Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Dupa Toyota vine Honda

Se pare ca dupa Recall-ul de la Toyota este randul celor de la Honda. Mai multe detalii aici:
    http://finance.yahoo.com/news/Honda-...58261.html?x=0
    SS2+ECHOSMART 790+H-H+ANTENA1.2

Long Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Numărul unu mondial în industria auto,toyota, a anunţat că toate modelele sale viitoare vor fi dotate cu un dispozitiv adiţional de frînare, pe lîngă cel de picior şi cel de serviciu.

Noul sistem va monitoriza poziţiile pedalelor de frînă şi de acceleraţie. Iar dacă acestea vor fi apăsate simultan, sistemul va opri motorul! Scopul? Prevenirea situaţiilor de accelerare involuntară, cauzate de acţionarea din greşeală a pedalei de acceleraţie în timpul frînării, ce pot conduce la incidente nedorite în trafic şi, chiar, la accidente mortale.

Decizia constructorului japonez survine deficienţelor descoperite de specialişti la sistemele de frînare montate pe ultimele generaţii ale hibridelor Prius, Sai şi Lexus. Şi, bineînţeles, "recall"-ului masiv, de peste nouă milioane de modele din întreaga lume, inclusiv din România, pentru probleme la pedala de acceleraţie.

GSP

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default rechemari in service!!!!

hallo!

apropo de rechemari in service: aseara pe premiere motorvision in jur de ora opt a fost o emisiune cu primii 10 - die top ten show - (vreau sa zic cu cele mai multe rechemari in service). surpriza a fost ca desi ma steptam la alte marci pe primele locuri au fost cum spun nemtii ''premium hersteller'' (marci foarte bine vazute), iar spuma a fost (cu regret trebuie sa scriu): VW

panteraroz

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

E manarie frate impotriva japonezilor daca stai shi te uitzi intreprinderea care fabrica sitemul de la pedala in cauza scandalului e americana deci e manarie pe fatza ia un rahat de golf ultimul tip shi ia ultimul civic shi ai sa vezi ca diferentza intre ele este de ani lumina la dizain calitate look tot bat japonezii de rup sa nu mai vorbim ca la ei garantzia e garantzie nu gluma!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

nu vreau sa fac mare politica dar din toata chestia asta, se face cel mai mare scandal care se poate face: cum naiba poate sa fie un producator japonez aproape nr.1 la vinzari in america. (am colegi care conduc avensis sau lexus - nu au avut probleme din astea niciodata.) pe vremea cind au aparut suv in america citi au murit si firmele americane s-au facut ca ploua. scandalul este asa de mare pentru ca toyota vrea ca, cumparatorul sau cel care a cumparat o toyota sa aiba incredere in continuare: schimbam pedaleria egal ca trebuie sau nu. ma intreb care alta firma ar face asa ceva. nu vreau sa dau in nimeni, dar incearca la o firma germana sau americana sa spui ca ceva nu merge bine la masina desi este in garantie: nici o problema - se repara jumi juma. (aici nu mai pun chestia cu mercedesul c klasse cu rugina in usi sau audi cu injectoare smulse din chiulasa sau lista ar continua ).
    cred ca in momentul de fata doar japonezii au curajul sa faca aceste chemari in service restul fac urmatoarea faza: daca clientul vine cu reclamatii incercam sa reparam jumi juma iar daca nu tine figura si vine cu un avocat incercam sa preluam costurile dar il obligam pe client sa semneze ceva sa nu spuna mai departe.

vedeti ce am postat un pic mai sus cu emisiunea de pe premiere.

