Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sfaturi achizitionare echipament

Salut, de cateva zile ma tot gandesc sa imi achizitionez un echipament de satelit care sa imi permita vizionare pa calculator si TV. Ce receptoare imi recomandati?
    Am inteles ca sunt receptoare de suporta si LINUX. M-ar interesa in mod special solutii si pentru HD. Puteti sa imi faceti cateva recomandari pentru transmisiile SD si HD pe amble platforme TV si PC?

De TeVII ce spuneti?
    Dar DreamBox?

sau ce imi recomandati voi?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

orienteazate catre Dreambox si nu vei regreta.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Merci pt sfat. Mai astept pareri de la voi!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default pentru TV....si stream to PC

Pentru vizionare in format FULL HD, atat satelit cat si multimedia, de la simplul .avi pana la m2ts, streaming HD tip MULTIPLEX, Feed-uri 4:2:2, Wireless integrat,Web Browser, YouTube Pleyer, poti face inregistrarile atat pe AZ cat si pe PC prin VideoLAN in acelasi format :.TS...si o configuratie hardware de exceptie, si la un pret rezonabil iti recomand :AZBox HD PREMIUM.

Va aparea si versiunea AZBox Premium +, cu 2 tuner DVB-S/S2 +optional 1 tuner DVB-T sau DVB-C/C2

Un receiver si player multimedia de la A la Z
    Despre DM iti pot spune ca este bun doar daca il utilizezi in bucatarie pe post de plita electrica, plus de asta pretul nu reflecta aparatul in sine.Asta daca ai noroc sa prinzi un original si nu unul made in china.
    Alegerea iti apartine.Dar gandestete la ceea ce vrei sa cumperi, un receiver HD sau un soft.
    Noroc.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

daca doresti skystar2 am eu 2 buc. si nu le folosesc, le-am primit din italia pentru internet via satelit si nu le-am folosit am facut un test o data m-au ajutat la orientarea antenei parabolice cu Satfinder si am reusit sa vad o cateva canale codate (parca le-am decodat cu vplug)
    [email protected]
    bafta

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by AndySabian View Post
    Salut, de cateva zile ma tot gandesc sa imi achizitionez un echipament de satelit care sa imi permita vizionare pa calculator si TV. Ce receptoare imi recomandati?
    Am inteles ca sunt receptoare de suporta si LINUX. M-ar interesa in mod special solutii si pentru HD. Puteti sa imi faceti cateva recomandari pentru transmisiile SD si HD pe amble platforme TV si PC?

De TeVII ce spuneti?
    Dar DreamBox?

sau ce imi recomandati voi?
    eu am inceput cu ceva zeci de ani in urma, primul meu receiver cred ca a fost un philips, fta, apoi un pace mss 500, am cumparat pace-ul sa-i pot pune un decodor d2mac, apoi am luat un mss 1000, pentru ca pe FilmNet-ul nordic de pe astra 19 est, citeam la sfarsitul filmelor, dolby, nu le scriu pe toate, dar am mai avut dbox1 nokia, nici nu exista alta firma, dbox2, sagem si philips, dm500 si dm600, acum am azbox, care e treaba cu dreamul ? ca tehnologie hardware e porcarie, pretul il face "pasarea de pe gard" adica softul. azboxul in schimb, are un hardware bun, softul ma multumeste, vezi tot ce vezi cu dreamul, dar auzi in plus, ruleaza fisiere dts, ac3, wav, restul sunt porcari, (flac,wma,mp4, aac, mp3) mkv-ul zboara, citeste subtitrarile din containerul video, alegi culoarea si marimea fontului, wifi, dreamul deluxe are wifi, conservele celelate, optional. azboxul nu-ti topeste bibeloul de deasupra, arata a receiver, in afara de 8000, dreamurile sunt o insulta ca design (800 si 500hd) deci, nu arunca cu banii pe geam, ce are azboxul premium la pretul de 1300 ron nu primesti nici la dreamul 8000 de 4000 ron.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by karbit View Post
    eu am inceput cu ceva zeci de ani in urma, primul meu receiver cred ca a fost un philips, fta, apoi un pace mss 500, am cumparat pace-ul sa-i pot pune un decodor d2mac, apoi am luat un mss 1000, pentru ca pe FilmNet-ul nordic de pe astra 19 est, citeam la sfarsitul filmelor, dolby, nu le scriu pe toate, dar am mai avut dbox1 nokia, nici nu exista alta firma, dbox2, sagem si philips, dm500 si dm600, acum am azbox, care e treaba cu dreamul ? ca tehnologie hardware e porcarie, pretul il face "pasarea de pe gard" adica softul. azboxul in schimb, are un hardware bun, softul ma multumeste, vezi tot ce vezi cu dreamul, dar auzi in plus, ruleaza fisiere dts, ac3, wav, restul sunt porcari, (flac,wma,mp4, aac, mp3) mkv-ul zboara, citeste subtitrarile din containerul video, alegi culoarea si marimea fontului, wifi, dreamul deluxe are wifi, conservele celelate, optional. azboxul nu-ti topeste bibeloul de deasupra, arata a receiver, in afara de 8000, dreamurile sunt o insulta ca design (800 si 500hd) deci, nu arunca cu banii pe geam, ce are azboxul premium la pretul de 1300 ron nu primesti nici la dreamul 8000 de 4000 ron.
    As cupmara si eu un AZBox daca as sti ca pot vedea tot ce se vede si pe DM 800HD.Va rog daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi in pm. Va multumesc anticipat.
    Last edited by HomeSat; 21st February 2010 at 13:43.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

din cate am vazut, si am studiat, pe dreambox (500s, 800 hd) gasesti soft peste tot, pe internet, dar receptorul, daca nu ar avea acel soft, ar fi un gunoi, nu ar merita nici 2 lei.

acum va orientati si voi ce receptor sa achizitionati, unul cu un hardware foarte bun, dar fara soft bun, fara modalitatea de a face repede update de soft, sau un receptor mai prost la partea de hardware, dar foarte bun la soft cum este dreambox.

e decizia voastra!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)