Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Streaming SD/HD prin wireless

Se da:

- internet de la RTC - modem speedtouch;
    - un adaptor usb wireless - TL-WN322G;
    - un pc cu placa de retea si port usb - asrock ion 330 (in cazul meu);
    - dvbviewer cu dvbserver instalat pe asrock;
    - un laptop cu wireless - Asus K50AB (in cazul meu);
    - dvbviewer instalat pe laptop cu canalele importate din dvbviewer de pe asrock;
    - pluginurile necesare pentru decodare in dvbviewer de pe laptop - vplug, flycccam si acamd (in cazul meu).

Se seteaza :

- adaptorul wireless in mod Access Point ( AP );
    - internet sharing connection (ISCT) pe asrock pentru adaptorul USB Wireless;
    - dvbserver in mod unicast sau UDP (merge cel mai bine);
    - wireless-ul de pe laptop pentru conexiunea data de adaptorul de pe asrock;
    - Dvbviewer de pe laptop sa deschida unicast de pe adresa locala a asrock-ului.

Rezultatul : vizionarea canalelor SD sau HD direct pe laptop in orice locatie din apartament/casa sau chiar in curte.

Moderator Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Pai nu e bine. )
    1.Pot sa te vada vecinii.
    2.Nu si precizat la ce canal te vei uita.
    3.E scump bre, dicolo era ma ieftin.... Da halatu, cat e halatu....
    ))

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nickey4321 View Post
    Pai nu e bine. )
    1.Pot sa te vada vecinii.
    2.Nu si precizat la ce canal te vei uita.
    3.E scump bre, dicolo era ma ieftin.... Da halatu, cat e halatu....
    ))
    Vecini nu vad daca bagi WEP key

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    Se da:

- internet de la RTC - modem speedtouch;
    - un adaptor usb wireless - TL-WN322G;
    - un pc cu placa de retea si port usb - asrock ion 330 (in cazul meu);
    - dvbviewer cu dvbserver instalat pe asrock;
    - un laptop cu wireless - Asus K50AB (in cazul meu);
    - dvbviewer instalat pe laptop cu canalele importate din dvbviewer de pe asrock;
    - pluginurile necesare pentru decodare in dvbviewer de pe laptop - vplug, flycccam si acamd (in cazul meu).

Se seteaza :

- adaptorul wireless in mod Access Point ( AP );
    - internet sharing connection (ISCT) pe asrock pentru adaptorul USB Wireless;
    - dvbserver in mod unicast sau UDP (merge cel mai bine);
    - wireless-ul de pe laptop pentru conexiunea data de adaptorul de pe asrock;
    - Dvbviewer de pe laptop sa deschida unicast de pe adresa locala a asrock-ului.

Rezultatul : vizionarea canalelor SD sau HD direct pe laptop in orice locatie din apartament/casa sau chiar in curte.
    pe wireless de 54 ma indoiesc ca iti merge HD eventual daca ai wireless n altfel nu cred ca iti merge HD
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

Se poate transmite si respectiv urmării tot transponderul sau doar un singur canal?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stailus View Post
    pe wireless de 54 ma indoiesc ca iti merge HD eventual daca ai wireless n altfel nu cred ca iti merge HD
    Stick-ul asta are wireless b si g nu are n si merg toate canalele HD fara probleme pe wireless de 54, nu are rost sa te indoiesti ... esti poftit sa vezi daca nu crezi ( altfel nu am cum sa iti demonstrez) sau sa experimentezi si tu ( iti ofer suportul necesar).

De mers merg toate canalele nu doar unul singur sau un singur transponder.
    Importi lista de canale si merg toate din lista, chiar si de pe alti sateliti daca ai H-H sua diseqc (cum e in cazul meu - diseqc 4/1 cu 6 sateliti in cascada).

P.S.: O sa postez diseara niste poze sa va convingeti.

Posts Thanks / Likes

esti poftit sa vezi daca nu crezi ( altfel nu am cum sa iti demonstrez) sau sa experimentezi si tu ( iti ofer suportul necesar).
    1. cam departe sa vin sa vad, o fi daca tu zici maestre ....
    2. nu am nevoie de suport (mas descurca si singur) si nici chef de testat nu am (de la dreambox mi se trage )

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Canal SD (Party Tv 1W):

Canal HD (SkySports 2 HD 28.5E):

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Iar aici aveti o inregistrare cu webcam screen recorder a imaginii de pe laptop:

http://www.upload-drive.com/file/5637/satu-avi.html

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Vecini nu vad daca bagi WEP key
    Salut,
    Te sfatuiesc prieteneste sa treci pe WPA2 daca poti, vecinii pot vedea chiar si cu criptarea WEP . WEP-ul se sparge cel mai usor si cel mai repede.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by danutz68 View Post
    Salut,
    Te sfatuiesc prieteneste sa treci pe WPA2 daca poti, vecinii pot vedea chiar si cu criptarea WEP . WEP-ul se sparge cel mai usor si cel mai repede.
    Stiu foarte bine doar ca nu ma intereseaza prea mult.
    Vecinii nu au nici o treaba cu internetul si oricum il folosesc doar pentru streaming, streaming cu care ocup linistit banda.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Stiu foarte bine doar ca nu ma intereseaza prea mult.
    Vecinii nu au nici o treaba cu internetul si oricum il folosesc doar pentru streaming, streaming cu care ocup linistit banda.
    Ca sa fiu mai explicit daca incearca cineva sa "ma deranjeze" fac internet sharing connection doar pentru portul 4012 pe udp (port pe care merge streamingul) si inca un port tcp pentru flycccam.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Sincer, la cate informatii sunt prezente in postul tau, spera sa nu fie vreun vecin pe forum, sigur ii va lua maxim 3 min.ip-uri, porturi, protocol.Asculta ce ti-a recomandat mai sus danutz68 ca stie el ce stie.Un mic exemplu: acum un an de zile, am ramas fara internet din cauza unor probleme tehnice, si aveam nevoie de el, asa ca am dat un search in wifi, am cumparat un >Usb 802.11N, si in cinci minute am devenit administrator de router, mi-am alocat cateva porturi si.....de aici tragi singur concluzia.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lounis View Post
    Sincer, la cate informatii sunt prezente in postul tau, spera sa nu fie vreun vecin pe forum, sigur ii va lua maxim 3 min.ip-uri, porturi, protocol.Asculta ce ti-a recomandat mai sus danutz68 ca stie el ce stie.Un mic exemplu: acum un an de zile, am ramas fara internet din cauza unor probleme tehnice, si aveam nevoie de el, asa ca am dat un search in wifi, am cumparat un >Usb 802.11N, si in cinci minute am devenit administrator de router, mi-am alocat cateva porturi si.....de aici tragi singur concluzia.
    Ma apuca rasu cand vad ce scrieti ...
    Habar n-aveti ce fac eu aici, va invit sa furati voi net de la mine si daca veti reusi va dau voua placa de la tevii cu dvbviewer licentiat cu tot.

P.S.: Care din voi a facut streaming, de pe dvb, macar prin lan nu neaprat wireless ... pun pariu ca niciunul.

Posts Thanks / Likes

P.S.: Care din voi a facut streaming, de pe dvb, macar prin lan nu neaprat wireless ... pun pariu ca niciunul.
    Nu pune ca sigur pierzi streaming unicast am facut cand inca mai aveam TT DVB-S2 3200 adica acum mai bine de 6 luni, oricum mi se pare tare complicat ce faci tu acolo cu ICS etc etc, cand puteai foarte simplu sa iei un router cu wireless si rezolvai toate problemele (probabil ca 1080i merge pe wireless g). Oricum la ce face ovidiu mai sus oricine ii intra in retea nu are acces la net, iar ca sa i se uite la dvbviewer ar trebui sa aiba lista lui de canale si dvbviewer.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)