Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question sfat achizitionare DM800 HD

Salut,

mi-am luat un TV mai calumea, si sunt interesat sa ii dau semnal HD, in prima faza de pe un DM800 HD pe 28.2 East, Freesat, pana invat linux pe el. intre timp am tras cu ochiul sa vad ce DM cumpar dar aici in magazine serioase apare varianta ieftina in jurul la 300 euro, si varianta scumpa in jur la 5-600 euro pentru un DM800.

pe care sa il cumpar, si de la care magazin?
    1. <LI class=result id=res0>
      198.00 new
      DVBMonkey.com

Dreambox 800 HD PVR Satellite Receiver, DM800

Bootloader v75The Dreambox DM800HD PVR (Satellite Receiver) ... The Dreambox DM800HD PVR is the first Linux based DVB Receiver with HD and PVR. ...

<LI class=result id=res1>
      220.99 new
      dreambox500c.org.uk

Dreambox 800 dm800 hd

Dreambox Dreambox 800 dm800 hd.

<LI class=result id=res2>
      389.00 new
      SatEuropa.co.uk

Dream Multimedia DreamBox DM800 HD(Satellite)

Linux based PVR ready digital/HD satellite receiver, with smartcard reader and Plug & Play tuner (satellite provided).

<LI class=result id=res3>
      190.00 new
      UK Battery Expert

DM 800 HD PVR, Dreambox 800 Satellite Receiver

... DM 800 HD PVR technical dataDBS-Tuner mit DVB-S2: Frequency Range 950 . ... TV-Device DreamBox DM 800 HD PVR Audio decoder:Audiokompression MPEG-1 amp; ....

<LI class=result id=res4>
      479.00 new
      eBid - SatStore UK

DreamBox DM800 HD 500GB PVR Digital Satellite Receiver

DreamBox DM800 S HD500GB PVR Genuine Dream Multimedia product from ... SATA & eSATA support for 500GB 2.5 hard drive fitted Single Plug&Play Tuner module, ....

<LI class=result id=res5>
      389.00 new
      Trac Communications

DreamBox DM800 HD

DreamBox DM 800 HD PVR Ready The Worlds smallest High Definition Linux settop box with PlugandPlay Tuner and PVR support 300 MHz Processor Linux Operating ....

<LI class=result id=res6>
      529.00 new
      Southern Satellite

Dreambox DM800 HD PVR Linux Satellite Receiver 80cm Motorised ...

Value for money kit with Dreambox DM800 HD PVR Linux Satellite

<LI class=result id=res7>
      220.00 new
      eBid - Satmike

DM800 HD Dreambox Satellite Receiver

This version of the Dreambox DM800HD is sometimes referred to as a clone and comes preloaded with The Gemini 4.40 image and Bootloader72. ....

<LI class=result id=res8>
      269.88 new
      cheap price accessories

Dreambox DM800 HD - DM 800 HD PVR

Dreambox DM800 HD - DM 800 HD PVR - - Powerful receiver for digital TV and Radio programs. Main features are a 300 MHz processor the Dreambox DM800 supports ....

2. 379.00 new
      eBid - SatStore UK

DreamBox DM800 HD PVR Linux Digital Satellite Receiver

DreamBox DM800 S HDpvr Genuine Dream Multimedia product from authorised UK ... SATA & eSATA support for 2.5 hard drive in any capacity Single Plug&Play ..

offset:1.2m Fe, triax 88 + technomate motor, 0.6m AL
    HD - FTA 28E, VU+DUO, conserva digi
    Latitude = 53.7568, Longitude = -2.7578

