Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default HDD - Router - LCD wireless - torente

Domnilor,

vreau sa-mi iau un HDD extern pentru urmatoarea idee:

- m-am indereptat catre un HDD cu interfata ethernet , deoarece vreau sa-l leg la router prin cablu UTp si apoi sa-l accesez de catre DM 500 sa inregistrez pe el filme, muzica, etc,
    - totodata de pe el voi accesa wireless sa vad filme cu un tv lcd samsung care citeste MKV
    - in acelasi timp il voi folosi pentru download filme de pe net, dorind sa pun pe el un clinet torente.

HDD spre care vreau sa ma indrept este urmatorul:

http://www.emag.ro/hard_disk-uri_ext...-pWDH1NC10000E

totusi dintr-un review vad ca transferul wireless este foarte mic, si ca nu a putut face streaming de pe el pe un PS3

http://live.emag.ro/reviews/hdd-exte...10000E--r33097

voi ce solutie imi dati , renteaza un HDD pe ethernet pentru ce vreau eu ?
    aveti HDD cu astfel de interfata?
    imi este suficienta viteza wireless pentru a vedea un film mkv de pe el ?

2. am auzit de solutii NAS, tocmai pentru asa ceva ? imi puteti spune mai multe despre asa ceva?

multumesc mult pentru raspunsuri

Romeo
    bucuresti, 0.9 m.

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by romeo View Post
    Domnilor,

- m-am indereptat catre un HDD cu interfata ethernet , deoarece vreau sa-l leg la router prin cablu UTp si apoi sa-l accesez de catre DM 500 sa inregistrez pe el filme, muzica, etc,
    - totodata de pe el voi accesa wireless sa vad filme cu un tv lcd samsung care citeste MKV
    - in acelasi timp il voi folosi pentru download filme de pe net, dorind sa pun pe el un clinet torente.

totusi dintr-un review vad ca transferul wireless este foarte mic, si ca nu a putut face streaming de pe el pe un PS3

2. am auzit de solutii NAS, tocmai pentru asa ceva ? imi puteti spune mai multe despre asa ceva?

Romeo
    Sfatul meu: ia un hard extern USB sau SATA, leaga-l la DM si fa share la el cu Samba. O sa ti-l vezi de oriunde.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SpaceDebris View Post
    Sfatul meu: ia un hard extern USB sau SATA, leaga-l la DM si fa share la el cu Samba. O sa ti-l vezi de oriunde.
    DaCa are dm500 e mai greu. Mie mi se pare destul de scump hdd la ce stie sa faca. Un hdd 1T e cam 300 ron. Dai 340 doar ptr interfata de retea. Mai bine iti iei un network media player la 400-500 ron, ii pui un hdd pe care il sharuiesti in retea. Inclusiv cu dm500.

O alta solutie este sa-ti iei un router care ruleaza torrente si are mufa de usb. Un asus wl-500w, de exemplu. Si tii tot traficul de torrente in afara retelei interne, sa nu ai probleme la transfer.

V

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Domnilor,

Romeo
    eu unul nu as opta pentru hdd externWD, mai ales pentru client torrent si share.
    as merge pe urmatoarea solutie:
    rack:http://www.satmedia.ro/Multimedia-/R...2x-USB2.0.html
    HDD:http://www.emag.ro/hard_disk-uri/hdd...-pST31000533CS
    legat prin USB la DM, GigabitLAN la router. Pentru streaming in WiFi a fisierelor gen; mkv, m2ts, ts, ai nevoie si de o retea care sa depaseasca cei 54mbps oferiti de clasicul G.Eu folosesc un belkin N+ cu input USB ce-mi ofera viteze in WI-Fi pana la 144mbps pentru leptop si desktop, rulez fara probleme de streaming astfel de fisiere, problema apare pentru celelalte dispozitive care nu stiu 802.11N, gen TV sau PS3 (cei de la Sony l-au echipat doar cu cablu CAT6 pentru gigabit network nu si Wireless N).

