Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12

Thread: plugin dm 500

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default plugin dm 500

Cine stie sa imi spuna si mie un plugin pentru imbunatatirea imaginii la dm 500?autoresolution pentru ce e? al are cineva?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Cum adica "imbunatatirea imaginii"? Ce nu iti place, ce vrei in plus?
    SHALOM

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

...adica sa treaca imaginea din SD in HD

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Daca ai chef de misto du-te pe camp nebunule din porumb,daca te crezi asa destept.Am intrebat aste pentru ca am citit pe un alt forum din afara ca e un plugin care ajuta imaginea sa nu se mai vada asa in ''ceata'' ca sa zic asa ,o filtreaza,vorba vine .Credeti ca daca schimb imaginea se vede mai bine,asa mi-a zis un coleg de forum,eu am gemini 4.70 . Bafta !

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

La cit esti de obraznic vei astepta mult si bine un raspuns, iar acela va fi sigur la misto; daca tot ai citit pe un forum de afara de ce mai intrebi aici?

.
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Uite ca sa te miri tu,ca esti la fel de destept.eu daca citesc un forum nu ma apuc sa fac misto de altii,ca nu m-am nascut invatat.Isr2002 a intrebat care e problema,mi se pare corect daca nu a inteles intrebare.Daca asta e un forum al geniilor spuneti-ne si noua sa nu ne mai bagam in seama, astia mai prosti,poate va deranjam.Faceti un forum si scrieti ''Exclusiv Geniilor " !

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

N-ai inteles nimic, nu stii sa scrii si probabil nici sa citesti. Nu vorbeste nimeni de genii aici, eu ca si altii aici am inceput, dar tu asa intrebi si te ratoiesti la un user daca a glumit de parca cineva e obligat sa-ti raspunda. Nu uita, tu CERI ceva, deci invata sa vorbesti frumos ca ti se va si raspunde.

bafta

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

De citit imi citeste un vecin de 10 ani si imi si scrie daca vrei sa stii,daca aveai chef de misto nu trebuia sa scrii asa cum nici eu nu trebuia sa ma ratoiesc,cum zici tu,dar nu mi-a placut gluma ta de geniu.Daca nu aveai chef de raspuns nu trebuia sa scrii ca nu te-a obligat nimeni. ce ar fi daca am face misto unu de altu la fiecare post aparut,asa dupa tine ,om cu carte multa, din germania ?

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Vezi ca gluma ce te-a deranjat asa de tare nu a fost facuta de mine ci de cel pe care l-ai facut nebun din porumb, @first_zipper, si da, a fost buna; si care nebun, din intimplare pune la dispozitie celor ca tine settinguri actualizate cum se schimba ceva, va da mura-n gura. Asa ca cea mai mare realizare a ta pe ziua de azi ar fi sa-i ceri scuze pt iesirea ta anapoda, a fost doar o gluma si nu trebuia sa sari asa. Si nu uita, nimeni nu e dator sa te ajute, daca vrea omul vrea, daca nu, nu.

bafta

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Atata posturi degeaba.... sa muta cineva in offtopic la jigniri si prostii.

In primul radn un astfel de plugin este imposibil de realizat, datorita faptului ca streamul mpeg2 este decodat de hardware si nu de soft (nu depinde de imagine instalata). Sa presupunem ca acest plugin ar fi un fel de postprocessor (Deblocking, Deringing) care si pe calculator necesita putere de semnificativ. Pe un dream500 cu procesorul de 250Mhz este imposibil.

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

prin atata ceata, incerc un raspuns ontopic:

1. cel mai bun plugin este un nou cablu scart, ecranat bine. sunt mari sanse ca de fapt sa suferi din cauza calitatii acestuia, iar in cazul unui tv. cu diagonala mare se simte chiar foarte bune.

2. daca nu esti multumit, incearca sa scapi de componenta 'analog' din output. adica citesti streamul din dreambox cu vlc pe un laptop / desktop pe care il pui pe tv cu tv-out (de preferat pe dvi). - asta ca sa ai un reference si sa iti dai seama cat de mult te influenteaza cablul scart.

3. daca nici asa nu este, cu siguranta de vina e calitatea transmisiei. sunt voci "interesate" pe aici care vor incerca sa te convinga ca nu e nici o diferenta in un stream SD la 2mbps si unul la 4-6, de fapt este, si inca mare . dar na, megaoperatorii locali nu vor admite niciodata acest lucru

Forza MILAN!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cocomic View Post
    prin atata ceata, incerc un raspuns ontopic:
    3. daca nici asa nu este, cu siguranta de vina e calitatea transmisiei. sunt voci "interesate" pe aici care vor incerca sa te convinga ca nu e nici o diferenta in un stream SD la 2mbps si unul la 4-6, de fapt este, si inca mare . dar na, megaoperatorii locali nu vor admite niciodata acest lucru
    Bine zis cocomic

Am mai zis si in alte posturi ca diferenta intre posturile autohtone SD si cele germane SD e ca intre SD si HD sau ca intre un film pe DVD9 original si un DVDRip XviD de 1CD.

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)