Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default AltDVB 2.0 .... Ce se mai aude ??

Am asteptat cu nerabdare noul AltDVB insa vad ca nici un semn pana in prezent,.....a fost abandonat ? Daca poate cineva sa ne dea niste detalii, sau poate ALTXRO este ocupat cu alte probleme ?As dori mult sa stiu daca mai dureaza mult pana va fi gata sau sa-mi iau gandul de la el.
    Multumesc mult

altxro
    Guest

Inca mai am de lucru la el...;am spus intr-un post mai vechi ca nu mai fac nici o estimare asupra datei de lansare ! Credeti-ma ca si eu abia astept sa ajunga pe mana utilizatorilor

100% Tiran Teacher
    Posts Thanks / Likes

altxro,
    spor la treaba, crezi ca poti pune o rutina de scanare si pentru satelitii nord-americani ca sa dea numele canalului si nu SID?
    Toate cele bune.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu de alta dar mai suntem care plecam peste ocean si lumam jucariile cu noi.Multumim Altxro.

altxro
    Guest

Hmmm..ciudata treaba cu scanarea ...ar trebui sa mearga ca standardul DVB e doar unul ! Spune-mi cum se manifesta ?
    Pentru nici un canal nu gaseste numele .. sau doar pe anumiti transponderi ? Ce mesaje da in tab-ul warnings ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Vesti bune .....Abia astept ...Spor la treaba Altxro

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Cu siguranta exista o "diferenta" la programele(ma refer la recunostera denumirii in locul SIDului) de pe satelitii nord-americani pentru ca si domnul Prog (ProgDVB) a rezolvat aceasta problema in una din ultimele lui versiuni..

AltXro...pe langa cele 2 PIPuri pe care le va avea noul AltDVB ar fi foarte interesant un mosaic format din 4 programe(evident de pe acelasi TP)...e posibil asa ceva?
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

100% Tiran Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by altxro
    Hmmm..ciudata treaba cu scanarea ...ar trebui sa mearga ca standardul DVB e doar unul ! Spune-mi cum se manifesta ?
    Pentru nici un canal nu gaseste numele .. sau doar pe anumiti transponderi ? Ce mesaje da in tab-ul warnings ?
    Vezi tu aici e treaba cu standardul, magarii astia de la dish network si express vu folosesc "un alt ceva" (standard), si asta pentru ca sa vinda numai receiverele lor.
    O sa fac un scan si o sa-ti dau mai multe detalii. Pot insa sa-ti zic de acum ca altDVB v.1 nu ia nici un nume de canal. E nasol ca sintem pe fuse orare diferite si nu iti pot raspunde imediat.
    Ca fapt divers: aceeasi problema cu scanarea a avut-o si Dreamboxul, nici o imagine nu scana. Foarte recent un grup de programatori a facut o imagine care scaneaza cei doi provideri mentionati mai sus.
    Uite aici pagina lor: http://www.dreambox.co.yu/

La ora actuala ProgDVB, MT si RitzDVB scaneaza corect dar mi-ar place sa utilizez altDVB ca e de-al nostru. Si citi de-ai nostri plecati in pribegie nu l-ar utiliza! Am posibilitatea sa ti-l promovez peste ocean daca vrei.

Satelitii in cauza sint:
    61.5W, 110W, 119W, 121W, 148W (echostar - pentru dish network)
    82W, 91W (pentru expressVu)

Bafta

100% Tiran Teacher
    Posts Thanks / Likes

altxro,
    Am facut un scan pe 110W si am facut "print screen" ca sa vezi ce se intimpla. Mentionez ca programul tau in afara de problema asta a scanarii si lipsa EPG altfel merge superb. Eu am un nexus-s in hardware mode. O sa incerc (cind aflu mai mult) sa-ti dau ceva detalii ce este diferit la acesti sateliti fatza de standard.

http://img.photobucket.com/albums/v491/zuzelu/01.jpg
    http://img.photobucket.com/albums/v491/zuzelu/02.jpg
    http://img.photobucket.com/albums/v491/zuzelu/03.jpg
    http://img.photobucket.com/albums/v491/zuzelu/04.jpg
    http://img.photobucket.com/albums/v491/zuzelu/05.jpg

100% Tiran Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am vorbit cu ceva lume si m-au indrumat cu o solutie care pe tine ca programator o sa te ajute.
    Compara aceeasi versiune dvbapps-na de aici: www.phobos.ca/dvb/ cu dvbapps de aici: www.linuxtv.org
    Compara sursele pentru DVB scan.

Sper sa te ajute la imbunatatirea programului tau. Daca mai doresti informatii intreaba-ma si o sa fac tot posibilul sa le aflu. Sint moderator la o sectiune pe un forum nord-american si stiu citiva baieti cunoscatori in ale satelitilor.

All the best

Andrey14
    Guest

si eu te iubesc @altxro :P si iti urez success

ca adaugare.. daca nu s-a spus.. as vrea sa zic.. de inregistrarea de pe canalele codate.. care nu merge,.. si ... despre niste posturi de radio care nu-mi merg.. ex. europa fm, radio21 pe digi.. si altele care nu le mai stiu.. sau poate e o greseala de-a mea..

BAFTA!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)