Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Dreambox 800 versus Dreambox 8000:alegere / diferentiere ?

Salutari,

Incerc sa 'salvez' ceva bani pentru un nou receiver ca 7020 ma cam lasa in urma..
    As vrea sa aflu diferentele functionale intro 800 si 8000 series.

Deci din cate am citit si am inteles eu:

a - 8000 are mpeg4 capabilitate (sly uk vor trece soon pe acest standard) pe cand 800 are numai mpeg2. Este o problema care nu se poate rezolva in viitor ? ?
    b - 8000 poate lua doua tunere plug&play pentru a urmari / record doua programe diferite.Atata timp cat nu are PIP sau PAP,asta face vreo diferenta in plus fata de 800 ?
    c - 8000 poate lua un sata hard drive standard pe cand 800 numai de 2.5".Capacitatea maxima pe 2.5" am inteles ca era undeva la 320GB.Sa fii crazy sa pui mai mult de 500GB fara sa iti faci backup pe altul,deci si cu un 300 poti sa faci multe recordings,de asemenea sa mount de pe un server sau un nas si ai read access ! Correct ?
    d - remote controls sunt la fel,deci nu are nici un fel de functii ce vor putea folosi in viitor.
    e - software/images/cs/keys = comune,deci nici o diferenta aici
    f - reliability,am inteles ca un 800 se incalzeste mai rau decat un 8000 dar este ceva ce nu afecteaza functional aparatul.Correct ? Sau..punem fan-uri si lasam carcasa open ?

pricewise : 450 cu 1000 ! ! no comments...Ce online shops au 'best today prices' ? ?

Intrebarea:ce m-ar putea determina sa iau un 8000 si nu un 800 ! ?
    Daca ma puteti 'ajuta' sa inteleg de ce sa aleg unul contra celuilalt,multam anticipat cu un Guinness...

baFTA...
    Dreambox7020 & WavefrontierT90

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Technics...is timeless ! ! !

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rolion View Post
    Salutari,

Incerc sa 'salvez' ceva bani pentru un nou receiver ca 7020 ma cam lasa in urma..
    As vrea sa aflu diferentele functionale intro 800 si 8000 series.

Deci din cate am citit si am inteles eu:

a - 8000 are mpeg4 capabilitate (sly uk vor trece soon pe acest standard) pe cand 800 are numai mpeg2. Este o problema care nu se poate rezolva in viitor ? ?
    b - 8000 poate lua doua tunere plug&play pentru a urmari / record doua programe diferite.Atata timp cat nu are PIP sau PAP,asta face vreo diferenta in plus fata de 800 ?
    c - 8000 poate lua un sata hard drive standard pe cand 800 numai de 2.5".Capacitatea maxima pe 2.5" am inteles ca era undeva la 320GB.Sa fii crazy sa pui mai mult de 500GB fara sa iti faci backup pe altul,deci si cu un 300 poti sa faci multe recordings,de asemenea sa mount de pe un server sau un nas si ai read access ! Correct ?
    d - remote controls sunt la fel,deci nu are nici un fel de functii ce vor putea folosi in viitor.
    e - software/images/cs/keys = comune,deci nici o diferenta aici
    f - reliability,am inteles ca un 800 se incalzeste mai rau decat un 8000 dar este ceva ce nu afecteaza functional aparatul.Correct ? Sau..punem fan-uri si lasam carcasa open ?

pricewise : 450 cu 1000 ! ! no comments...Ce online shops au 'best today prices' ? ?

Intrebarea:ce m-ar putea determina sa iau un 8000 si nu un 800 ! ?
    Daca ma puteti 'ajuta' sa inteleg de ce sa aleg unul contra celuilalt,multam anticipat cu un Guinness...

baFTA...

a) Atat 800 cat si 8000 pot mpeg4 nu vad de unde ai venit cu asta ca 800 nu stie mpeg4. Pi atunci HD cum urmaresti cu el?
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

In mare ai cam citit despre avantaje si diferente.
    a: Ambele stiu HD TV sint dotate cu tunere dvbs2. dm8000= 2, max 4.
    b: Cu 2 tunere la dm 8000 poti inregistra si viziona alti sateliti in acelas timp.
    c: dm 800 hdd 2,5 max 500 gb intern testat e Ok. Dm 8000 intern 1,5 tb ok + slimlinedvd writer.
    f: dm800 se incalzazeste mai rau , cel putin asa era la inceput, intre timp a mai progresat datorita noilor drivere/image sau o noua revizie tuner

Referitor la pret dm8000 costa la ora actuala in jur de 879 Eur. in De. Nu stiu ce locatie ai.