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca astea sint preturi reale in UK pentru un dm800, las-o balta... Te sfatuiesc sa-l comanzi la un dealer in De. http://www.hm-sat-shop.de/hdtv-receiver-dreambox/
    Cel ieftin sigur este clona. Cele scumpe sint originale cu sau fara HDD dar cu preturile exagerat de umflate.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

pai in prima faza decide-te daca il vrei cu HDD sau nu ca nu e neparat necesar,chiar depinde de ce vrei tu sa faci cu el.orisicat preturile alea sunt "horror". parerea mea
    Last edited by zebrone96; 4th January 2010 at 04:47.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by chris-walter View Post
    Daca astea sint preturi reale in UK pentru un dm800, las-o balta... Te sfatuiesc sa-l comanzi la un dealer in De. http://www.hm-sat-shop.de/hdtv-receiver-dreambox/
    Cel ieftin sigur este clona. Cele scumpe sint originale cu sau fara HDD dar cu preturile exagerat de umflate.
    Chris,

diferenta de pret intre ceea ce ai postat tu aici la shopul din De si shopul din uk e de 20 care de fapt sunt acoperiti de transport. deci pretul e egal. aici ma refer la optiunea original la 370 de la satstore uk. as putea sa il iau din states, ai idee de vreun shop si daca s-ar merita?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zebrone96 View Post
    pai in prima faza decide-te daca il vrei cu HDD sau nu ca nu e neparat necesar,chiar depinde de ce vrei tu sa faci cu el.orisicat preturile alea sunt "horror". parerea mea

Zebrone,

daca nu e HD in ziua de azi poti sa faci ceva pe el. sa iti mai explic o data, mi-am luat TV cat peretele, vrei sa ii dau semnal de pe VHS?

Member Mentor

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by plictis View Post
    Zebrone,

daca nu e HD in ziua de azi poti sa faci ceva pe el. sa iti mai explic o data, mi-am luat TV cat peretele, vrei sa ii dau semnal de pe VHS?
    amigo @plictis:cred ca matale confunzi HD cu HDD,Zebrone i-ti explica ca nu e necesar sa cumperi un dm800hd cu HDD incorporat,adica hard disck,asta poti sa-l incorporezi mai tarziu.... nu confunda merele cu perele.
    Deci stii ce ai de facut,cumpara-ti un DM800HD fara HDD de la chinatown ca tot aia e ca masinarie,doar ca o sa economisesti vreo 200 epuroi cel putin.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

eu zic sa nu isi cumpere de la chinatown 200 euro mai putin e o suma dar iti asumi niste riscuri inutile. cat despre HD sau non HD din nou treaba e relativa, degeaba ai TV-ul cat peretele si DM800 daca te uiti pe jiji. dpdv-ul meu ar trebui puse bine de tot in balanta o serie de "necunoscute" gen cs sau nu, peer-uri si hop-uri bune sau nu,local tzapan cu pachet HD etc. parerea mea
    Last edited by zebrone96; 5th January 2010 at 14:05.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default tuner DM800

Salutare.
    Ziceti-mi,va rog, exista vreo versiune / revizie la DM800 in ceea ce priveste tunerul (ma refer la performantele tunerului) ?
    Am de gind sa cumpar unul de la HM Sat...

Multumesc,
    Toate bune.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DINUS View Post
    amigo @plictis:cred ca matale confunzi HD cu HDD,Zebrone i-ti explica ca nu e necesar sa cumperi un dm800hd cu HDD incorporat,adica hard disck,asta poti sa-l incorporezi mai tarziu.... nu confunda merele cu perele.
    Deci stii ce ai de facut,cumpara-ti un DM800HD fara HDD de la chinatown ca tot aia e ca masinarie,doar ca o sa economisesti vreo 200 epuroi cel putin.
    ai dreptate, am confundat, sau sa fiu mai exact nu am confundat, am citit in graba. oricum pledez vinovat. Hdd gasesc prin casa unul daca chiar ma arde de un PVR.

diferentele sunt mari la pret din cauza ca unele sunt originale iar altele sunt clone... nu din cauza ca au sau nu HDD.

pentru clarificarea situatiei create, imi trebuie imagine cu dimensiunea 1920x1080, deci e exclus jiji sau vhs, sau canale de gen OTV care platesc numai jumate de SD pentru ca nu isi permit nici macar SD. jiji o sa fie numai pentru stiri din romanica.
    Last edited by plictis; 5th January 2010 at 20:11.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)