am trecut in ultimii 20 de ani de la dacia, ford, chevrolet(nu daewo), citroen, peugeot,vw,mercedes,volvo,toyota, hyundai, la honda, si cind spun asta (nu am schimbat vreo masina sub 75000de km) in afara de masinile japoneze pe care le-am avut restul toate au avut probleme. nu mari dar destul sa te beleasca de ceva bani si sa-ti faca o gramada de nervi (de ex vw pe autostrada in ungaria rulmentul pe spate distrus 27eur rulmentul si 300reparatie plus tractare) plus timp pierdut. si aici nu vorbesc de masini cumparate la mina a doua (toate cumparate noi sau aproape noi -sub 250km) cu zeci de mii de km la bord.
    in momentul de fata am 2 honda in garaj si cred ca o sa ramin mai departe tot aici (pret calitate mult mai bun ca la alte firme). da, stiu vor veni altii sa spuna ca de ex bmw sau audi este mai bun (este numai un ex) - nu contest asta dar cu 170 km/h poti merge si cu una si cu cealata pe autostrada.
    ceea ce vreau eu de la o masina este sa-mi functioneze cel putin 5 ani fara vreo reparatie in afara de inspectiile care trebuie facute (nu se pun piesele care se uzeaza frine,cauciucuri etc)

panteraroz

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

succes mult cu Honda dar nu-ti doresc sä ajungi cu ea pe la ei prin atelier
    au japonezi niste preturi la piese de mori incet
    Stimmt es oder habe ich Recht
    adevärul este inventia unui mincinos

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

habar nu am, dar nici cu cele nemtesti sau frantuzesti nu mi-e rusine. din propria experienta nu tin o masina mai mult de 6 ani sau 95.000 km. dupa asta ai numai reparatii, mai mici sau mai mari.

- ford 80000 ulei + filtru la fiecare 4000km +benzina pina nu mai merge
    - chevi cabrio 75000km noroc ca se potrivesc piesele de la opel
    - hyundai - 120000km 1akku
    - toyota - 95000 1akku+stop spate (130eur)
    - mercedes -70000 set nou de bujii incandescente +injectoare 1200 (blutsauger-lipitori)
    - vw - 60000 nu mai zic nimic (cred ca a fost un montagsauto) -de la rulmenti, frina de mina - blocata, steuergerät etc noroc ca nu a trebuit sa-i fac schimbul de ulei numai la 15000 de km ca dupa aia cred ca a mers mai mult pe ulei decit pe benzina (romania dus intors 6000 de km o canistra de 5l) si ce falos am fost eu ca am un pasat
    - peugeot - 125000 klima+alternator (495eur) astia au fost peanuts pe lina vw
    - accord din 2006 -30000 fara probleme
    - civic 2008-50000 fara probleme

panteraroz

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hidric View Post
    succes mult cu Honda dar nu-ti doresc sä ajungi cu ea pe la ei prin atelier
    au japonezi niste preturi la piese de mori incet
    Stimmt es oder habe ich Recht
    Vorbesti din auzite sau povesti vechi de peste 15 ani.Acum preturile la Toyota (ca asta am) sunt sub cele de la VW sau Renault. Plus ca tin mai mult.
    Momentan am un Volvo si un Toyota, Urmatoarea masina (o sa renunt la Volvo) o sa fie alta japoneza probabil.
    Last edited by cde34; 6th March 2010 at 17:30.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cde34 View Post
    ...Plus ca tin mai mult...
    Asta este marele adevar la piesele japoneze, da sint mai scumpe dar nu se compara calitativ cu niciuna din europa. Va dau un singur exemplu, placute de frina pt o masina japoneza: 120 euro japoneze, 37 euro europene; kilometri facuti in aceleasi conditii (cu remorca in spate), cu cele japoneze 90.000 cu cele europene 25.000. Deci practic, sint mai ieftine cele scumpe, asta fara sa socotesti inca si cele 3 schimbari. Si eu sint fan al masinilor japoneze, si cred ca toti care au condus asa ceva au fost multumiti de ele.

