Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Acoperire DigiNet Mobil sau ClickNet Mobile la Ranca

In perioada revelionului o sa fiu pentru cateva zile la Ranca cu niste prieteni si vila in care o sa stam nu are internet, as dori si eu sa stiu exact care are acoperire acolo, DigiNet Mobil sau ClickNet Mobil ? Dar sa stiu exact, ca sa imi iau la mine stick-ul care trebuie .

Va multumesc anticipat .

Toate cele bune !
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ia-le pe-amindoua ca nu-s grele.
    SHALOM

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Si eu eram interesat de acelasi lucru, tot cu revelionul la Ranca. Din cate am inteles exista semnal de la Zapp, Orange si Vodafone (mai slab). Daca te uiti pe ultima harta Digi, nu pare sa fie vreo urma de semnal prin zona. De la RTC nu am gasit decat o harta din iunie, dar din nou, Gorjul nu e deloc acoperit.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu este acoperire ClickNet Mobil la Ranca conform hartii de mai jos . Scuze pt calitate.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Am fost la Ranca acum 2 saptamani si am testat netul de la Vodafone ... mergea foarte prost, numai in anumite zone. Un alt prieten avea net de la Orange, se conecta ceva mai usor la retea, dar tot prost mergea (se deconecta frecvent). Restul retelelor nu le-am testat, aveam treburi mult mai importante ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@armand, am observat ca ai acces la acea harta si probabil ca poti sa-mi dai mai multe detalii cu privire la randurile de mai jos:

Ieri mi-am luat si eu un abonament de 2Gb de la romtelecom, la 8,3 euro/luna, cu modem ADU-510L. L-am testat si merge cam schiopatand. Adica:
    1. La mine acasa, in Pitesti, se conecteaza la 115Kbps si la download cursiv merge cam la 40-50% din viteza. Adica, pe speedtest, am urmatoarele valori:

2. Azi am fost la Campulung. Semnalul lipseste cu desavarsire, chiar si in centrul orasului, in fata primariei.
    3. O fi din soft sau din altceva, cert e ca ieri s-a blocat conexiunea de doua ori in sensul ca din programul de control al modemului disparuse textul EVDO si ramasese doar 1X. Dupa deconectare a aparut si nou EVDO.
    4. Doamna care mi-a facut contractul si mi-a dat modemul mi-a zis ca pot sa-l reziliez in 7 zile lucratoare in caz ca nu sunt multumit de el, si platesc doar perioada cat l-am folosit. E adevarat? Ca eu n-am citit nimic despre asta in contract.

Acum nu stiu daca merita sa-l pastrez 2 ani sau sa-l dau inapoi in 7 zile. Am nevoie de internet mobil sa zicem una-doua zile pe luna iar trafic de pana in 50Mb/zi. Oricum, prin internet mobil nu inteleg de cele mai multe ori in centrul orasului, ci in zone turistice, la mare, la tara, etc. Acasa am deja internet mobil prin casa si prin curte... (plus o gramada de AP-uri lasate la liber de catre proprietari).
    Luni o sa plec la Bucuresti si o sa am ocazia sa-l testez in zona aeroportului Otopeni. Daca nici acolo nu depaseste cei 115k, sigur il dau inapoi. Insa as vrea sa aud si parerile celor care ati mai pus mana pe astfel de modemuri.
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Da-l inapoi . Este o lege europeana care iti permite sa returnezi un produs intr-un anumit numar de zile .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Da-l inapoi . Este o lege europeana care iti permite sa returnezi un produs intr-un anumit numar de zile .
    ..de ce nu ii dai concret textul de lege...si nu afirm asta pentru a fi malitios....dar cred ca toti isi amintesc ce a patit colegul nostru care neavand semnal la modemul zapp...l-a dus omul inapoi, a reziliat contractul..si s-a trezit cu ....necesitatea platii abonamentului pe intreaga perioada minima contractuala.....trebuie studiat intai ce a semnat...si pe urma facem referiri la texte de lege...
    ..un principiu de drept romanesc spune astfel: conventiile legal facute au putere de lege intre partile contractante ...daca prin contract au convenit ca nu exista o perioada de test....ea nu exista, daca au convenit sa existe...exista.
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

error.......please delete
    Last edited by rpintea; 16th January 2010 at 19:55. Reason: error

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Dupa ce am modificat viteza portului serial pentru modem in 9600 si apoi inapoi in 115200, a inceput sa mearga mai bine.

Ideea de baza e ca nu l-am luat doar ca sa vad cum merge si sa-l duc inapoi, ci pentru a ma folosi de el cand am nevoie si, in principiu, as vrea sa-l pastrez. De aceea, intrebarile din portul precedent raman valabile in continuare (timp de 7 zile, in care pot sa decid daca-l returnez sau nu). Macar acum port sa postez pe forum folosindu-l, ca mai devreme de-abia incarca o pagina pe minut, si nici aia completa.

PS: 10 minute mai tarziu...
    Gata, a revenit la normal. S-a blocat, l-am deconectat si reconectat si iata rezultatul:

Timpii de raspuns la ping de 3000 milisecunde sunt pana sa inceapa download-ul. Dupa ce a inceput, sunt time-out-urile.
    Last edited by k-mel; 16th January 2010 at 23:36. Reason: update
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@ K-mel

Reteau CDMA RTC este in continua extindere la nivelul intregii tari . Ca atare este posibil ca din cauza lucrarilor serviciile sa nu fie la nivel satifacator tot timpul.
    Cred ca in continure lucrurile se vor imbunatati si vei fi multumit de noua achizitie.

LE Dupa ce vad in imaginea ta de mai sus modemul e setat pe 1X in loc de EVDO. Schimba setarea si o sa fie ok.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Problema rezolvata prin amabilitatea lui @armand25. Merge pe EVDO only la cca 1Mbps acasa. Ramane de vazut in deplasari...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)