Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Antena Gibertini sau Triax

Salut. Am o antena obisnuita de 120.cm, as vrea sa o schimb cu una Gibertini de 100.cm, Alu., sau una Triax de 105.cm, dar ma intereseaza semnalul, dar o sa fie acelasi semnal ca la aceia obisnuita de 120.cm sau mai tare sau mai slab? Multumiri infinite, mar interesa parerea voastra.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Arrow

Quote Originally Posted by mesagero View Post
    Salut. Am o antena obisnuita de 120.cm, as vrea sa o schimb cu una Gibertini de 100.cm, Alu., sau una Triax de 105.cm, dar ma intereseaza semnalul, dar o sa fie acelasi semnal ca la aceia obisnuita de 120.cm sau mai tare sau mai slab? Multumiri infinite, mar interesa parerea voastra.
    Este exact cum banuiesti signal mai slab. Nu vad rostul schimbari. Ai probleme cu signalul regleaz-o.
    Doresti o antena cu design nou? Iti recomand un multifeed T85 / 10% signal + fata de restul.
    http://www.electronic-trade.de/sat-a...ocus-t-85.html

P.S. Gibertini / Triax antenele sint ok. Mentionez la Gibertini brat instabil, la vant puternic vibreaza si apar probleme la signal.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc chris, nu are rost sa dau atatia bani pe Gibertini.....

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by chris-walter View Post
    ...
    Iti recomand un multifeed T85 / 10% signal + fata de restul.
    http://www.electronic-trade.de/sat-a...ocus-t-85.html
    Cum poate sa aiba asta 10% in plus la semnal? Am vazut ca dimensiunile ar fi 75x90 cm, min. 38.3 dB / 37.6 dB. Depinde la care restul te referi. Triaxul la care face referire "mesagero" are dim. 110x100 cm si castigul de 40.2db. Nu are cum sa bata Triaxul. Comparam mere cu pere.
    @mesagero
    Pune ochii pe un Triax. Nu costa o avere. Vinde actuala antena. Sunt sigur ca bate noname-ul tau chiar daca are 120cm.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bono View Post
    Cum poate sa aiba asta 10% in plus la semnal? Am vazut ca dimensiunile ar fi 75x90 cm, min. 38.3 dB / 37.6 dB. Depinde la care restul te referi. Triaxul la care face referire "mesagero" are dim. 110x100 cm si castigul de 40.2db. Nu are cum sa bata Triaxul. Comparam mere cu pere.
    @mesagero
    Pune ochii pe un Triax. Nu costa o avere. Vinde actuala antena. Sunt sigur ca bate noname-ul tau chiar daca are 120cm.
    Am montat pe un T85 multifocus 7 lnb, de la 28 est -1 vest. Nu pot decat sa recomand aceasta antena. Cei 10 % signal plus pot confirma dupa schimbarea antenei no name 90/110 cm.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am avut si eu un offset noname de 120 diametrul, dar de cand l-am schimbat cu Triax tds 110 parca este altceva. Am pe el multifeed cu 7 lnb ( vezi semnatura) si merge impecabil. Il recomand mai ales ca este foarte usor de montat chiar si de un incepator.
    DM 800;VU+UNO/TRIAX TDS 110 MULTIFEED 5W/4W-0.8W/1W-4.8E-7E/9E-13E-16E-19.2E + TRIAX TDS 64 - 39E

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

ce imagine e asta ,,gilbertini " , e maxvar
    triaxul este pentru dreambox 3D

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu inteleg ce legatutra are acest topic cu Dreambox?
    Problemele legate de "hard" ar trebui discutate la sectiunea mare, generala, ca's teme de interes pentru toti userii.
    So, acum revenind pe tema topicului orice antena de firma este o antena adevarata atat hard cat si ca castig, adica specificatiile tehnice corespund intru-totul realitatii.
    Acum daca mesagero ne spui si locatia ta, sfaturile sunt directe si la obiect, insa daca nu specifici ce si cum s-ar putea sa vina useri ce locuiesc in alte arii de acoperire si sa-ti dea sfaturi eronate. Totusi oricare ar fi locatia, o antena mai mare este o antena cu castig mai bun mai ales daca aceasta este de calitate sau profesionala.
    Triax sau Gibertini este un pas inainte fata de ce ai acum.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default completare

Quote Originally Posted by the the View Post
    ...Acum daca mesagero ne spui si locatia ta, sfaturile sunt directe si la obiect, insa daca nu specifici ce si cum s-ar putea sa vina useri ce locuiesc in alte arii de acoperire si sa-ti dea sfaturi eronate. Totusi oricare ar fi locatia, o antena mai mare este o antena cu castig mai bun mai ales daca aceasta este de calitate sau profesionala.
    Triax sau Gibertini este un pas inainte...
    Ca o completare a celor spuse mai sus de @the-the --> @mesagero - de ce vrei sa schimbi antena? Ar trebui sa pleci de la un punct - sunt unul sau mai multi sateliti pe care nu-i receptionezi?Ai probleme cu anumite transpondere de pe un anume satelit pe care vrei sa le vezi?E antena veche?Constati ca nu mai are acelasi randament?Daca da, abia atunci merita sa faci o alta investiie - alta antena.
    Daca nu - si pur si simplu vrei alta antena de calitate, e ok i-ati alta.
    Eu am intalnit si cazuri cand s-a schimbat o antena pentru motivul ca semnalul era 92 - 95 % pe 99% din sateliti - si cu una noua acum e 100% cel putin asa afisa receptorul.
    In situatia data - si cerintele tale practic o antena de 110 - 120 de calitate poate aduce o imbunatatire 10% fata de ce ai actuala antena.
    Eu iti recomand sa-ti iei un Triax de 110 - chiar de Fe - merge foarte bine pe orice H-H iar ca performante pot sa-ti spun ca este o antena foarte buna - practic in Buc se receptioneaza Astra 1H - transponderele cu dsf seara intre 20 - 6 dimineata, de pe 4,8 est - spotul nordic constant iar de pe 1 W - spotul nordic Pol-V constant, la 28 est Astra2 aproape tot ( fara 2D) - sunt cateva transpondere cu probleme - Five(USA) de exemplu care are cel mai mic snr. restul de sd + hd-uri merg toate.
    Daca tot o schimbi - pune si alt lnb - un Inverto Black.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Treaba fumega rau mesagero.Daca vrei intr-adevar semnal treci pe parabola de 140-150cm minim.Am si Triax si Gibertini (adus de afara) si am avut cam aceeasi rezultate cu ele.
    T90 cu 8lnb-uri 19 16 13 9 7 3e 1 4/5 v
    Parabola 1.5m Ku/C montura polara
    Parabola 1.2m 46est focar si 42E secundar
    Offset Engel 1m 15Vest
    Parabola 1.2m 56e circular
    Offset Opticum 1,2m- 26-28.5 E
    Fuba 85cm pe Strong SG 2100 70,5E<<<24,5V
    TV uri CRT, LCD, LED de la Panasonic, Grundig, Sharp, Sony Trinitron, LG, Philips, Horizon 21-50 inci
    Receptoare Kaon , Strong,Octagon, Echostar, Opticum, Vantage, Humax,Lazer

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Mai prieteni, totusi am luat un triax de 110 al., nustiu dar am facut bine sau nu, dar asta este, am motor, si cu a mea de 120 no-name, nu am semnal pe 4.8 sirius la tv 1000, dar nici nu le prind pe toate hd, doar careva, de pe 28.est sky uk....acuma astept sa-mi ajunga triax-ul, dar cred ca nam facut nimic, in afar ca sau mai dus niste banuti....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Da am uitat sa zic, locatia undeva pe langa Timisoara....

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default signal

Quote Originally Posted by mesagero View Post
    Da am uitat sa zic, locatia undeva pe langa Timisoara....
    Moshule...pai la tine trebuie sa ai semnal beton in zona TM adicalea
    500 km mai la vest.
    Trebuie sa-ti intre cam tot.Depinde si de reglajul antenei, lnb, receptor.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu am tv 1000.hd si nici nu am toate hd pe 28.est, si nici pe thor hd toate din pachetul telenor, 100km de la timisoara spre west....salutari.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

probabil nici acum nu vei prinde bine TV1000 ( in cel mai bun caz rezerva de semnal va fi minima asa ca poti afla daca ploua afara doar uitindu-te la TV ) iar daca ai luat triax_made o sa ai cel mult acelasi semnal .
    mai sigur ar fi fost cu 1,4 primefocus pe 4,8E si switch + motor pentru restul ( pentru 28E peobabil 2,2 m sa aduca vreo speranta )

de ce nu cauti un moderator binevoitor ( sau poti pune linux la antena )

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)