.
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cde34 View Post
    Vorbesti din auzite sau povesti vechi de peste 15 ani.Acum preturile la Toyota (ca asta am) sunt sub cele de la VW sau Renault. Plus ca tin mai mult.
    Momentan am un Volvo si un Toyota, Urmatoarea masina (o sa renunt la Volvo) o sa fie alta japoneza probabil.
    vorbesc din auzite si amintiri...nevasta mea are toyota
    nu stiu in ce tarä locuiesti tu de preturile de la toyota sant sub cele de la vw dar mä faci sä rad
    am avut Volvo si acum am Mercedes si la märcile astea o sä räman
    japoneze nu-mi iau nici sä-mi dai gratis... oale de fäcut orez in ele
    pentru cei care vorbesc germanä stiu ce inseamnä Reisschüssel

@ruk22
    aproape cä ai dreptate dar nu-i asa
    depinde ce Ersatzteile cumperi
    mai bine mai pun 10-15€ peste pretul de la ATU sau chiar si dublu si iau original si tot ies mai ieftin decat cu japonezele
    sper cä nu vorbim acum de piese de pe Ebay

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@hidric In mod normal orice persoana ca e foloseshte un automobil pentru a se deplasa scopul principal este sa se deplaseze de la punctul X la punctul Y cit mai confortabil,ieftin shi in sigurantza deci daca tu traieshti cu sperantza ca marcile citate de tine mai sus corespund acestor criterii eshti departe de a intzelege ce cauta majoritatea utilizatorilor de automobile in vorbele tale simt shi putzin rasism caracteristic nemtzilor care oricit i-ar costa vor sa impuna o suprematzie mai mult virtuala decit reala pentru ca ce este real este ceea ce scotzi din buzunar,cum am patzit eu cu pacaliciul in germania care ma bagat in bara de securitate cind a vazut ca nu putea sa imi faca nimic cu Porsche ul lui!

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by francezul View Post
    @hidric In mod normal orice persoana ca e foloseshte un automobil pentru a se deplasa scopul principal este sa se deplaseze de la punctul X la punctul Y cit mai confortabil,ieftin shi in sigurantza deci daca tu traieshti cu sperantza ca marcile citate de tine mai sus corespund acestor criterii eshti departe de a intzelege ce cauta majoritatea utilizatorilor de automobile in vorbele tale simt shi putzin rasism caracteristic nemtzilor care oricit i-ar costa vor sa impuna o suprematzie mai mult virtuala decit reala pentru ca ce este real este ceea ce scotzi din buzunar,cum am patzit eu cu pacaliciul in germania care ma bagat in bara de securitate cind a vazut ca nu putea sa imi faca nimic cu Porsche ul lui!

eu am masina sä o tin in parcare sä mä uit la ea si sä mä dau mare
    in rest mä deplasez numai cu bicicleta, autobuzul sau trenul
    nu stiu care mai zicea odatä cä el are masinä micä din cauzä cä la alea mari se präjeste motorul in oras

din altä ordine de idei la francezi le mai trebuie mult si bine panä ajung sä facä masini ca nemtii sau suedezii

asa si Lästunul era masinä

PS: nu sant neamt stai linistit

dar inainte sä alunecäm pe teren periculos stii vorba aia romaneascä: fiecare cu p..... mäsii

stii ce mai zic nemtii carcotasi ?
    dacä vreau sä merg cu un Mercedes dau telefon la TAXI

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

1 Nu va luati de Honda ca va mananca admin .
    2 Astazi lucrez . Am venit cu masina . Pe o distanta de 4 strazi in jurul jobului crezi ca am gasit vreun loc de parcare mai lung de 2 metri jumate ? Am parcat bara in bara , l-am impins un pic pe ala din spate si un pic pe ala din fatza si gata . Am zis mersi ca nu am masina mai mare . Za vedem desteptul din spate cand iese daca nu imi sterge bara din spate .

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    ...Za vedem desteptul din spate cand iese daca nu imi sterge bara din spate .
    Sper ca ai facut poze sa i se vada numarul in caz ca-ti freaca bara...

.
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu , pentru ca eram in intarziere . Faci de acasa pana la serviciu 3 minute jumate ca Hamilton pe pista , si 10 minute cauti loc de parcare ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)