Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Televiziunea digitala

“ Operatorii de cablu si platforme de satelit TV din Romania ar putea pierde o parte importanta dintre clienti daca strategia de trecere la televiziunea digitala a Guvernului Romaniei nu va fi astfel formulata incat sa nu afecteze competitia - lucru care nu se intampla in acest moment, spun reprezentantii companiei Sirius - o companie care opereaza un sistem de sateliti in regiune.
    Romania si-a propus sa intrerupa in 2012 emisia analogica TV, moment in care cateva sute de mii de gospodarii din Romania nu vor mai putea vedea posturi tv decat daca se aboneaza la un operator de cablu sau satelit tv. Insa, pentru a respecta normele UE si pentru a asigura accesul gratuit al cetatenilor la un numar minim de posturi TV statul va construi o infrastructura de transmisie digitala terestra (DTT) a posturilor TV, prin care vor putea fi urmarite posturi TV publice si cele mai urmarite canale private. Emisia in format terestru digital poate fi receptionata fara niciun cost suplimentar de anumite modele de televizoare de ultima generatie (care au tuner DVB-T) sau pe orice televizor existent dupa achizitionarea unui decodor special. Infrastructura va fi operata de companii care vor fi desemnate prin licitatie.
    Reprezentantii Sirius afirma ca strategia Romaniei de trecere la televiziunea digitala prezinta mai multe probleme, care pot afecta competitia si operatorii de servicii TV din Romania.
    Una dintre ele este reprezentata de numarul de posturi TV care vor fi difuzate gratuit prin reteaua digitala terestra. "Daca s-ar ajunge la 35 de posturi TV gratuite, atunci operatorii existenti de cablu si satelit ar pierde un numar important de clienti", a spus in cadrul unei conferinte la Bucuresti Hakan Sjodin, Managing Director al Ses Sirius. "Guvernul ar omori astfel competitia", a punctat Sjodin.
    Sjodin spune ca problemele unor companii ca RCS&RDS, UPC sau Romtelecom ar fi si mai mari daca guvernul se va decide sa stimuleze consumul de servicii TV gratuite prin reteaua digitala terestra, prin subventii acordate la achizitia decodoarelor de catre persoane cu televizoare vechi.
    Cel mai "rau" scenariu imaginat de Sirius este acela in care persoanele cu venituri mici vor renunta la abonamentele la cablu sau satelit TV pentru a urmari gratuit cateva zeci de posturi TV, avand in vedere ca statul va subventiona achizitia decodoarelor necesare. Strategia actuala de trecere la televiziunea digitala a Romaniei nu prevede acordarea de subventii de catre stat la achizitia de catre cetateni a decodoarelor, insa, practic acest lucru este incurajat. Astfel, companiile care vor castiga licitatia pentru constructia si operarea retelelor de televiziune digitala terestra ar putea plati o taxa de licenta mai mica daca vor oferi cetatenilor subventii la achizitia decodoarelor ”.
    Sursa: zf

Ce parere aveti?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

care este castigul guvernului si al ue din trecerea la digital de isi permit sa subventioneze?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

oare acela ca creeaza o piata pentru produsele Kathrein & Co., deci ne imprumuta pentru a paispeamia oara in ideea de a li se intoarce banii cu profit cu tot dar pe cai usor diferite, sau o mai fi vreunul pur social si altruist si nemaipomenit uman si omenesc, adresat romanilor, si care imi scapa pentru moment?
    Sí seńor, efectos especiales!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Iti impune UE sa treci la digital. Spectrul de frecvente ocupat acum de televiziunea analogica trebuie eliberat, ma refer la eter. Pe cablu va continua sa existe si semnal analogic.
    Exista o lege din 2007, parca, care interzice comercializarea de televizoare care nu sunt echipate cu tuner DVB-T.
    Subventia pentru ce-i care nu-si permit sa-si faca "upgrade" la televizoare devine destul de evidenta!
    Last edited by DanHDTV; 21st January 2010 at 19:50.

Junior Member Teacher
    Bucale si citeadata prin provincie la 50 km de bucuresti
    Posts Thanks / Likes

Totul pleaca de la ideea de a avea acces la informatie gratis si rapid.
    De altfel noi platim un abonament la TVR si ce vedem !?
    Cu ce costuri ? vom vedea...

Dar televiziunile prin cablu vor fi prea putin afectate deoarece un procent mic va renunta la un pachet relativ bogat si diversificat de programe pentru cateva canale.

antena 0,9 m Al (clona) pe
    16 E +19 E

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cristianio View Post
    Dar televiziunile prin cablu vor fi prea putin afectate deoarece un procent mic va renunta la un pachet relativ bogat si diversificat de programe pentru cateva canale.
    Eu n-as paria pe asta , e suficient pentru mai mult de juma' de Romanie sa aiba Acasa , Protv,Antena,Realitatea,OTV,Etno,Favorit si Taraf (pentru unii sunt suficiente si ultimele 4 ) si inca cateva nationale si ar renunta cu veselie chiar si la modicul abonament de 14 lei la Digi . Apropo , oare baselu' de ce credeti ca a insistat cu campania pe aceste canale(etno,taraf si otv) ...? pentru ca acolo-i audienta maxima.....bleahhhh , suntem un popor mai balcanic (badaranic !) decat toate celelalte la un loc .

