Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 1 of 120 123 11 51 101 ... LastLast
Results 1 to 15 of 1789
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptie DX in televiziunea digitala terestra

AVETI IDEE CAND INCEPE LICITATIA PENTRU CELE 2 MULTIPLEXURI
    Last edited by zvartoshu; 24th July 2010 at 09:35.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

raspunsuri posibile:
    1. Mult prea tarziu, in orice caz.
    2. De ce intrebi, deja v-ati inscris și nu sunteți convinși că șpaga dată a fost suficientă?
    3. Vrei sa te teleportezi?
    4. DA, AVEM.
    5. inseamna foame de bani? sau doar că e o treab de 2 (doi) bani?
    6. Bivolarule, ti poruncesc: TERMINĂ-TE!
    S seor, efectos especiales!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

In Bulgaria este publicata noua lista cu emitatoare digitale pentru trei multiplexe in principalele orase...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pentru RUSE apar multiplexe pe 26,49 si 64 ...asta inseamna ca tv7 nu are viata prea lunga pe analog in RUSE!

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202, Longitude: 27.322, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Costele, da si tu un link sa vada si ochiul meu.
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Si ce putreri de cacao o sa dea pe ele .. hehhe

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pentru RUSE ,o putere de 250w si emitator cu radiatie circulara pus in virful turnului devine "bunicel" pentru BUCURESTI si chiar pentru "Bibbicu" la Calarasi.Probabil vor folosi emitatoare puternice avind in vedere ca incep cu principale sase orase...

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Costel DVB-T View Post
    Pentru RUSE ,o putere de 250w si emitator cu radiatie circulara pus in virful turnului devine "bunicel" pentru BUCURESTI si chiar pentru "Bibbicu" la Calarasi.Probabil vor folosi emitatoare puternice avind in vedere ca incep cu principale sase orase...
    Gresit , pentru calarasi - Silistra - Dulovo - Venets merge si nu tutrakan si ruse .. mama iei de geografie . O fi dunarea buna la dx , dar cad ajungi in borcea si dai la sapa dupa dx ai sa vezi ca vine lesinat rusele . Pun in comparatie cand vine 90.0 info pro magura betzivesti .. hehhe , deci tropo .
    Bun In bulgaria este o oabligatie , orasele au emitatori de pana la 500w in ultrasculte , dar exceptiile sunt facute spre 1kw la cele de retea . In statiile televizate se ia in calcul acoperirea si puterile sunt intre 1w - 10w 0-30w - 100w - 500w - 1kw si releele de mare amploare 10kw . Deci la ruse daca te uiti krs fila .. singurul mpx are 200w si restu .. de nivelul natural al orasului cu distanta medie .. 100w. Daca mpx va ceda catre bn TV telecomunikacia .. va fi 1kw.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca arunci o privire la emitatorul digital din Izmail ...iar cei din Ruse vor "copia" solutia (eu personal nu-mi doresc),un emitator de 2,5kw rezolva (cit de cit) un DX-er din Calarasi .

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Default O mică analiză

Băi, hadeți să trecem la lucruri serioase, adică o mică analiză, terminați cu prostiile.
    Cred că pe cei mai mulți i va interesa recepția n mizeria de Bucuresti.
    După cum ați aflat compania Тауърком България ЕАД a cstigat in Bulgaria 2 rețele la nivel național. Acum pe ce infrastructură vin ei, rămne de văzut. Sunt convins că nu se vor abate de la planul făcut de rusi privind amplasamentele emițătoarelor in anii 80 pentru UHF al nivel național.
    So, canalul 26 rețeaua 1 națională din Ruse va veni minim cu 200 W as usual. (chiar dacă este retranslație). Problema se pune acum la noi in Buc. că avem pe analog scrba de Sigma care stim că dă si pe lngă. n plus dacă mergem un canal mai sus adică pe 27 vom observa BTV-ul din Russe cu nici mai mult nici mai puțin de 10 KW. La această problemă am ncredre in bulgari ca stiu ei sa le facă să se vada pe toate chiar daca sunt canal lngă canal.
    Deci 26 este sub semnul ntrebării in Bucuresti, desi cred ca vor da cu cțiva kilovați sigur. Două argumente: 1 rețea națională (deci canale de interes general) si 2 este BTV analogic cu mega putere lgă. Problema se pune bruiajul lui Sigma.
    49 UHF - ăsta este pierdut din start, deoarece o altă mizerie bruiază Bucurestiul din Piața Victoriei...so...aici la Russe va fi rețeaua 2 națională (nu stiu ce va conține) probabil vor avea canale de mna a 2 - a ca să mă exprim asa. Oricum doar cu o direcțională este posibil să-l luam puterea va fi una modică gen 100W in mod clar.
    64 este dedicat pentru rețeaua 3 - acum nu stiu daca va conține doar regionalele sau va fi ca la noi dedicata peste 2/3 ani exlusiv DVB-H?
    Hai noroc.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca aveti informatii despre BOOM TV dvb t Macedonia ? Din cele 40 de programe ,8 sint la liber-se pot receptiona cu un receptor dvb-t obisnuit? Si ar mai fi ...puterea emitatoarelor ?

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa nu zici ca te gandesti sa faci o receptie in Romania a emitatoarelor din Macedonia? Eu zic ca distanta este cam mare pentru a receptiona ceva chiar si in zona Vf Semenic din Banat!

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Militianu View Post
    Sa nu zici ca te gandesti sa faci o receptie in Romania a emitatoarelor din Macedonia? Eu zic ca distanta este cam mare pentru a receptiona ceva chiar si in zona Vf Semenic din Banat!
    Analog mege E4 de mare putere de pe BITOLA .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca a mers in zonele calde de la 1230km ...trebuie incercat la 600km!

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Pana la Macedonia de ce nu incercati sa receptionati pachetul digital transmis de la Sofia ca e mai aproape?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread