Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Va rog ajutor ! Urgent !

Buna ziua,ma adresez in special unui avocat,sau cuiva care ar putea sa imi explice ce spune legea in urmatoarea situatie :
    - sunt posesorul unui contract de inchiriere al unui apartament,pe contractul de inchiriere sunt sti....te niste clauze in care se spune ca chiriasul este obligat sa plateasca in fiecare luna chiria prestabilita de comun acord si toate taxele aferente.
    - in cazul in care proprietarul avea instalata conexiune internet de la UPC,iar prin acord verbal dintre mine (chirias) si el (proprietar) am stabilit ca dansul (proprietarul) sa rezilieze contractul cu UPC-ul,iar mai apoi acesta (proprietarul) nu mai doreste sa faca acest lucru ce se intampla...in sensul in care s-au adunat deja 2 luni de neplata a facturii si a venit sesizare scrisa in acest sens.Mai mentionez ca contractul cu firma UPC este pe numele proprietarului.
    In acest caz,va rog explicati-mi si mie,este posibil ca in cazul in care firma UPC actioneaza in instanta beneficiarul serviciului (adica proprietarul apartamentului) sa fiu implicat si eu in proces datorita contractului de inchiriere si a clauzei respective care specifica ca chiriasul se obliga sa plateasca toate cheltuielile aferente ?
    va rog mult sa imi dati un raspuns cat se poate de urgent .
    yo

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu sint avocat dar un lucru e sigur:nimeni nu te poate obliga sa platesti un abonament care e pe numele altei persoane(in cazul de fata proprietarul apartamentului).
    P.S Acordul verbal are valoare 0.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by flavyou View Post
    Buna ziua,ma adresez in special unui avocat,sau cuiva care ar putea sa imi explice ce spune legea in urmatoarea situatie :
    - sunt posesorul unui contract de inchiriere al unui apartament,pe contractul de inchiriere sunt sti....te niste clauze in care se spune ca chiriasul este obligat sa plateasca in fiecare luna chiria prestabilita de comun acord si toate taxele aferente.
    Ce reprezinta in acel contract "toate taxele aferente"?

Contravaloarea abonamentului de servicii internet/TV/telefonie nu reprezinta o TAXA, ci o CHELTUIALA. Daca prin "taxele aferente" este stipu|at, in clar, in contractul de inchiriere ca trebuie sa platesti factura UPC-ului, si nu ati facut (ulterior sau la momentul incheierii contractului) un act aditional in care precizati ca nu vei beneficia de serviciile UPC si deci nu le vei plati, atunci poti fi bun de plata pentru abonamentul UPC. Daca totusi desteptul de proprietar considera ca fiind valabila intelegerea voastra verbala, ar face bine sa-si plateasca datoriile catre UPC, daca n-a vrut sa-si rezilieze contractul cu ei. Putea, la fel de bine, sa suspende respectivul abonament, fara reziliere...
    Daca nu e stipu|at in clar in contract ca te obligi sa platesti UPC-ul, sa fie sanatos, un avocat decent iti poate sustine cu succes clauza.

Si, nu in ultimul rand... ai folosit serviciile UPC aferente respectivului abonament?
    Last edited by studeer; 21st January 2010 at 13:03.
    Sí señor, efectos especiales!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am folosit o singura luna,pe care am si platit factura upc.Apoi am stabilit verbal,de comun acord ca nu mai doresc sa mai folosesc seriviciile UPC,el (proprietarul) fiind de acord sa rezilieze contractul cu cei de la UPC.
    In alta ordine de idei,pe contract scrie ca chiriasul se obliga sa plateasca toate taxele si impozitele aferente ,nu scrie nicaieri in clar ca ma oblig sa platesc factura UPC ,si nici mai apoi nu am facut nici un act in acest sens.
    abonamentul la internet/tv/telefonie se considera utilitate ? Adica se include in clauza "toate taxele si impozitele aferente? "
    Mentionez inca o data ca nu am facut nici un alt contract sau act pe care sa scrie in clar ca ma oblig sa platesc factura UPC,si nici pe contractul de inchiriere nu scrie asta in clar .
    astept raspuns
    yo

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pe scurt, proprietarului i-a fost lene sa mearga pana la upc si sa faca cerere de reziliere sau de suspendare, dar pentru asta nu trebuie sa platesti tu.

Cea mai rapida cale este sa il iei pe proprietar de guler si il pui sa-si plateasca prostia lui de UPC, daca tine mortis sa sustina serviciul UPC functional la locatia respectiva sau sa-si plateasca datoriile la UPC si sa rezilieze/suspende, daca mai vrea sa te mai aiba ca si chirias.
    Cumva te-a contactat el si te-a pus sa platesti serviciile restante, desi nu le-ai folosit? Atunci fuga la avocat, pentru o convocare la conciliere. Apoi proces, daca nu merge cu asta.

Totusi poate reusiti sa puneti lucrurile la punct prin vorba buna si act aditional care specifica in clar ce anume te obligi sa platesti, eventual antedatat daca se poate si e legal, ca sa te acoperi retroactiv.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu m-a contactat el,eu am gasit plic de la UPC in cutia postala,in care este specificat ca trebuie sa plateasca urgent restantele.Am considerat ca ar fi frumos din partea mea sa il mai anunt inca o data ca ar trebui totusi sa mearga sa isi rezolve problemele cu UPC.Ca raspuns am primit reactia sotiei proprietarului care a negat absolut tot ce a fost de acord proprietarul si mi-a spus sa platesc eu factura.Vroiam sa stiu doar daca legal UPC ma poate obliga pe mine sa platesc respectivele datorii ?
    yo

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu, nu e tocmai legal, si nici nu prea are cum.
    Lasa panica si treci la lamurirea situatiei cu proprietarul, insista sa-si plateasca UPC-ul si sa-l suspende... si, ca sa te acoperi, pune-l sa semneze act aditional cu specificatii clare.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

In mod normal nu avea voie sa-ti dea voie sa folosesti internetul pentru ca e pe numele lui.Din cite stiu eu nu e legal ca cineva sa faca un contract de furnizare servicii si sa-l dea in folosinta unei alte persoane
    .La noi legislatia are inca mari lacune.De exemplu in italia esti obligat sa faci transferul contractului de furnizare a energiei electrice si gazului pe numele chiriasului.Nimeni nu o sa-ti lase un abonament la internet sau alte servicii pe numele lui pentru ca e normal sa plateasca el daca nu platesti tu.
    Asa ca arunca factura la gunoi si lasa-l sa i se adune citeva milioane poate as a-si face timp sa mearga sa intrerupa contractul.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

1. Obligatia de plata este si ramane a lui!
    2. Ca si chirias esti obligat sa-l anunti de orice problema referitoare la proprietatea inchiriata pentru ca el este in masura sa-si apere cel mai bine interesele.L-ai anuntat si basta, daca ai si o proba ca l-ai anuntat e cu atat mai bine!
    3. E bine sa cauti sa rezolvi amiabil problema dar cu fermitate, in funtie si de interesul tau in a pastra locatiunea.
    4. Proprietarul poate sa ceara si suspendarea serviciului pentru 1 an, practic serviciul se va suspenda pana va cere reluarea lui.
    Skystar2, SG-2100, 2xDolce, 1xDigi, poz. Strong x 1.2 Fe

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by studeer View Post
    Ce reprezinta in acel contract "toate taxele aferente"?

Contravaloarea abonamentului de servicii internet/TV/telefonie nu reprezinta o TAXA, ci o CHELTUIALA. Daca prin "taxele aferente" este stipu|at, in clar, in contractul de inchiriere ca trebuie sa platesti factura UPC-ului, si nu ati facut (ulterior sau la momentul incheierii contractului) un act aditional in care precizati ca nu vei beneficia de serviciile UPC si deci nu le vei plati, atunci poti fi bun de plata pentru abonamentul UPC. Daca totusi desteptul de proprietar considera ca fiind valabila intelegerea voastra verbala, ar face bine sa-si plateasca datoriile catre UPC, daca n-a vrut sa-si rezilieze contractul cu ei. Putea, la fel de bine, sa suspende respectivul abonament, fara reziliere...
    Daca nu e stipu|at in clar in contract ca te obligi sa platesti UPC-ul, sa fie sanatos, un avocat decent iti poate sustine cu succes clauza.

Si, nu in ultimul rand... ai folosit serviciile UPC aferente respectivului abonament?
    Taxele aferente se considera a fi cele referitoare la impozitul pentru locatiune!
    Cheltuielile de utilizare ale apartamentului pot reprezenta apa,gaz,curent,telefon, etc.
    Fiind un contract civil poate prevala vointa interna a partilor, deci prin "taxe aferente" proprietarul sa fi voit sa inteleaga toate cheltuielile!
    E bine sa nu fugi la avocat si sa rezolvi problema echitabil si amiabil cat timp e posibil si sa eviti discutiile cu sotia proprietarului pentru ca ea pare mai putin rezonabila.
    Skystar2, SG-2100, 2xDolce, 1xDigi, poz. Strong x 1.2 Fe

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)