Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sacul lui Mos Craciun

Cam tot ce va doriti pentru anul viitor de la DTH-urile voastre, de la postruile voastre preferate... eu zic sa le treceti aici si poate cine stie....Craciun fericit ...Sa incep cu mine: "As vrea sa-mi aduca Mosu' minutul si scorul pe GSP si DIGI SPORT!" Multumesc anticipat!
    Last edited by palink; 24th December 2009 at 16:11.
    Sa nu ai incredere in cineva care sangereaza 5 zile si nu moare

Junior Member Teacher
    UNDEVA PRIN ..STRAINI...pe langa studiorile Rai
    Posts Thanks / Likes

Default noutati pe intelsat ori digi ?

Am dat o cautare dimineata pe intelsat si pe 11747 18-h 28000 au iesit afara KANAL D ( CU O IMAGINE MAI BUNA CA PE DIGI !) SPORTKLUB RO SPORTKLUB POLAND SPORTKLUB PLUS POLAND FISHING AND HUNTING CE ( SI RO ) PARTENER TV SI MUZSIKATV .....Stiti ceva de ele Oricum de la mos ( Teszari) asteptam si noi abonatii digi tv satelit un decodor hd si ceea ce implica el. Si cum spunea alt forumist ar fi binevenit si boomerang ca pentru cei mici au ramas doar desenele de pe minimax ca sincer nu mi-as lasa fiul sa vada desenele de pe CN sau Disney c. care mise par totusi pentru cei mai mari.....Despre sport ce sa zic ? A
    vem cam tot poate ceva mai multa seriozitate in transmiterea competitiilor si eventual daca nu se mai pot lansa alte digisporturi maca folosirea altor frecvente ( digi info ) sau altor canale -Digi film. In rest ce-mi doresc mie va doresc tuturor de pe forum indiferent de ...culoarea DTH_ului. Sa aveti parte numai de bine in noul an si sa sarbatorim craciunul asa cum stim noi ...MULT si BUN

Nukem Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Smile :D

poate vom vedea si noi HD in noul an , sa speram la aparitia unor noi programe HD in grila romaneasca , cea existenta este destul de slaba fata de europa, Va urez la toti useri si moderatorii RDI SAT CRACIUN FERICIT , UN AN NOU FERICIT CU TOT CE VA DORITI, si nu in ultimul rand Sa va Aduca DTh`u Romanesc Numai HD`uri:P
    Telecomunicatii - > Wi - FI - > 3G -> 4G Maniac>_)(!

the Great Pretender Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ntire2000 View Post
    poate ca in 2010 ar fi cazul transmisiei in 16:9 ca acuma aproape toata Romania cred ca are televizoare wide....
    Toata Romania - eu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mare chef View Post
    Toata Romania - eu
    fapt este ca sunt o groaza de canale wide care sunt bagate cu 4:3 si bagate doua dungi sus si jos. din softul receptorului se poate rezolva ca un canal transmis in 16:9 pe un TV 4:3 sa aiba bagat dungile automat ... de ce nu se face acest lucru? mai bine se transmite in 4:3 cu dungi decat solutia normala. si asa noi, cu TV 16:9 (iti zic eu ca deja un procent destul de mare, mai ales ca TV-urile 16:9 la 66cm HD Ready se pot gasii la preturi sub 1000ron si nu prea mai gasesti TV CRT de 4:3 maxim in varianta Disney pt copii, eu zic ca procentul merge deja spre 40%, in momentul in care europa se zice ca a trecut in general de 50%) trebuie sa ne uitam la o imagine in mijlocul ecranului, daca nu alegem stretch-ul (care arata naspa), sau zoom in-ul (tot arata naspa, si mai sunt si probleme la celalalta jumatate de canale care sunt 4:3 real, la care cu zoom pierzi o bucata buna de imagine).

