Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default NTouch TV - Mari probleme

La NTouch a disparut ProTv. I-am sunat si mi-au spus ca pentru a receptiona din nou proTv v-a trebui sa mai platim ~5 $ (in viitor - acum este suspendat). care este parerea voastra despre acest business romanesc? Eu am platit pe un an...
    Bun cintecul : Ce bine imi pare ca ai luat teapa (am luat)

Oare de ce tot ce atingem noi stricam?
    Aveti vreo idee ce se poate face? ca cei de la Ntouch mi-au spus ca ei pot sa faca ce vor. Daca vor ne dau si un program chiar daca noi am platit pe un an pt 16 canale.
    Legile din Georgia USA nu ne protejeaza de fel?

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

E singurul operator ? Daca da , cam poate sa faca ce vrea , mai ales daca e cu mentalitatea a la Ro.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Question

Quote Originally Posted by cosas View Post
    La NTouch a disparut ProTv. I-am sunat si mi-au spus ca pentru a receptiona din nou proTv v-a trebui sa mai platim ~5 $ (in viitor - acum este suspendat). care este parerea voastra despre acest business romanesc? Eu am platit pe un an...

Aveti vreo idee ce se poate face? ca cei de la Ntouch mi-au spus ca ei pot sa faca ce vor. Daca vor ne dau si un program chiar daca noi am platit pe un an pt 16 canale.
    Daca nu ma insel cineva pe aici pe forum a prevenit cumparatori de Ntouch despre eventuale tzepe pe viitor ,eu nu am asa ceva ca nu am incredere in gadgeturiile astea dar consider ca ce fac ei este aberant din moment ce voi ati platit pentru aceste servici.
    Sper sa existe ceva sa poata sa ii oblige sa respecte contractul.
    Unde esti tu TEPES doamne .....

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu cred ca e teapa. In contractul semnat sau acceptat la abonare cred ca scrie ca grila poate fii schimbata de ei fara notice. Eu cred ca Pro Tv le cere 2-3$/viewer si ei nu au ce face pentru ca abonamnetul oferit acum 2-3 luni nu lua asta in calcul. Normal ar fii sa va dea ceva bani inapoi sau sa va ofere 2-3 luni gratis.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu am RSN si de vreo 2 saptamani astia zic ca Ntouch transmite ilegal Protv,Etno si Taraf.Mai mult,de cateva zile zic ca-i vor trage in court ptr. asta.Probabil ca RSN are drepturile de transmisie.
    Last edited by vali61; 9th January 2010 at 03:49.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pbxtv View Post
    Nu cred ca e teapa. In contractul semnat sau acceptat la abonare cred ca scrie ca grila poate fii schimbata de ei fara notice. Eu cred ca Pro Tv le cere 2-3$/viewer si ei nu au ce face pentru ca abonamnetul oferit acum 2-3 luni nu lua asta in calcul. Normal ar fii sa va dea ceva bani inapoi sau sa va ofere 2-3 luni gratis.
    Nu stiu unde te afli dar in N America se mai tine lumea de contract. Tu ca firma nu incasezi banii pe un an inainte fara sa ai un contract ferm semnat cu ProTV. Citeste contractul care inca mai este pe website si chiar daca ei spun ca este beton si pot sa faca ce vor, contractul da si ceva drepturi abonatilor. Ex 30 zile notice. nu te apuci asa sa supenzi transmisia. Si nu cred ca ei nu stiau cind am platit eu. Mai am si eu ceva info si documente. Este o pacaleala cu buna stiinta si business la plesneala ca prostii de romani inghit. Vor muri in suc propriu. Eu oricum voi face tot ce imi sta in putinta sa spun povestea si frustarile mele cu ntouch (am scris cu litera mica) la citi mai multi
    Nu este teapa zici ce zici de faptul ca tu platesti 19$ / luna un an inainte cash si daca renunti platesti penalizare 49$ si la lunile in care ai beneficiat te incaseaza cu 24.99$. Pina la urma mai vii cu bani de acasa ca sa scapi de ei. Asta ce crezi tu ca se numeste? Am fost politicos cind am spus ca este teapa.....
    Dar pentru 100$ nu te apuci sa te judeci. Este de ajuns sa le faci ceva plingeri pe unde trebuie si Unchiul Sam isi face treaba.
    Imagineazati ca la 3000-3500 de abonati cit au ei acum 500 fac ceva....
    Cine o sa cistige RSN care nici ei nu sint departe dar s-au mai adaptat in ultima perioada si trateaza altfel abonatii.
    Care este pilda din toata aceasta intimplare:
    pirateria semnalului. FREE SATELITE

Moderator Teacher
    Posts Thanks / Likes

nasol moment
    vorba lu kiwii sa discutat problema pe aici pe forum
    ce avea ntouchtv in plus de RSN (vorbesc de canalele vizionate aici in NA)
    daca le mai taie si astia de la realitatea dreptu de difuzare pe ei scrie faliment.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by olteanu View Post
    nasol moment
    vorba lu kiwii sa discutat problema pe aici pe forum
    ce avea ntouchtv in plus de RSN (vorbesc de canalele vizionate aici in NA)
    daca le mai taie si astia de la realitatea dreptu de difuzare pe ei scrie faliment.
    oricum realitatea e gratis si merge bine daca instalezi Desktop Tv de la ei de pe site...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ProTV sunt niste jegosi care cer o gramada de bani pentru drepturi de transmisie.In orice pachet romanesc chiar si RSN inainte ,ei erau separati la 9,90 $.Ntouch in cazul asta n-are nici o vina,doar sa negocieze in pret mai mic,sau sa ofere ProTV si ei la 10 dolari canalul ca restul.Cu 10 dolari comanzi 12 HBO .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu unul n-as face model de comportament social (sau in business) din netrebnicii de la RSC. Prea mult timp si-au batut joc de lume atunci cind au fost singuri (si tari) pe pozitie, si cum a aparut ntouch, cum a inceput sa li se clatine tronul. Cum de fapt si trebuie, atunci cind e competitie si nu detine nimeni monopolul. Chiar si comportamentul lor de-a afisa pe ecran ca "ceilalti de la ntouch primesc protvi si altele ilegal" mi se pare josnic si tipic romanesc "sa moara si capra vecinului". Neprofesional in orice caz, va imaginati ceva de genul asta intre dish si direct? Da-i in judecata daca vrei si trebuie, dar ce treaba ai sa vari cearta asta otevista pe gitul abonatilor tai?

Nu ca vreau sa-i apar pe cei de la ntouch, sunt convins ca au si ei bubele lor, si nici nu sunt afiliat cu ei sub nicio forma insa inca nu m-au dezgustat cum o face RSC. Cind am avut probleme tehnice mi le-au rezolvat rapid... sunt relativ multumit de ei. Si nu lesin dupa telenovelele de la protvi, asa ca lipsa lor nu ma afecteaza chiar asa de mult, drept sa spun deseori prefer celelalte canale (B1, Prima, etc). Evident ca un abonament platit la inceput pe un an (ca al meu) n-ar trebui sa se schimbe ulterior, insa... sa vedem cum mai decurg lucrurile in galceava asta tipic romaneasca.

Cam asta ar fi parerea mea, am zis sa arunc si eu 0.02 lei in discutie, sper sa nu se obfuscheze careva.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

[QUOTE=tilimogodila;844564]Eu unul n-as face model de comportament social (sau in business) din netrebnicii de la RSC. Prea mult timp si-au batut joc de lume atunci cind au fost singuri (si tari) pe pozitie, si cum a aparut ntouch, cum a inceput sa li se clatine tronul. Cum de fapt si trebuie, atunci cind e competitie si nu detine nimeni monopolul. Chiar si comportamentul lor de-a afisa pe ecran ca "ceilalti de la ntouch primesc protvi si altele ilegal" mi se pare josnic si tipic romanesc "sa moara si capra vecinului". Neprofesional in orice caz, va imaginati ceva de genul asta intre dish si direct? Da-i in judecata daca vrei si ...

Ai dreptate si eu am fost destul de multumit cu ntouch si intradevar cind ai probleme tehnice incearca sa le rezolve repede.Ramine de vazut cum va fi cu ProTv

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

In general accept toate parerile asta nu inseamna sa fiu de acord cu clasificari avem noi o vorba : Uniua ii place preoteasa, altuia popa asa ca...
    Toti sint oameni pina la urma
    Sint de acord cu parerile despre RSC dar nu ii jignesc pur si simplu i-am lasat dupa ceva timp (citva ani).
    Despre ntouch serviciu tehnic excelent, oameni politicosi chiar enervant de politicosi pt un roman .
    Parerea mea din ceva info pe care le mai am este ca in spate la suspendarea ProTv este RSC si conexiunile din Ro (batalie pt monopol).
    Problema vine de la modul cum au gestionat situatia nou creata cei de la ntouch. Total neprofesional. Ei au stiut cu citeva luni in urma ca va aparea situatia asta. Au avut si semnale.
    Puteau pregati pierderea.
    Acum ce fac?
    Este prea tirziu sa dreaga busuiocul dar nici nu fac nimic. Este o intreaga teorie care te poate ajuta sa gestionezi o situatie de genul acesta.
    Sa minimalizezi pierderile si sa eviti sa pierzi clientii. Ei o gestioneaza cu multe apucaturi rominesti si nu iau in calcul ca aici noi am inceput sa devenim putin mai educati din punct de vedere al clientului.
    Si de accea multi clienti pe care ii are ntouch sint dintre aceia care au plecat de la RSC. Cum ii v-a pastra este greu de spus cind esti in ceata si nu faci nimic pt clientii care au platit pe un an si sint potentiali viitori clienti. Eu unul ma pot lipsi de TV RO mai ales cind ai alternative.
    Asa ca pot mininaliza pierderea (la cite recivere am cumparat si apoi le-am aruncat.... un reciver in plus... )
    Le dau un sfat celor de la ntouch Indiferent ce fac trebuie sa mai renunte la cistig pe o scurta perioada pt a avea un cistig pe termen lung. Clientii inteleg orice daca sint tratati corect si informati la timp intro maniera profesionala.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

