Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ghid[curs]:invatati germana fara profesor

salut,
    poate experienta unora,ma va indruma de unde sa cumpar un asemenea curs.daca,ar fi audio-video mai bun.

va multumesc.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Am si eu un book fara e in fata pentru matale nenea Nirolf.Jur pe rosu ca saptamana viitoare ti-o trimit.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

"Limba germana este simpla! O persoana cunoscatoare a limbii latine, si obisnuita cu declinarile, o invata fara mari dificultati. Acest lucru, de altfel, este mentionat de profesorii de germana la inceputul fiecarui ciclu de studii. Apoi se incepe cu studiul unor der, die, das, den, des, dem etc. si din nou se reaminteste ca tot restul este de o logica dezarmanta.

Ca sa ilustram ceea ce tocmai am afirmat, sa luam un exemplu practic.

Pentru inceput, cumparati Cartea de Limba Germana. Este un volum minunat, cu coperti cartonate, publicat la Dortmund si care povesteste despre obiceiurile Hotentotilor (auf Deutsch:
    Hottentotten ).

In carte se povesteste cum cangurii (
    Beutelratten ) sunt prinsi si inchisi in custi (Käfig), din grile confectionate din sipci ( Lattengitter).
    Aceste custi se numesc in germana "custi din grile confectionate din sipci" (
    Lattengitterkäfig ), iar atunci cind contin un cangur ele sunt numite Beutelrattenlattengitterkäfig .

Intr-o zi Hotentotii au arestat un asasin (
    Attentäter), acuzat ca ar fi omorit o mama ( Mutter) Hotentota (Hottentottenmutter ), avand un fiu cam prostut si bilbiit ( Stottertrottel). O astfel de femeie se numeste in germanaHottentottenstottertrottelmutter iar asasinul ei este un Hottentottenstottertrottelmutterattentäter .

Potera captureaza asasinul si il inchide provizoriu intr-o cusca pentru canguri din grile confectionate din sipci (
    Beutelrattenlattengitterkäfig ), dar captivul evadeaza.
    Imediat, toti pleaca in cautarea fugarului si, deodata, un razboinic Hotentot se intoarce strigind:
    - Am prins asasinul (
    Attentäter)!
    - Da? Care?, intreaba seful de trib.
    - Pe
    Beutelrattenlattengitterkäfigattentäter, raspunde razboinicul.
    - Cum adica asasinul din cusca de canguri din grile confectionate din sipci? intreaba seful Hotentotilor.
    - Pai, - raspunde bastinasul - pe
    Hottentottenstottertrottelmutterattentäter (asasinul mamei hotentote a copilului prostut si bilbait).
    - A, asa, da! raspune seful Hotentotilor. Puteai sa zici de la inceput ca l-ai prins pe:
    Hottentottenstottertrottelmutterbeutelrattenlatten gitterkäfigattentäter .

Dupa cum vedeti, limba germana este o limba simpla. Trebuie doar sa aveti doar un pic de bunavointa!

P.S. Acesta nu e cel mai lung substantiv din limba germana! Exista unele de 90 litere lungime".

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu am invatat la scoala ca cel mai lung cuvant este cooperativa agricola de productie , dar probabil ca am invatat germana ddr-ista

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

[Offtopic] Am auzit că e fain în oraşul Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysilio gogogoch (şi ăsta e un singur cuvânt) din Ţara Galilor.

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ALBA2 View Post
    ....
    cuvintele sunt intregi doar ca forumul le divide nu stiu dece
    dovadadeinteligenta(fieeasiartificiala)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)