Sa enumaram aici canalele care transmit 16:9
    Viasat Explorer
    Viasat History
    AXN, AXN Sci-Fi, AXN Crime, Ng wild, canalele STAR (in primul moment in teste la Digi cel putin au fost transmisii 16:9), canalele HBO, m1, m2 (maghiare), Pro Cinema (asta macar la Digi merge 16:9 la serialele/filmele transmise in acest format) si probabil inca unele.

Acest post nu este un apel catre Digi, este un apel catre toate DTH-urile autohtone, ca sa intra in normalitate.

Iar catre Digi separat: Digi Film si Digi Sport pot fii transmise in 16:9 daca exista vointa, pt ca sursele oricum in proportie de 90% sunt 16:9

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default nu

Quote Originally Posted by ntire2000 View Post
    poate ca in 2010 ar fi cazul transmisiei in 16:9 ca acuma aproape toata Romania cred ca are televizoare wide....
    nu toata lumea are televizoare wide... ba chiar sunt putini cei cu wide.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MrMxyzptlk View Post
    , eu zic ca procentul merge deja spre 40%, in momentul in care europa se zice ca a trecut in general de 50%)
    Iar visati cu ochii deschisi , pai daca in Europa este 50% la noi care suntem lumea a III-a puteti fi siguri ca nu trece de 20 % si nu luati in calcul numai orasul caci jumatate din romani traiesc la tzara si acolo e saracie mare fratilor (daca nu stiati !)

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by johnny-m View Post
    Iar visati cu ochii deschisi , pai daca in Europa este 50% la noi care suntem lumea a III-a puteti fi siguri ca nu trece de 20 % si nu luati in calcul numai orasul caci jumatate din romani traiesc la tzara si acolo e saracie mare fratilor (daca nu stiati !)
    Se vorbea de o penetrare de 20% in 2008 pe la mijlocul anului. Si de atunci pana acum cred ca s-a schimbat atat ca din marea parte a magazinelor televizoarele CRT acum cam disparut si acum gasesti numai LCD-uri Wide. Eu cred ca am depasit deja 30% si ne apropiem de 40%.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Nu vreau sa polemizam prea mult pe tema asta insa se stie ca romanul cumpara un televizor la 10-15 ani si marea achizitie de tv-uri s-a facut pe vremea creditului cu buletinul (si dobanzi astronomice ) care vreme a cam apus de cativa ani !

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by drag16 View Post
    Si cum spunea alt forumist ar fi binevenit si boomerang ca pentru cei mici au ramas doar desenele de pe minimax ca sincer nu mi-as lasa fiul sa vada desenele de pe CN sau Disney c. care mise par totusi pentru cei mai mari
    Sunt sanse mari ca din 2010 sa intre si Boomerang in grila lui DigiTV.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher
    Bucale si citeadata prin provincie la 50 km de bucuresti
    Posts Thanks / Likes

pentru :

-digi, un receptor de doamne ajuta, ca e lunga suferinta cu conserva digi.Semnal de la satelit nu mai zic...
    -akta, calitatea imagini ceva mai buna
    -dolce, un soft la receptor deschis si la alte canale FTA pe satelit
    -boom, un pret decent la abonament.
    -focus, un canal doua in plus,poate eurosport.

antena 0,9 m Al (clona) pe
    16 E +19 E

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Sunt sanse mari ca din 2010 sa intre si Boomerang in grila lui DigiTV.
    Sa dea Domnu!

I'm the truble man! Expert

Posts Thanks / Likes

pentru :

digi satelit si cablu : canale multe , vod, ppv, HD
    dolce: canale putine
    boom: sa fie cumparat de digi
    focussat: sa devina UPC DIRECT si sa abie o oferta beton

Pentru mine? sa fiu mai bun decat in 2009

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Moderatori ?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu nu m-aș supăra deloc dacă ar reveni Sport 1 și Sport Klub pe (Digi) Cablu.

În rest, sănătate multă și bomboane la copii.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)