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Cred ca Johnny-m are dreptate, in acest caz se va migra masiv spre digitala. Cred ca va pierde atit cablul cit si dth-ul.Ramine de vazut ce vor face marii operatori, vor milita pentru introducerea unui numar mic de programe sau vor accepta situatia ca atare.
    Daca vor fi multe programe, nu inteleg decizia autoritatilor, un numar mare de clienti plecati spre tv digitala inseamna mai putine incasari la buget de la marii jucatori din piata. Ramine de urmarit...
    Last edited by dinica; 21st January 2010 at 21:48.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ii raspunsesem in special lui @maistorul, si intrucat am postat fix sub postul lui n-am mai considerat necesar sa il citez, dar ai dreptate in privinta citatului.

Prefer sa cumpar pe banii mei, nu pe bani imprumutati de la cei de la care urmeaza sa cumpar, mai ales ca acestia din urma incearca sa imi impuna sa folosesc sistemul implementat de ei; mai ales ca nu este vorba de ceva vital, ci doar de un moft scump.

Ce sa-ti povestesc, ni s-a aplecat tuturor de analog si ne pute rau daca mai vedem vreun purice pe sticla, si gata, digitalul e rege unic.
    N-am nimic impotriva televiziunii digitale, mai ales ca majoritatea nici nu merita sa ocupe mai mult de 9% dintr-un transponder sau canal dvb-t, la ce continut si imagine de doi lei scot in eter. Din partea mea, sa le puna pe toate posturile in dvb-t, doar ca metodele de implementare ale sistemului mi se par mult prea triste dpdv economic.

Oricum, incep sa cred ca prin 2014 va aparea subita necesitate de a ne cumpara si primele CI/CAM/Receptoare personalizate pt. a receptiona continut premium transmis DVB-T in Romania. Si cand spun premium nu exclud ceea ce este pe ch.30 in Bucuresti...

Oare ar trebui mutata discutia la Terrestrial/DVB-T sau stam bine aici, la DTH?
    Sí seńor, efectos especiales!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

[quote=johnny-m;849112] nu va fi niciodata la liber acasa tv , iar programe de sport, filme, desene animate-repet niciodata fara plata pe digital terestru

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Aveti aici o lista a programelor DVB-T disponibile in Berlin, lista este reala, am folosit DVB-T in Berlin. Bineinteles ca in lista aceea nu va aparea pachetul Premiere!
    Probabil ca si la noi va fi o lista asemanatoare.

http://translate.googleusercontent.c...qT6fQNCg1wNxxw

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs down R.i.p. Catv!

Nu inteleg unde e problema voastra, a celor ce se plang de DVB-T cum ca moare cablu si satelitul. Cum adica nu se respecta legea concurentei? ba din contra pana acum nu s-a respectat si abia acum are ocazia sa se respecte pentru ca i-am primit in casa pe toti burtosii de cablagii care nu aveau habar de un continut TV de calitate si acum suntem parte a acestei escrocherii media si asta din cauza ca au vrut sa faca bani peste noapte...
    La inceput ne-au atras cu programe de calitate iar acum stam cu 34 de canale care's gratis pe cer iar noi din comoditate le platim abonament pe un coaxial.
    S-a tot discutat aici de mai multe ori acest subiect, insa odata cu avansarea tehnologica acum au ocazie providerii TV sa-si faca dreptate...sa dea nene ce vor sa dea, iar publicul sa aleaga si abia atunci ai ratinguri reale nu ce vrea nu stiu ce cablist din sud sau vest pentru ca asta are sau nu el in grila...
    Despre satelit nu mai discutam ca este alta poveste tehnologica si nu putem compara capacitatile DVB-T cu DVB-S...deci no comments - mere cu pere.
    Cine vrea maxim sau o varietate nelimitata de canale tv, da un ban dar se distreaza, cine vrea minim necesar, nu da nimic (ca de aia e cetatean si plateste taxe la stat) si are oferte variate dar limitate.
    Cat despre cablu atata vreme cat nu va tine pasul cu tehnologia va muri subit.
    Gata semnalul digital nu mai vine prin cablu, ci prin aer....nu vi se pare o diferenta cam mare?
    Sincer eu nu mai vreau sa vad purici pe ecran si mai ales pe banii mei....
    Fara monopolul cablistilor in Romania!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the View Post
    Gata semnalul digital nu mai vine prin cablu, ci prin aer....nu vi se pare o diferenta cam mare? Sincer eu nu mai vreau sa vad purici pe ecran si mai ales pe banii mei
    Ba da, semnalul digital vine, si va veni, in continuare pe cablu, DVB-C se dezvolta continuu. Si mai este si tehnologia IPTV care tot pe cablu va veni, fibra optica!
    Long live DVB-C and IPTV!

Posts Thanks / Likes

Default Mobilitate...????

Quote Originally Posted by DanHDTV View Post
    Ba da, semnalul digital vine, si va veni, in continuare pe cablu, DVB-C se dezvolta continuu. Si mai este si tehnologia IPTV care tot pe cablu va veni, fibra optica!
    Long live DVB-C and IPTV!
    Sa vina - no problem, dar sa vina cu servicii de calitate si o oferta bogata...
    Oricum "mobilitatea" lui il va duce usor catre venituri din ce in ce mai mici
    IPTV = mizerie (cel putin pentru moment)
    DVB-S:
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    DVB-T:

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

De ce e mizerie ? HDTV-ul merge foarte bine.

Posts Thanks / Likes

Aici la noi este instabil si costa enorm
    DVB-S:
    DVB-T:

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)