Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Televiziune 3D de la dom' Petrică

Petrică Gheorghe şi face televiziune 3D

După ce anul trecut l-a "părăsit" pe Dan Diaconescu şi şi-a făcut propriul post tv, Petrică Gheorghe anunţă acum că şi transformă Zapping TV ntr-un canal tridimensional care va putea fi urmărit doar cu ochelari speciali. Investiţia e de un milion de euro, "cu dezvoltări ulterioare".

"Zapping TV, care s-a lansat n iunie 2009, a trecut chiar n aceste zile la emisia n HD şi discutăm intrarea n pachetul IP TV al celor de la Dolce. Am luat mpreună cu partenerii noştri decizia de a trece n formatul 3D şi le-am propus celor de la Panasonic, Samsung şi Sony să ne sprijine. Deocamdată, Panasonic s-a arătat cea mai rapidă n decizii. Canalul 3D pe care ne-am propus să-l lansăm la sfrşitul lui mai, anul acesta, va fi unul european şi toate programele vor fi realizate de echipele noastre folosind tehnologia 3D de ultimă oră. Vom avea transmisiuni sportive, de divertisment, dar şi filme artistice n 3D. Ne-a ajutat foarte mult faptul că, din punct de vedere tehnic, noi eram deja la nivel de High Definition, iar pentru a trece la 3D sunt necesare transformări minime", ne-a declarat Petrică Gheorghe.

Care sunt motivele pentru care Panasonic a ales Zapping TV pentru acest pas şi nu o altă televiziune, mai "vizibilă"? "Alegerea e pe baza experienţei de 30 de ani n tv, dar şi datorită faptului că ne-am dovedit adaptabili şi interesaţi de schimbare. Un alt motiv ar fi că noi suntem cei care am venit cu propunerea şi ei au apreciat asta. O televiziune mare are costuri foarte mari, se adaptează greu schimbărilor de acest fel şi e foarte greu să schimbe targetul pe care l are deja", a explicat acesta.

n acest moment, echipele postului formate din cei 10 angajaţi, restul fiind colaboratori . se adaptează din mers la formatul 3D, "aici fiind ntr-adevăr schimbări majore, ncepnd cu modul de a filma, montaj, lumină, decoruri". n primă fază, postul se va vedea cu ochelari speciali, pentru că "tehnologia care permite vizionarea 3D fără ochelari e deocamdată foarte scumpă". Investiţia este de un milion de euro, cu dezvoltări ulterioare. Zapping TV este prezentat de posesorul lui drept un canal de info-divertisment, al cărui slogan este "deschizi televizorul şi zmbeşti". Postul difuzează filme, divertisment, talk-show-ul lui Gheorghe, Zapping internet, Reality show-ul parodie "Rătăciţi n Pana mea", dar, o dată cu trecerea la 3D, anunţă că va schimba grila.

(jurnalul.ro)

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

hai mai romane ca se poate/ce daca noi nu avem inca hd in grila dth-urilor,trecem direct la 3d si daca se poate moka iar targetu sint in special cei care se aboneaza la dth sau cablu cit tine promotia evident tot moka vor fi primii care vor vrea 3d
    bafta si sa ne mai auzim in trei d
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Asta e banc, nu ?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ne-a ajutat foarte mult faptul că, din punct de vedere tehnic, noi eram deja la nivel de High Definition, iar pentru a trece la 3D sunt necesare transformări minime", ne-a declarat Petrică Gheorghe.

Hai sa fim seriosi...de ce nu au transmis de la inceput in HD?Sau Canal Teleshop nu vroia partaj cu un canal in HD? acum se vorbeste de 3D....lauda-ma gura,c-ai luat-o p'aratura
    5W-4W-3,1E-5E-9E-10E-13E-16E-19.2E-39E-42E-45E-46E-52E

Digi Cablu/Digi Satelit Extra complet/Tivusat/UPC Optim HD
    ATX-91 + LNA177
    Yagi 3elemente vertical + dipol deschis orizontal @10m 87.5-108.0 FM
    My Youtube channel

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu cred ca nea Petrica nici nu stie nici ce ala 3D...sau HD...o fi ceva de mancat...de baut?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Stiti bine vorba romanului: la noi teoretic se poate orice, dar practica ne omoara, si pun pariu 100% ca nu se va face nimic in 3D, auzi la ei cica eram deja pregatiti in HD =)) asta a fost o gluma cred )
    Numai bine ! @ Ionut_m_bv

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

cu asta chiar poti concura la bancul anului!

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Sa ii spuna careva domnului Petrique , 3D nu inseamna nicidecum Dan Diaconescu Direct
    Bravoo! Chiar m-am amuzat ! O sa mancam anaglyph pe paine sa ne doara capul dupa o ora de vizionare sau o sa avem nevoie de ochelari polarizati ? Sper sa difuzeze si flme XXX 3d productie proprie, sa vedem si noi fetele cum umbla prin dormitor !

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

In Jurnalul national a aparut zilele acestea si o adresa de ZAPPING 3D http://89.38.42.154:8080 pentru VLC. Sunt cateva clipuri, nu am ochelari speciali si nici nu ma pricep foarte bine la 3d ca sa mi dau cu parerea.

ceva impresii de la cunoscatori?
    Eu am doar o curiozitate . Postul asta mai emite ? ( si nu ma refer la online )

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sorinqk View Post
    In Jurnalul national a aparut zilele acestea si o adresa de ZAPPING 3D http://89.38.42.154:8080 pentru VLC. Sunt cateva clipuri, nu am ochelari speciali si nici nu ma pricep foarte bine la 3d ca sa mi dau cu parerea.

ceva impresii de la cunoscatori?
    Eu am doar o curiozitate . Postul asta mai emite ? ( si nu ma refer la online )
    nu, nu mai emite pe satelit. a emis in partaj cu canal teleshop
    5W-4W-3,1E-5E-9E-10E-13E-16E-19.2E-39E-42E-45E-46E-52E

Digi Cablu/Digi Satelit Extra complet/Tivusat/UPC Optim HD
    ATX-91 + LNA177
    Yagi 3elemente vertical + dipol deschis orizontal @10m 87.5-108.0 FM
    My Youtube channel

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Smile

mai frate 3D,taraf HD,etno HD,ne umplem de televiziuni high quality si toate fta presupun !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread