Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Delivery din US spre Europa ??!

Salutari 'fericitilor' mei vecini din west...
    Am nevoie de un sfat:am castigat un auction pe ebay pentru un 'vintage'.
    Pretul offerit a fost acceptat,este foarte bun pentru mine,DAR delivery 'it kills me' ! !

Seller-ul mi-a trimis un invoice pentru cca €300 pentru un box de 25Kg.
    Nu stiu exact ce firma,banuiesc UPS ca este mai cunoscut si mai usor,aka mai de lene sa nu mai cauti quotes pe la diferite firme !

Voi,ce firme folositi ca sa trimiteti 'electronice' spre Europa ,mai exact la mine e vorba de Ireland ? Ce valoare declarati pe parcel ? Pentru tax purpose OR pentru insurance purpose ? !

Treba sa platesc in max 5 days si inca mai caut ceva mai ieftin,ca la 300 si...iau ticket return ! !

Multumesc anticipat.
    Dreambox7020 & WavefrontierT90

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Technics...is timeless ! ! !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

USPS cred ca e mai ieftin, incearca cu ei

Quote Originally Posted by rolion View Post
    Salutari 'fericitilor' mei vecini din west...
    Am nevoie de un sfat:am castigat un auction pe ebay pentru un 'vintage'.
    Pretul offerit a fost acceptat,este foarte bun pentru mine,DAR delivery 'it kills me' ! !

Nu stiu exact ce firma,banuiesc UPS ca este mai cunoscut si mai usor,aka mai de lene sa nu mai cauti quotes pe la diferite firme !

Voi,ce firme folositi ca sa trimiteti 'electronice' spre Europa ,mai exact la mine e vorba de Ireland ? Ce valoare declarati pe parcel ? Pentru tax purpose OR pentru insurance purpose ? !

Treba sa platesc in max 5 days si inca mai caut ceva mai ieftin,ca la 300 si...iau ticket return ! !

Multumesc anticipat.
    FORUM RULES
    Nomad Iresponsabil

__/\__/\__/\_____________ Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rolion View Post

Multumesc anticipat.
    Ups au o mica taxa in plus de minuire a pachetului.
    acum 2 ani am luat un aparat foto. 500$ ei mi-au pus un extra 140$ la livrare. Am impresia ca o aplica doar ptr international. La fel si fedex

Ca sa eviti taxe spune`i sellerului sa ti-l trimita ca si gift. Multi nu accepta asta. Si in plus cred ca conteaza si suma declarata.
    Mai ai ca solutie sa`ti trimita pachetu la un prieten in US si ala sa se chinuie cumva cu tine
    Data viitoare daca mai cumperi de peste ocean intreaba sellerul ca s`ar putea sa nu mai vrei sa cumperi. In plus electronica respectiva merge pe 220v? Ca s-ar putea ca si trecerea de la 110v la 220 sa te coste daca ai nevoie de multi watti si multi amperi.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

USPS cred ca este cea mai ieftina optiune.Sa nu incurci cu UPS.USPS este posta americana.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Multam de raspunsuri...

Da,USPS e mai ieftina intr-adevar !
    UPS are obiceiul prost de a trimite pachetul acasa,semnezi pentru el apoi ,dupa a perioada,te trezesti cu un invoice de sute de euro taxe ,vat si handling charges ! Asa cel putin s-a intamplat cu cativa de aici...

Re 110/220 ,cred ca inauntru are un switch care comuta de pe 110 pe 220...dar am sa verific cu cineva care are mag-ul !

RE gift...am auzit ca nu prea tine ?!

Multam...
    Dreambox7020 & WavefrontierT90

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Technics...is timeless ! ! !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)