Personal iti recomand dm8000. Fac o mica referire la batranul dbox2 nokia vechi de 10 ani, care este in perfecta stare de functionare.
    Sper ca dm8000 sa ma tina la fel mult, si atunci merita fiecare banut...

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Cele mai importante diferente sunt procesorul si memoria, dar mai sunt multe altele. Te las pe tine sa le descoperi.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Salut,multam de raspunsuri...

a - mpeg2-4 ,asa am vazut pe un site si de asta am intrebat aici...
    b - re ram&cpu,sper ca in viitor sa apara plug-ins care sa foloseasca aceste performante altfel e la fel ca un 800.
    c - acel dvd rw kit,pentru cei ce au 8000,este un dublu layer ,asa e!
    d - cei ce au kit-ul,ati incercat sa record live un hd program? sau merge numai de pe live->hdd->dvdrw ?
    e - pentru systemele cu 2 sau mai multe tuners,se poate sau este deja vreun plug-in ca sa poti enable functiile de PiP si / sau PaP ? asta tine de hardware sau / si de software ? ?
    f - in ziua de azi,cand 1Gb network e ceva comun,de ce ei au ales aceeasi veche 100M interfata ? Cei ce au 8000,cum este speed la hdd pe network si net spre hdd ?
    g - se poate face un fel de playshow de pe sd card la poze sau un fel de screen saver ?
    h - se merita instalat Wireless module ? care e viteza reala,54M standard ! ? ? A incercat cineva sa play un movie in HD over the WiFi ?

Re price,cel mai ieftin am gasit pe 874 inc VAT,asta vine vreo 708 fara German VAT...nu e rau !

Parerea mea este ca atunci cand pretul va cobori la vreo 600 inc VAT ,deci vreo 200 off ,asta cam in 6-12 luni,atunci se merita cumparat...si network-ul upgraded la 1Gb !

baFTA
    Dreambox7020 & WavefrontierT90

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Technics...is timeless ! ! !

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rolion View Post
    ...
    b - re ram&cpu,sper ca in viitor sa apara plug-ins care sa foloseasca aceste performante altfel e la fel ca un 800....

...Parerea mea este ca atunci cand pretul va cobori la vreo 600 inc VAT ,deci vreo 200 off ,asta cam in 6-12 luni,atunci se merita cumparat...si network-ul upgraded la 1Gb !

baFTA
    Se pare ca nu ai inteles mare lucru si nici nu il vei cumpara vreodata daca astepti sa iei dm8000 cu 600 euro. Daca ai fi avut un produs de la ei ai fi stiut ca pretul de start ramine pretul final, cu foarte mici modificari dar nu cum te astepti. Eventual o clona de 8000 sa gasesti la 600....

bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

-db 8000 are doua tunere sat direct pe mainboard, si doua sloturi pt tunere plug&play. pip functioneaza cu orice image(si cu cel original).
    -speed network este de ca. 12 mbyte/sec (90mbit), db 8000->router<-pc, testat.
    -se poate face slideshow cu poze de pe sd card, hdd, usb.
    -wireless module este integrat, 54m.
    -hd over wifi cam tremura.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by picollo08 View Post
    Eu unul nu sunt posesor de 8000 dar am legaturi cu persoane care au "riscat" si au dat bani pentru un 8000.
    Parerile lor vi le expun aici( nu manual nu data sheet ci pareri de la posesori)
    Diferente fata de 800
    1.DM 8000 are in plus 1 slot
    2.Are in plus un cooler controlat soft
    3.Are functia DVD care merge si nu prea
    4.Se foloseste la instalare un stick( am si eu sursa)
    5.sursa e de rahat