In general accept toate parerile asta nu inseamna sa fiu de acord cu clasificari avem noi o vorba : Uniua ii place preoteasa, altuia popa asa ca...
    Toti sint oameni pina la urma
    Sint de acord cu parerile despre RSC dar nu ii jignesc pur si simplu i-am lasat dupa ceva timp (citva ani).
    Despre ntouch serviciu tehnic excelent, oameni politicosi chiar enervant de politicosi pt un roman .
    Parerea mea din ceva info pe care le mai am este ca in spate la suspendarea ProTv este RSC si conexiunile din Ro (batalie pt monopol).
    Problema vine de la modul cum au gestionat situatia nou creata cei de la ntouch. Total neprofesional. Ei au stiut cu citeva luni in urma ca va aparea situatia asta. Au avut si semnale.
    Puteau pregati pierderea.
    Acum ce fac?
    Este prea tirziu sa dreaga busuiocul dar nici nu fac nimic. Este o intreaga teorie care te poate ajuta sa gestionezi o situatie de genul acesta.
    Sa minimalizezi pierderile si sa eviti sa pierzi clientii. Ei o gestioneaza cu multe apucaturi rominesti si nu iau in calcul ca aici noi am inceput sa devenim putin mai educati din punct de vedere al clientului.
    Si de accea multi clienti pe care ii are ntouch sint dintre aceia care au plecat de la RSC. Cum ii v-a pastra este greu de spus cind esti in ceata si nu faci nimic pt clientii care au platit pe un an si sint potentiali viitori clienti. Eu unul ma pot lipsi de TV RO mai ales cind ai alternative.
    Asa ca pot mininaliza pierderea (la cite recivere am cumparat si apoi le-am aruncat.... un reciver in plus... )
    Le dau un sfat celor de la ntouch Indiferent ce fac trebuie sa mai renunte la cistig pe o scurta perioada pt a avea un cistig pe termen lung. Clientii inteleg orice daca sint tratati corect si informati la timp intro maniera profesionala.
    Ai dreptate, sint sigur de faptul ca au stiut despre situatia cu ProTv si trebuiau sa anunte.De asemeni puteau anunta chestia asta si puteau intrun fel sa isi pregateasca clientii si ca ca vor mai adauga $1 pe luna ca sa mai scada din pierdere si cu asta as fi fost de acord dar cu tot respectul pt curtoazia cu care vorbesc pot sa spun ca nu stiu sa faca business in North America.O alta problema care ma deranjeaza la ei este faptul ca nu te anunta sati trimita un email cu 2 saptamini sa iti reinnoiasca abonamentul si iti trag banii direct.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Terente1 View Post
    ProTV sunt niste jegosi care cer o gramada de bani pentru drepturi de transmisie.In orice pachet romanesc chiar si RSN inainte ,ei erau separati la 9,90 $.Ntouch in cazul asta n-are nici o vina,doar sa negocieze in pret mai mic,sau sa ofere ProTV si ei la 10 dolari canalul ca restul.Cu 10 dolari comanzi 12 HBO .

Absolut de acord ca Protv shi RSN sunt doar nishte mancatori de rahat. Dar Protv este shi in pachetul FIOS Verizon :

Romanian
    • PRO TV International (Commercial Romanian channel)
    • RSC 1 (Romanian Satellite Channel 1)

$14.99/month
    Nu am subscris la el pentru ca nu urmaresc tv din Romania, pur shi simplu nu ma intereseaza. In schimb, pentru taica-meu am un Ntouch pentru care batrinu e foarte multumit ca poate vedea ce se mai intimpla in tzara.

Ma intreb de ce Protv nu-si permite sa creasca pretul shi la pachetul de la Verizon? Asta ma face sa cred ca nici macar nu e PROTV cu modelul de bussines tipic romanesc, ci doar dupa cum pute pare a fi lucratura RSC.

Orium cei de la Ntouch ar fi datori cu o explicatie ceva mai normala, nu doar " negociem " in special in cazul celor pe care i-a incasat in avans pentru un an.
    Firesc ar fi sa dea inapoi banii oamenilor, care au platit pentru un serviciu shi au primit altceva. Asta se cam numeshte frauda.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)