Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Greseala schimbare antena Digi

Incepand de cateva zile a aparut un alt tip de antena asemanatoare cu cea dinainte dar cu o montura groaznica (ma refer la grosimea tablei si calitatea suruburilor).
    O simpla strangere a piulitelor de la colierele de prindere pe suport(pilon),modifica foarte mult elevatia ,surburile se torsioneaza si se rup iar la prima adiere, aceasta antena este foarte vulnerabila.
    Mentionez ca eu personal o reglez cu un Satlook cu NIT dar ma candesc si la amatori.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai trebuia sa spui ca, pe o vreme foarte calduroasa, partea de sus a offsetului se indoaie si pica peste LNB, spargandu-i carcasa

Glumesc... eu n-am inteles de ce nu folosesc sistemul ''clasic'' de prindere, acela cu teava in forma de U

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca te referi la antena aia cu 4 surubuti de 8mm la elevatie sa stii ca a aprut de mult!Sincer eu am vazut numai 2 tipuri de antene de la digi!
    Primul tip care avea un singur colier de 6 mm grosime care itzi dai seam ca nu facea fata la o montare ...apoi acelasi tip de antena ...sa schimbat colierul de strangere pe pilon...dar tot unul era.. dar era de 8 mm si in final antenle astea care au 8 suruburi de 8 mm la elevatie si 2 coliere de prindere pe pilon!
    Ce nu e ine ca nu inteleg... fi mai concret ..eventual poze..ceva
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

antena nr 2 de la digi care are 2 coliere de prindere, eu nu am intalnit probleme la reglaj....totusi trebuie sa faci o smecherie suportu de prindere are 2 urechiuse .... care in timp ce strangi azimutul ele se lipesc de suport ....si automat elevatia se deregleaza....

eu personal nu strang elevatia decat la final ...pt moment o strang doar usor intr-un surub la elevatia....strang final azimutul ...reglez elevatia final strang suruburile ....si GATA

Este adevarat ca antena nr 2 in locatii dificile de montat nu poti sa o instalezi singurel....asa ca ai nevoie de un coleg...

Best Regards
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu stiu de 3 tipuri de antena
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Mo DIGI! Astea-s antene nu kilotzi sa le schimbati zilnic!
    :d
    1.6 Offset Al, Invacom 0.3dB, VBOX 2 Moteck, DVB: Pinnacle PCTV-Sat, act. 18'' , 75°E <> 30°W , DM500s / Focus KSF100 / 2x DigiTV 1160NA / 1x Humax Digi-plus / 0.3dB Gold+0.8m Offset / BOOM TV

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by AirBoy
    Mo DIGI! Astea-s antene nu kilotzi sa le schimbati zilnic!
    :d
    Da ce? Tu-ti schimbi chilotii zilnic? Burghezule, capitalistule, Becali-ule ce esti

HUOO LA BOGATANI

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)