Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15

Thread: Problem ?

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Problem ?

Sa dau datele :

Viza obtinuta in 2005 pentru 10 ani.
    Pasaportul cu viza a expirat si a trebuit sa facem altul nou.
    Viza este obtinuta pe numele de fata intre timp s-a maritat si are numele subsemnatului.

Daca la intrarea in SUA voi prezenta :
    pasaportul vechi (cel cu viza)
    pasaportul nou (valabil)
    certificatul de casatorie (este tradus si in engleza)

As putea avea ceva probleme ? In patru ani am fost de 5 ori impreuna in State asa ca suntem cu siguranta in baza lor de date.

Exista vreun risc ?

Thanks
    Fanta

Am sunat la ambasada iar zapacitii aia nu vor sa puna viza pe passportul nou , mi-au spus sa mai aplic odata
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

No problem cu noul pasaport, vechiul cu viza si cu coltul taiat si cu cert de casatorie. oricum o sa va amprenteze si o sa va faca poza pentru I94

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Sa dau datele :

Viza obtinuta in 2005 pentru 10 ani.
    Pasaportul cu viza a expirat si a trebuit sa facem altul nou.
    Viza este obtinuta pe numele de fata intre timp s-a maritat si are numele subsemnatului.

Daca la intrarea in SUA voi prezenta :
    pasaportul vechi (cel cu viza)
    pasaportul nou (valabil)
    certificatul de casatorie (este tradus si in engleza)

As putea avea ceva probleme ? In patru ani am fost de 5 ori impreuna in State asa ca suntem cu siguranta in baza lor de date.

Exista vreun risc ?

Thanks
    Fanta

Am sunat la ambasada iar zapacitii aia nu vor sa puna viza pe passportul nou , mi-au spus sa mai aplic odata
    FORUM RULES
    Nomad Iresponsabil

Bătrīn fără minte Expert
    Posts Thanks / Likes

e problema cred ca nu te lasa sa te urci in avionu de america

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cartof_prajit View Post
    e problema cred ca nu te lasa sa te urci in avionu de america
    Brrrr....te-ai ars nea' cartof prea tare ? Tu vorbesti serios ?

@yo3gjc

Thanks....sa fie asa cum zici tu
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Tārnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Man, e prea riscant, totul sta in mana ofiterului care verifica viza, are dreptul de a te refuza daca vrea, eventual sa te intrebe de atestarea traducerii de catre US Embassy Bucharest. Si ce faci atunci? Aaaaa, m-am prins, te duci singur in Vegas ... si eventual ii explici: mama, eu am vrut sa te iau cu mine, dar uite, nenorocitii astia nu vor sa te primeasca, urca-te in primul avion inapoi spre casa ca eu raman si ma sacrific in mizeriile alea de cazinouri ...

Acu' serios, daca mai aplica inca o data, ce se intampla? Riscul de a-i fi refuzata viza este practic nul.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Man, e prea riscant, totul sta in mana ofiterului care verifica viza, are dreptul de a te refuza daca vrea, eventual sa te intrebe de atestarea traducerii de catre US Embassy Bucharest. Si ce faci atunci? Aaaaa, m-am prins, te duci singur in Vegas ... si eventual ii explici: mama, eu am vrut sa te iau cu mine, dar uite, nenorocitii astia nu vor sa te primeasca, urca-te in primul avion inapoi spre casa ca eu raman si ma sacrific in mizeriile alea de cazinouri ...

Acu' serios, daca mai aplica inca o data, ce se intampla? Riscul de a-i fi refuzata viza este practic nul.

Pai si in cazul meu e la fel , visa este pusa pe pasaportul ce a expirat.
    Certificatul de casatorie e act oficial.

Pai as aplica , dar ma programeaza abia la inceputul lui februarie , iar pe 19.01 e plecarea.

Ma gandesc totusi ca suntem in baza lor de date , de cinci ori au facut poze si amprentare digitala.

Hai ca m-ati pus pe ganduri.

Bătrīn fără minte Expert
    Posts Thanks / Likes

cu ani in urma am avut problema in franfurt nemti nu mau lasat sa viu acasa in canada pina nu am vorbit cu un canadez la telefon care ma intrebat cine e primaru orasului si ce echipe de hoky si fotbal sint in oras
    Ps: chiar asa urit arat eu ?
    poza din avatar e poza mea
    si aveam si pasaport rominesc si canadez

Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Post us travel

http://romania.usembassy.gov/vize/vi...tml#Bookmark12

dupa cum zici aici ...no problem poti merge (parerea mea ...asa am inteles eu )!

vezi ca sa deschis city center in vegas http://www.citycenter.com/..... looks cool ...era in lucru in july cind am fost eu acolo !

good luck
    FANTA !
    Last edited by gajut10; 20th December 2009 at 22:43. Reason: add more

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Cea mai ieftina si in acelasi timp rapida solutie e sa iei un cufar din ala mare-mare pt garderoba si problem solved.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gajut10 View Post
    http://romania.usembassy.gov/vize/vi...tml#Bookmark12

dupa cum zici aici ...no problem poti merge (parerea mea ...asa am inteles eu )!

vezi ca sa deschis center city in vegas ..... looks cool ...era in lucru in july cind am fost eu acolo !

good luck
    FANTA !

Bun link....m-a lamurit ! Saru'mana !
    Stiu...in februarie se lucra la greu...am citit pe net ca s-ar fi lansat in plina criza.Cred ca va fi aur pentru shopping.

11. Am deja o viză valabilă īn paşaportul vechi, dar paşaportul a expirat. Pot folosi īn continuare viza, sau trebuie să o transfer īn paşaportul nou?
    Puteţi călători cu paşaportul vechi conţinānd viza SUA valabilă şi cu paşaportul nou. Nu este necesar să obţineţi o altă viză dacă viza curentă este īncă valabilă şi nu a fost anulată sau deteriorată. Nu se poate transfera o viză din paşaportul vechi īn cel nou fără a face o nouă solicitare.
    12. Mi-am schimbat de curānd starea civilă şi acum am un nou paşaport care reflectă schimbarea de nume. Pot călători īn continuare cu viza pe numele anterior?
    Da, se poate. Totuşi, vă recomandăm să solicitaţi o nouă viză īn care să apară noul nume. Dacă decideţi să călătoriţi cu viza pe numele anterior, luaţi cu dvs. documentele originale care atestă schimbarea stării civile (certificat de divorţ, certificat de căsătorie, certificat de deces, etc.) pentru a le putea prezenta, īn caz de nevoie, autorităţilor Serviciului de Imigrări pe aeroportul de destinaţie.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Daca iei certificatul de casatorie oficial cu tine e ok. Nu ai nevoie de traducere, pt ca e deja si in engleza. Eu am folosit certificatul de cas. la citeva luni dupa 9/11 si toti erau tare circumspecti, dar l-au acceptat ca act oficial in engleza.

Moderator Teacher
    Posts Thanks / Likes

Bun link....m-a lamurit ! Saru'mana !
    Stiu...in februarie se lucra la greu...am citit pe net ca s-ar fi lansat in plina criza.Cred ca va fi aur pentru shopping.

11. Am deja o viză valabilă īn paşaportul vechi, dar paşaportul a expirat. