Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Despre calitatea imaginii pe DTH-urile romanesti

Salutare
    ma tenteaza de ceva timp sa ma abonez si eu la un DTH romanesc si as vrea sa stiu la care dintre cei 3 operatori existenti pe piata calitatea imaginii este cea mai buna (de fapt 2 pt ca stiu ca digi tv are calitatea cea mai proasta a imaginii)

multumesc pt raspunsurile pe care sper ca mi le veti da

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

pentru tine solutia este nedeterminata..inca.Ce vrei tu, cam nu prea avem..
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Din punctul meu de vedere cea mai prosta calitate a imaginii si sunetului o are Max .

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

per ansamblu digi apoi focus si ultima solutie, casete video...pardon, max tv

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by *********
    Din punctul meu de vedere cea mai prosta calitate a imaginii si sunetului o are Max .
    chiar le-ai avut pe toate 3 una linga alta, ca sa le compari si sa-ti poti da cu parerea ?

@liviusky are dreptate, diferentele intre ele nu sint relevante, ca toate 3 sint cam departe de nivelul calitatii imaginii la alte pachete europene ...

Banned

Posts Thanks / Likes

Da . Le-am avut una langa alta .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Atunci cind le mai ai data viitoare una linga alta, mai pune si un ARD, ORF, BBC, TF 1 sau altceva de genul asta pe linga. Sa spui atunci daca tot mai sesizezi vreo diferenta intre cele 3 romanesti.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@cableguy
    ma mira oarecum raspunsul tau pt ca mai demult pe forumul asta( cand nu aparuse max tv) se vorbea ca focus sat ar avea calitatea imaginii si sunetului mult mai buna decat digi dar nu pot sa te contrazic (mai ales ca in semnatura ta ii ai pe toti 3).

Din spusele voastre rezulta ca max tv ar fi mai prost calitativ decat digi ceea ce ma face sa reconsider posibilitatile de abonare

oricum nu ma asteptam la o calitate a imaginii prea buna la nici unul dintre operatori pt ca a " inghesui" 15-19 programe pe un transponder e departe de a furniza "calitate digitala"

Banned

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by loko
    Atunci cind le mai ai data viitoare una linga alta, mai pune si un ARD, ORF, BBC, TF 1 sau altceva de genul asta pe linga. Sa spui atunci daca tot mai sesizezi vreo diferenta intre cele 3 romanesti.
    Era vorba aici de calitatea DTH-urilor romanesti intre ele , nu intre ele si ARD.ORF,BBC,TF1 .

By the way , Mediaset bate de departe ARD,ORF,BBC, si TF1 la al lor 7400kbps/256audio/per canal

Ce se sesizeaza prima data este sunetul de 64kbps de la Max , poate am mai trece cu vederea daca la unele canale nu ar fi macroblocuri .

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@*********
    referitor la calitate poti sa-mi spui bitrate-urile audio si video pt canalele multivision 1-7 ,tp-ul cu tps star si tp-ul cu m6 music black ?

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Despre calitatea imaginii pe DTH-urile romanesti

Quote Originally Posted by SAFETRON1
    Salutare
    ma tenteaza de ceva timp sa ma abonez si eu la un DTH romanesc si as vrea sa stiu la care dintre cei 3 operatori existenti pe piata calitatea imaginii este cea mai buna (de fapt 2 pt ca stiu ca digi tv are calitatea cea mai proasta a imaginii)

multumesc pt raspunsurile pe care sper ca mi le veti da
    Ia-ti frate cate o luna din fiecare si dupa aceeia vei fi si tu in randul lumi cu criticile la adresa DTH-lui care iti este mai antipatic.
    Personal eu le asi cataloga ca Digi,MAX si Focus dar asta nu inseamna ca sant multumit de calitatea Digi ,chiar foarte nemultumit!

Toata stima
    Piciul alcoolistul
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Silver Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default bitrate

Canalele la care vrei tu bitrate sunt la o calitate buna:
    Multivision rez 720x576 ,8000 kps audio la 192 si 48000hz iar M6 Music
    rez 544x576 ,7000 kps audio la 256 si 48000hz.Pana sa ajunga unul dintre dth din Ro la asa ceva mai este.Bafta!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

mi-am dat cu parerea per ansamblu...sunt canale cu bitrate diferit si evident unele se vad mai bine iar altele cu macroblocuri la miscari mai rapide...toti au macro daca asta linisteste pe cineva

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

MAX TV e cel mai naspa. Pe TVul meu DIGI pe conserva de vede mai prost decit Focus pe Dream.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

de acord cu onyx. Digi merge mai slab cu conserva decat Focus cu Dreambox. insa sa nu uitam ceva: U, OTV, DDTV sau Teleshop (canalele FTA de pe Digi) merg semnificativ mai bine cu Dreambox decat cu Conserva Digi ... deci Digi are o calitate mai buna decat apare cu conserva... deci sa speram la un receptor mai bun ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)