Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ce lungime maxima poate avea un cablu HDMI?

Un prieten vrea sa-si conecteze proiectorul HD la un receiver HD cu un cablu HDMI lung. Din motive tehnice nu este posibil sa le apropie mai mult, asa ca ii trebuie un cablu HDMI de 20m. A incercat cineva la lungimea asta sau trebuie repeater?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu folosesc in acelasi scop un cablu HDMI-HDMI de 15m care intra intr-un switch care face legatura cu diversele surse prin cabluri de lungimi intre 2m si 5m.
    Cred ca este o varianta ce merita incercata, mai ales ca-i confera si confortul de a nu mai schimba cablurile intre tv si proiector.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

ar mai fi si solutii gen HDMI over Ethernet
    Sí seńor, efectos especiales!

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Acum vreo 2 ani, in Conrad (Viena, Shoping City Sud) am vazut intr-un raft un cablu Hama X-HDMI de 25 de m. E cu fibra optica, are la capete niste dispozitive care transformă semnalul de la conectori în semnal optic. Costa fix 400 Euro. Da-i o raita pe Goagal sa vezi pe unde mai gasesti asa ceva, am inteles ca e ceva de calitate.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

S-a rezolvat, cablu de 25 m (41 Euro) si un repeater (47 Euro). Curios este modul de conectare dat de producator: receiver, cablu HDMI de 25m, repeater, cablu HDMI de 2m, proiector. M-as fi asteptat ca repeaterul sa fie aproape de receiver, dar el face si niste corectii in functie de lungimea cablului, de aceea se conecteaza la sfarsit.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    S-a rezolvat, cablu de 25 m (41 Euro) si un repeater (47 Euro). Curios este modul de conectare dat de producator: receiver, cablu HDMI de 25m, repeater, cablu HDMI de 2m, proiector. M-as fi asteptat ca repeaterul sa fie aproape de receiver, dar el face si niste corectii in functie de lungimea cablului, de aceea se conecteaza la sfarsit.
    cablu HDMI 25m =41aero ,unde ai gasit la pretul asta?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pardon, era cablu de 20m, nu 25. Aici este cu 51 Euro, dar nu mai stiu unde am vazut la 42 Euro: http://www.ergonomics.at/detail.asp?itemnr=AK627-20-HQ

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Pardon, era cablu de 20m, nu 25. Aici este cu 51 Euro, dar nu mai stiu unde am vazut la 42 Euro: http://www.ergonomics.at/detail.asp?itemnr=AK627-20-HQ
    eu vreau sa pun unul mai lung ,trebuie sa vad daca asta de 10m imi ajunge ,am gasit de 10m la 15 aero
    http://www.alternate.de/html/product...A%2FDVI%2FHDMI
    am mai luat de la ei si e ok

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)