Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Gresare actuator

Am un actuator Strong si vad ca la ger nu mai vrea sa isi faca treaba. Imi da eroare in pozitioner. Cum Dumnezeu se greseaza astea? Este vreo modalitate sa il fac sa mearga si la ger?
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@skycleaner ...acelasi lucru patesc si eu ...pozitionerul imi da eroare , bine antena are un strat de 30 cm zapada cam pe 1/2 din suprafata...Actuatorul pe care il am nu cred ca se greseaza (36 inc ) , pt. ca nu are gresor . Am avut prin anii 90-91 un actuator american ce avea un ventil cu bila pt. gresare langa motor chiar pe surub ...acesta pe care il am in prezent nu mai are asa ceva...cred ca nu se greseaza...

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Am si eu aceeasi problema.Nasol e ca nu pot sa ajung la antena din cauza zapezii de pe acoperis
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

Am si eu actuator de 18 care merge foarte greu.Vreau sa il fac bucati ca sa il gresez insa nu stiu cum sa desfac melcul.Are cineva vreo idee?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@nirolf ...te rog fa niste precizari :

1. Ce tip de spray este si de unde poate fi cumparat ?
    2. Ai testat procedura si este OK ? Te intreb pt. ca eu am uns niste tije , cele care intra in interiorul actuatorului , cu silicon , dar nu a fost o decizie buna intrucat s-a lipit praful de siliconul respectiv blocand mai rau tija pe strangere .

Long Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bobbob View Post
    @nirolf ...te rog fa niste precizari :

1. Ce tip de spray este si de unde poate fi cumparat ?
    2. Ai testat procedura si este OK ? Te intreb pt. ca eu am uns niste tije , cele care intra in interiorul actuatorului , cu silicon , dar nu a fost o decizie buna intrucat s-a lipit praful de siliconul respectiv blocand mai rau tija pe strangere .
    http://parconsrl.bizoo.ro/vanzare/43...Top-Lub-WEICON
    il folosesc la munca cu succes,t-il recomand,(automatizari,roboti industriali)si mai este unul facut de loctite dar este f.scump

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default oo

dacă tot e vorba de actuatoare pe aici, vreau să întreb dacă puteţi să-mi recomandaţi un actuator BUN de 18 în afară de Strong care pe mine cel puţin nu mă mulţumeşte... Şi un poziţioner mai bun (paşi mai fini, reglaj fin motor) decât Geotrack... pt. antenă prime focus de 1.8m...
    Mulţam!

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Actuator Superjack de 18. L-am gresat cu WD40. Acu vreo trei ani. Nu s-a blocat niciodata.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default oo

nu am avut probleme cu Strongul să se blocheze dar am observat un joc la braţ (nu ştiu dacă e normal)... îmi dădea E2 poziţionerul doar la capete din cauza unor obstacole din tablă de pe acoperiş... în rest merge de peste 6 ani fără probleme dar cred că s-a cam uzat motorul... poziţionerul iar fără cusur dar vreau unu cu reglaj fin dacă există...

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    wd 40 e foarte subtire si faca sa se lipesca praful.
    Da, dar la mine nu estem praf.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default oo

frate dar când il cumperi nu e gresat? mai e nevoie de gresare?

ps: dă-mi te rog o adrsă de magazin de unde pot lua Superjackul ăsta...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default oo

şi acum pe gerul ăsta merge fără probleme actuatorul Strong... şi are vreo 6-7 ierni la activ...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default Gresare

WD 40 chiar daca pare a fi un produs "minune", care le stie si le face pe toate, chiar este bun ... nicodata nu am inteles cum penetreaza rugina ... dar ptr ungeri de suprafete este foarte bun. Dupa o perioada de la curatarea cu WD40 sau la un actuator nou se poate folosi si spray cu cupru.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by garlic_dog View Post
    Actuator Superjack de 18. L-am gresat cu WD40. Acu vreo trei ani. Nu s-a blocat niciodata.
    E unul din cele mai reusite actuatoare lineare

Eu mi-am confectionat, in anii '80, un actuator linear, cu un clasic surub piulita, cu filet trapezoidal, ungatoare cu bila, mansete de rotatie. Antrenarea se facea de la un motor de stergator de geam la tractor de 24VCC, alimentat de o sursa de alimentare de un laborator de fizica , si de care am fost foarte multumit.

Mai tirziu, am achizitionat un Strong de 18", de care m-am debarasat dupa 2 ani de blocari pe ger, erori de pozitionare, erori de limitatori.
    Problema La Strong-uri este calitatea foarte proasta a materialelor:
    -garnitura pe rol de stergator praf/ manseta de translatie, care ar trebui sa fie un NBR, care de fapt, in timp, devine casanta;
    -uzura si pitching-ul bilelor;
    -angrenajul de plastic al reductorului...
    -proasta calitate a tevilor...
    Nu va recomand STRONG

Parerea mea este ca cei mai buni producatori de actuatoare lineare sunt cei enumerati in link-ul http://www.redrok.com/actuator.htm

Gasiti aici de la www.thomsonlinear.com , Superjack...angrenaje cu surub cu bile-adevarate.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default oo

ăsta de aici e bun? Văd că şi preţul e dublu faţă de un Strong...
    http://www.satmedia.ro/Motoare-pozit...-Actuator.html

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)