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Scuze, nu observasem ca e vorba de DM500. Am crezut ca e DM800. In cazul asta solutia cu router cu port USB la care sa legi un hard e foarte buna.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SpaceDebris View Post
    bine si asa, numai ca nu rezolva prea multe prin Samba, la ceea ce vrea;
    share si STREAMING HD prin wi_fi, client torrent, manager file, hdd-ul fiind legat direct in router are acces direct din orice device, la viteze mult mai mari si cu un manager file mult mai eficient decat prin DM.

sau ceva mult mai bine(si la bani):
    http://www.satmedia.ro/Multimedia-/R...-SATA-Lan.html
    3.5" 2x SATA + RAID 0/1/BIG + NAS + Gigabit LAN + WAN + 2x USB 2.0 Host + Router Function + Printserver + FTP Server + iTunes Server + Fan
    Last edited by qwess; 12th January 2010 at 23:35.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Domnilor,

multumesc pentru raspunsuri

cu riscul de a ma repeta, va spun ca acum am decat un dm500 conectat la routerul Linksys wrt-54gl prin cablu utp , iar laptopul conectat evident wireless la router

acum pot inregistra usor pe laptop orice de pe dm 500 prin intermediul routerului.

vreau sa scap de fire asta ar fi ideea.

tv-ul samsung b651 reda mkv si m-am gandit sa nu-i pun un hdd conectat prin usb la el, ci sa pun un hdd legat la router si accesat wireless de catre acesta.

da, acum am un dm 500 , si la aceasta as fi vrut sa pun un acces point sa-l fac wireless si astfel sa se conecteze la router.

in viitor vreau si un xbox 360 sa-mi iau.

nu prea as vrea sa-mi iau un alt router, abia mi l-am cumparat si din review-urile de pe pcgarage chiar mi s-a parut un router f f f bun. poate ma insel.

de aceea ideea mea simpla era sa leg un HDD la router, doar prin interfata ethernet ca alta nu are si astfel sa fie accesat de toate componenetele de retea.

si daca tot este conectat direct la router sa pun pe hdd si un client de retea.

sa inteleg ca nu se pot rula ok filmele in format HD de pe HDD-ul montat astfel pe TV ?

in viitor va fi si un receiver HD , dm800 sau altul , care se va conectat tot wireless la router, ii voi cumpara un dongle wifi pentru asta

vreau sa scap de fire prin casa, daca este posibil.

asta este ideea.

acum nu stiu ce solutie ok sa-mi iau, ca sa nu gresesc sa investesc si sa vad ca nu merge.

Romeo
    bucuresti, 0.9 m.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Indiferent ce solutie alegi, convinge-te ca viteza de transfer va fi suficienta. De ex. eu am incercat varianta cu hdd conectat pe port usb la router, viteza a fost ok pentru inregistrare/ redare SD (pe DM500) dar nu cred ca ajungea pentru HD, iar daca vrei sa-l folosesti si pentru stocare date/ torrent/ server ftp, etc e bine sa ai viteza cat mai mare.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

in viitor va fi si un receiver HD , dm800 sau altul , care se va conectat tot wireless la router, ii voi cumpara un dongle wifi pentru asta
    Romeo
    Alegerea iti apartine, Linksys wrt-54gl este f bun si stabil, dar.... in urma pe partea de streaming wireless in HD, pentru ceea ce vrei sa realizezi, WD e mai mult renumit pentru probleme, dm800hd ...HD prin DVI....doar receptie DVB la doar 2000 RON!

iti spun configuratia mea pe care rulez media HD FARA PROBLEME
    1.router 802.11N: Belkin N+ cu port USB pret 350RON
    2.receiver HD : AzBox HD Premium pret 1650 RON , HDD intern 1TB-( stie tot ce inseamna HD; satelit si media center, de la simplul mkv pana la M2TS extras BD, inca nu cunoaste ISO BD, legat la tv via HDMI, wireless, DVB-T sau C si DVB-S,S2) -legat Wi-Fi
    3.PS3 consola games,media center si player BD -legat Wi-Fi
    4.Desktop-Leptop legate Wi-Fi
    5.Pentru streaming si Share vreau sa achizitionez rackul si hdd care le-am prezentat mai sus legat prin USB la receiver si LAN la router, Wi-Fi la PC-uri.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Domnilor,

Romeo
    Din cate inteleg doresti sa creezi un "tip" de DLNA. Se poate crea asa ceva dar este de luat in considerare teoretic vorbind viteza de transfer wireless dintre router si o consola PS3 (ma refer la cel ce tu ai scris cu privire la review-ul referitor la PS3). Tot teoretic eliminam PS3-ul si adaugam functia DLNA Samsung. In acest caz ar trebui sa vezi MKV-urile( Nu stiu in ce masura nu am testat inca). Este foarte probabil ca PS3 din acest punct de vedere sa aiba anumite limite al ratei de transfer date de tip wire si "nu" numai (sunt deja cunoscute, nu trebuie sa le mai analizam in mod inutil). Automat TV-ul tau devine un client DLNA legat la serverul multimedial (alcatuit din elementele enumerate de tine, router, pc, riceiver, bla, bla,............ bla).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)