Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Scheme antene DVB T

Am cautat ceva scheme de antene pentru receptie terestra si nu am gasit ceva foarte detaliat. M-ar interesa pentru canalele UIF de banda larga.
    Multumesc anticipat pentru orice link postat .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

sa inteleg ca revin vechiile antene yagi la moda?

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Era bine daca ne spune-ai scopul!Exemplu :Belgrad -110 km -o antena manuala nu cred ca este solutia perfecta...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Pai oricum acest tip de antene ( yagi ) au fost , sant sau vor fii de actualitate indiferent de tipul de transmisie analog sau digital
    Atat timp cat domeniul RF pt. televiziune ramane 47Mhz-863Mhz , schimbandu-se doar tipul de transmisie a semnalului , ele vor fii de actualitate
    Aceste tipuri de antene se pot impartii in 3 categorii cu avantajele/dezavantajele fiecarei categori in parte :

- De banda larga - putand fii pt. intreg domeniu 47-863Mhz ( cele FIF-UIF ) sau doar pt. domeniul 470-863Mhz ( UIF )

- Pt. un grup de canale , acestea de obicei sant mai mult pt. domeniul 470-863Mhz ( UIF ) si putand fii pt. receptia a unui grup de 5 , 10 frecvente

- Dedicata pt. o frecventa anume ( canal anume )

Cred ca cel mai indicat , ar fii sa cauti pe la anticariate carti in acest domeniu
    Este adevarat ca si inainte au aparut destul de rar asa ceva , deoarece inainte existau reviste ( Tehnium , Electronistul s.a )
    Cand si cand o editura scotea o carte care continea un "cumul" de scheme pt. antene si/sau amplif. de antena , mai mult pt. cei in domeniu ( electronisti , tehnicieni )
    Astazi din pacate se prefera a nu se mai edita asa ceva , fiindca comertul cu antene care mai de care , nu ar mai fii asa "infloritor"
    Se profita pe naivitatea clientului in general pt. a vinde "nu stiu" ce antena de DVB-T ( mai nou acum ) , care de fapt este tot o antena obisnuita cu/fara amplif. , dar cu un design mai "atragator"

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Multumesc de raspunsuri.
    Orice scheme de antene ar fi bune.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Descarca de aici yagi calculator http://vk5dj.mountgambier.org/Yagi/Yagi.html

Tot acolo gasesti si niste poze .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

sau de aici pt antena tip gratar
    http://www.cnet.de/praxis/wochenend/...+reflektor.htm

1) in primele doua casute intoduci banda de receptie in MHz ex 578 pina la 834 si dai clik
    linga tabela
    2) in a 3-a casuta apare lungimea unei laturi din acel "8"
    3) in a 7-a casuta apare distanta dintre "8" si reflector (gratar)
    4) in casutele 4 si 5 apare latimea si inaltimea acelui "8"
    5) in casuta 6 apare lungimea totala a sirmei pt dipol "8"
    6) in ultimile 2 casute apare inaltimea si latimea reflectorului
    Ca si material se ia o sirma de cupru cu diametrul de 2,5 mm2 iar ca si reflector o talbla de aluminiu grosime 0,5 ... 0,8 mm.

mult succes buratino.
    Sammy9500+EmuRevGold7.3 & Gibertini100+MTI 0,6dB
    Humax5400+ToH3.4HoT10.4 & Gibertini125+Sharp 0,4
    Nokia9600+DVB2000 /StabHH120 Loc:Bonn

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Gasesti aici -> http://www.pompediesel.ro/hotm/utile...Yagi%20UIF.pdf un tutorial facut de mine dupa niste brosuri vechi pentru receptia TV. Eu am realizat o astfel de antena pt. ch 37 (TVR2 -Magura Odobesti Vrancea) si functioneaza OK. Ai tot acolo de la dimensiuni elementi, distante intre elementi pana la lungimea buclei si legarea ei la cablul de coborare.
    Lipseste din acel tutorial recomandari pentru un preamplificator sau amplificator. Am cerut recomandarea "profilor" de pe aceste treaduri insa nu am primit nici o informatie sau vreo recomandare. Se pare ca aceste intrebari ii plictisesc sau le ia mult timp sa faca un tutorial sau sa posteze vreo schema de realizare.
    Bafta la contructie!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pentru schemele de antena afisate de Hotmtk as avea de adaugat ca materialul folosit pentru elementi sa fie din aluminiu (profil rotund 6mm ),teava pentru sustinerea elementilor sa fie aleasa astfel incit sa reziste (avind in vedere ca antena este de lungime mare 3m-4,2m).Personal,recomand wwwAntech.ro unde gasesti antena MX 075,un preamplificator si un amplificator de banda larga uif.O antena yagi cu 30 elemente necesita multa munca,dimensionare perfecta a elementilor si a barei de sustinere si la lungimea de cel putin 3 m a antenei orice greseala reduce din cistigul ei...P.S.Daca vrea sa o foloseasca pentru multiplexele nationale care vor aparea in curind,merge si o constructie manuala avind in vedere ca semnalul va fi puternic (chiar nu va trebui amplificator).

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai omule, recunosc ca e criza dar totusi nu e mai simplu sa cumperi una?
    Ia arunca un ochi aici
    http://www.traiect.ro/APP_shop/prodL...idCategory=224
    Eu am luat de aici si 007/RO a luat si preturile sun "gigea"
    Gasesti absolut tot ce-ti pofteste inima.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca a luat si 007/ro inseamna ca nu sint prea bune...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Trebuie sa mai invatz....

Bre, Nicule, nu e bune @ traiect ca e ca calitate ca alea chinezesti ( pe bune!).
    Aia de o vinde nenea acela ( vorbeste si ungureshte cu el daca poti ) din Oradea, e in acest moment optiunea cea mai buna!
    Zau asa!
    Parol d'honneur, mon cher!

Sa ceri si instructiuni in romana ( si/sau evrit! )
    Roshkovanule, care esti!
    He he he...

Junior Member Teacher

Valenii de Munte, 100 Km Nord de Bucuresti
    Posts Thanks / Likes

Asta ultima nu mai este deocamdata. Am luato eu. Era numai una pe stoc. Azi o montez sa vad ce da din ea. Dupa ce fac verificari va spun cum merge.
    Ca lucratura si materiale este de o calitate foarte buna. Ramane sa vad cat de bun este si amplificatorul. Dupa ora 17 fac probe. Trebuie sa fac inainte un adaptor la suport pentru a putea roti antena la fel ca Alcadul sa vad daca ia toate cele 3 canale DVB-T direct.
    PS Alcadul MX045 are adaptor facut dar nu se potriveste la dimensiuni ca il foloseam pe ala.
    Last edited by afaco; 3rd February 2010 at 12:31.
    1 X Amiko HD 8260+, 1X Optibox Raptor, 1 X Optibox Alligator si 2 ligheane. 100-16E, 100-HH + 1 X NEOHD (900 Series) cu preamplificator + UPC Cable

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Sa ne pui si un filmuletz pe youtube, ca altfel nu te credem!
    Vrem dovada!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

007/RO Se pare ca mi-ai dat dreptate...antena avea un sfert de decibel pe minus! P.S.Asteptam stirile de la ora 17,00 de la Valenii de Munte!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)