vi? ..e drept sunt cam rari dar sunt!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Sunt curios cum merge cu oala de dolce adusa din tara,te cred ca ai pus de toate culorile dar...ai plecat de la 80 cm diametru antena,eu am specificat in postul meu ca recomand minim 90cm pentru orce viitore problema,eu nu instalez doar asa sa ma aflu in treaba si dupa mine potopul,pe mine clientii vreau sa ma sune doar daca antena sa dereglat din vina lor or a intemperiilor ori sa ars lnb-ul,nu imi place sa ma sune la orce ploicica si sa le spun cum fac altii.-lasa frate ca ploua tare in Buc. ti-am instalat-o brici na-i treaba.....eu sunt genul caruia ii place sa faca o treaba perfecta ca sa poata fi recomandat si altora!
    de acord cu tine

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gymi View Post
    Daca a-ti stii cite ligheane aduse din romania am montat eu.Marea majoritate erau deja deformate.
    @spaniolul inainte de a monta parabola pune-o cu fata in jos pe o suprafata plata sa vezi ce daune a suferit la transport.Si cu alea noname din italia o sa ai surprize .
    Ms. de sfat,sa sti ca la Iper a trebuit sa incerc 4 antene de 90 pana am gasit una buna,primele 3 aveau usoare deformari vizibile doar pentru noi profesionistii!

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nrares View Post
    Ete ca eu i-am pus la soru-mea o oala de 80 si n-are nici cea mai mica problema. De 2 ani de zile nu a observat nici o cadere de semnal. Locatia Crema, CR. - DIGI
    Man,nu zic ca nu merge cu 80 in special la digi,recomandarea mea este in prima faza pentru DOLCE dar...ca sa fi sigur ca nu e nici o problema si la restul e bine sa ai o marja de siguranta,de ex,eu am avut pentru focussat si digi un offset de 80 care imi facea probleme cand ploua/ninge pe anumiti transporderi,am trecut pe 90 cm si e beton nici nu se simte cand e timpul prost!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Conform hartii de acoperire la Dolce semnalul este la fel in It si RO. 0,9 m mi se pare cam mult.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by armand25 View Post
    Conform hartii de acoperire la Dolce semnalul este la fel in It si RO. 0,9 m mi se pare cam mult.

Man! sti ff. bine ca una e harta alta e in teren,cu ligheanul de la dolce in Lombardia (Milano,Varese,Monza,etc. nici nu il simte) cu offset de 80 intra trasporderul pe care e protv si atat,cu 90cm merge ok! crede-ma,sunt in zona si instalez de 2 ani aici!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)