Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 1 of 54 1231151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 799

Thread: VU+ Duo

ER' MEJO Moderator - Expert
    Posts Thanks / Likes

Default VU+ Duo

iote si asta care nui chinez si nui clona da merge cu imagini de la dm8000

Specs:

work image of dm 8000!
    Open-Source Linux OS (Enigma2)
    Broadcom Mips Prosessor (all cam work)
    Twin DVB-S2 Tuner (Silicon tuner)
    MPEG2/ H.264 Hardware decoding (DVB compatible)
    Alphanumeric VFD Display
    2 x Common Interface Slots
    2 x Smartcard-Reader (Conax Embedded)
    10/100 Mbit Ethernet Interface
    3 x USB2.0 (1x Front /2x Back)
    1 x intern SATA (3,5inch bracket)
    1 x E-SATA
    1 x V.24/RS232
    HDMI connection V1.3
    2 x Scart
    YPrPb
    1 x S/PDIF for digital Audio(optisch)
    Extended EPG
    MHW EPG
    Fastscan plugin
    Plugin Support (JPEG,MP3,XVID...)
    Smartreader+ compatible
    Compatible with enigma2 plugins en settings
    Handy help button on the remote
    Different skins to choose from
    Videotext
    DiSEqC 1.0,1.1 en 1.2

Video:

Video resolution CCIR 601 (720 x 576 lines), 576p, 720p, 1080i
    Video decoding MPEG-2, MPEG-4 compatible
    Input data rate 2-45 MSymb/s
    S/N >53 dB

Audio:

Decoding AC 3, MPEG-4 (AAC-HE), MPEG-1, Layer 1, 2 and 3
    Sampling rate 32/44.1/48 kHz
    S/N > 65 dB

Power usage:

< 25W (in use, horizontal / 400mA LNB power)

< 20W (in use, withoutLNB)

< 1W (Deep-Standby-Mode)

Price ~449 euro

Support forum

Support OpenPLi

sa dea ciuma in ala care sterge.daca sterge

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu are de ce sa stearga nimeni, si da, asta e concurentul care probabil va face dmm sa tremure si sa reduca preturile; si asta e si solutia, ce i-a lipsit la dm800, al doilea tuner care tunere la marusys asta sint integrate in procesor, deci cheltuiala minima cu componentele si suport enigma2 full. Posteaza impresiile reale te rog.

bafta
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ar fi fost un produs original daca ar fi mers cu imagini scrise special pentru el . Daca merge cu imagini scrise pentru receptoarele in voga , nu e decat o clona , indiferent cum s-ar numi , unde ar fi produsa si ce carcasa ar avea .
    O capusa care incearca sa profite de celebritatea altora . Asa succes va si avea ...

Sa vedem marii cercetatori si dezvoltatori de la VU+ Duo la treaba . Hai cu o imagine proprie si cu 200 de siteuri de suport pentru imaginile voastre 100% diferite ca cele ale producatorilor mari . .

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Si tu ai dreptate, enigma e dezvoltata si platita de dmm, driveri si pluginuri; Vu+ asta insa nu au fost asa marlani sa faca copii, chiar daca folosesc "la negru" softul macar incearca sa vinda ceva al lor; si la platforma asta hardware daca sint destepti vor gasi curind si amatori de mesterit special pt ei imagini si pluginuri si toate cele.

.

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Banned

Posts Thanks / Likes

Cine se chinuie sa faca asta cand pe piata exista Dreambox si tone de soft pentru el .

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Asta este acuma, oricum eu zic ca asta era produsul de nisa ce a lipsit la dmm, ieftin, (2 tunere incorporate in cpu) si bun. DMM probabil nu a sesizat la timp oportunitatea si cind au gasit-o era tirziu ca aveau dm8000.

.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

nu am vazut info referitoare la capacitatea procesorului ,ram si flash ,stie careva?
    Eu unul am sa comand sa vad cum merge ( ar fi interesant si partea de player )

merci

p.s. sa nu uitam ca jumatate din echipa de la nabilo s-a separat si cred ca vor lucra foarte bine si in continuare la dm800 si dm8000 si clar ca si pentru acest nou receptor .

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Hai ca sa va zic si voua :

- "Din fisierul unei imag. orig. pt. acest receiver , ar reiesi ca are ca procesor : BCM 7335 - http://www.broadcom.com/products/Sat...utions/BCM7335
    Pana la proba contrarie , sa credem ceea ce scriu cei de pe sat-universe , la threadul dedicat acestui receptor"

Oricum cu aparitia acestui receptor , cred ca si dmm-ul sa convins ca incepe din ce in ce mai mult sa apara noi "adversari" pt. ei si la preturi mai "modice"
    In general nu este bine sa fie doar un singur producator de top , fiindca "dusmanii" oricum stau la pana si-l pot "incolti" oricand sau cel putin in ai creea greutati economice

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lore View Post

p.s. sa nu uitam ca jumatate din echipa de la nabilo s-a separat si cred ca vor lucra foarte bine si in continuare la dm800 si dm8000 si clar ca si pentru acest nou receptor .
    @lore
    Aici te contrazic, este adevarat ca o buna parte dintre meseriasii de la Nabilosat au plecat si au deschis in 15.01.2010 un nou forum "Dream-Elite", acestia se vor ocupa in continuare de dezvoltarea img. Black Hole E2 pentru Dreambox.( nu am vazut acolo sa se discute despre alte receptoare )
    Pozitia celor de la Dream-Elite este clar declarata impotriva clonelor si avand in vedere faptul ca si-au dat mana cu cei de la IHAD, aceasta colaborare nu poate fii decat benefica pentru dezvoltarea img. BH.
    Dupa divort si cei de la Nabilosat si-au schimbat politica si au hotarat sa acorde suport si pentru clone.....pentru ca din ce se vede pentru ei proiectul BH s-a cam terminat, raman doar amintirile.........mai nou nu stiu ce sa mai cred pentru ca au cam disparut posturile lui @james1.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Pretul aparatului

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Alextm View Post
    Pretul aparatului
    Scrie foarte clar in primul post
    Price ~449euro

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Didi View Post
    @lore
    Aici te contrazic, este adevarat ca o buna parte dintre meseriasii de la Nabilosat au plecat si au deschis in 15.01.2010 un nou forum "Dream-Elite", acestia se vor ocupa in continuare de dezvoltarea img. Black Hole E2 pentru Dreambox.( nu am vazut acolo sa se discute despre alte receptoare )
    Pozitia celor de la Dream-Elite este clar declarata impotriva clonelor si avand in vedere faptul ca si-au dat mana cu cei de la IHAD, aceasta colaborare nu poate fii decat benefica pentru dezvoltarea img. BH.
    Dupa divort si cei de la Nabilosat si-au schimbat politica si au hotarat sa acorde suport si pentru clone.....pentru ca din ce se vede pentru ei proiectul BH s-a cam terminat, raman doar amintirile.........mai nou nu stiu ce sa mai cred pentru ca au cam disparut posturile lui @james1.
    jams1 e bine merci ,vorbesc cu el des si daca are rost se mai implica ,el are ca si mine: si original si clona si tot testam cind mai iese ceva nou ,cum sta la 200km de mine sintem in contact destul de des

cum aparatul asta nu e clona dar e enigma2 si accepta imagini originale facute pt dm8000 eu zic ca trebuie sa incercam sa vedem ce poate ,daca se termina jucariile ,ce naiba mai facem pe aici heheheeh

ER' MEJO Moderator - Expert
    Posts Thanks / Likes

am contactat producatorul si uite ce mi-a raspuns

This could be the Linux receiver we've all been waiting for! A real contender to the Dreambox that (legally) runs the Enigma2 open source firmware.

This is absolutely NOT a Dreambox clone. This receiver legally runs the Enigma2 open source firmware using its own drivers and second stage bootloader.

Crystal clear HD picture, two card readers and two CI slots. Internal and external HDD is possible via SATA connection. One front and two rear USB ports. Rear Ethernet 10/100 connection. Linux operating system using Enigma2 open source. Standby consumption is only 1 watt. Dutch and English language manual menu. Extended EPG (electronic program guide). This receiver is expected to be a real high-end contender and is already building up a BIG third party support Like Pli team already available firmwares.
    asa ca in curand surprize.......surprize..............fara andrea marin

ceea ce e nou la acest produs e functzia UNICABLE care nici un dreambox nu o are pana acum.

Banned

Posts Thanks / Likes

Acum sincer ce te asteptai sa raspunda producatorul ?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

mai degraba acesta este un dreambox 8000 killer

http://www.reel-multimedia.com/de/sh...sche_daten.php

Living an analog lifestyle in a digital world

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)