Concluzie finala
    -cine vrea un slot in plus si functie DVD nu are decat sa dea 400€ in plus fata de 400€ cat au dat pe un orij'nell
    de 800....
    Eu iti recomand un produs adus direct din Shenzen.
    Poti lua lejer 4 bucati si 2 smargo la pretul care l-ai da teoretic pe un 8000.
    Nu te aburca la 8000 chiar daca ai bani.
    Sky uk FACE TESTE DEJA CU 3D si noul reciver 3D e deja in lucru.
    Asa ca e mai bine sa astepti sau sa dai bani acum doar pe un 800 clonat
    sau daca nu vrei clona ia mai bine un azbox HD cu 2 tunere.
    nu prea sint deacord cu tine...al meu dream 8000 are hard de 500 ,wifi l-am scimbat cu 108,dvd rw care merge fara pb aici e vorba de img ...nu toate img vad bine dvd... am pus un cooler ca se incalzeste dar ajunge la o temp si se stabilizeaza ,cit despre cccam,oscam 2 smargo si 1card in dm si 44 linii merge bine e foarte stabil .e legat cu 16 sat o antena toroidala in 2 tunere pt ca am pus swich de 8 .....pt mine e un decoder perfect cit despre pret ....nu este pt orcine

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Cele doua tunere integrate + posibilitatea de a mai pune doua, avantajul folosirii HDD-urilor de 3,5 inch, doua cititoare de card integrate, wireless integrat sunt doar cateva din bunatatile lui 8000. Eu il am, alaturi de alti cativa de pe aici de pe forum, si e un receptor minunat, cu o functionalitate excelenta. O mica mentiune pentru fanii HDD-urilor de mici dimensiuni: am inregistrat Globurile de Aur (sky movie HD) si 3 ore de inregistrare mi-au luat 14,3 GB. Concluzia o trageti singuri. Eu am pus 1 TB.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Hai , lasa-ne , serios ...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Hai , lasa-ne , serios ...
    cum fac diferenta intre un dm 800 si o clona ?
    sa zicem ca vreau sa il cumpar de la o firma din cluj.
    la ce sa ma uit ?
    trebuie neaparat sa merg dupa el pot avea incredere daca il trimite prin posta/coletarie rapida de ex.

Mulumesc.

sper ca nu e problema ca am intrebat asta aici!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

pai la clone nu vei primi factura si garantia de 2 ani scrisa ci doar verbala (cea de 1 an)
    in plus, pt un mai putin cunoscator, ca aspect exterior sincer nu prea mai exista diferente, noile clone cu noile MAC-uri si SIM 2.01 chiar si testul de autenticitate il trec cu acel plugin care iti da un numar ce tb. sa-l scrii mai apoi pe site-ul DMM pt. a vedea autenticitatea dm-ului.
    cel mai elocvent test e sa-i pui o imag. originala (nepatch-uita) si sa vezi daca booteaza de pe ea, dar pt asta tb. sa mergi personal acolo si intrebarea e daca te vor lasa sa faci teste pe el

Living an analog lifestyle in a digital world

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by marcelll View Post
    pai la clone nu vei primi factura si garantia de 2 ani scrisa ci doar verbala (cea de 1 an)
    in plus, pt un mai putin cunoscator, ca aspect exterior sincer nu prea mai exista diferente, noile clone cu noile MAC-uri si SIM 2.01 chiar si testul de autenticitate il trec cu acel plugin care iti da un numar ce tb. sa-l scrii mai apoi pe site-ul DMM pt. a vedea autenticitatea dm-ului.
    cel mai elocvent test e sa-i pui o imag. originala (nepatch-uita) si sa vezi daca booteaza de pe ea, dar pt asta tb. sa mergi personal acolo si intrebarea e daca te vor lasa sa faci teste pe el
    deci pot lua foarte usor teapa...

se pare...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Da care-i faza cu 3D-ul ? Pai nu pot sa ma uit la 3D cu DM800/8000 ? Eu stiam ca trebuie transmisie 3D + televizor 3D. De receptor n-am stiut.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

daca tot vrei sa dai pe un orig. cat pe 2 clone si jumate (1750 ron) atunci fa comanda la www.satmedia.ro e orig. 100% si ai si transport gratuit

Living an analog lifestyle in a digital world

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)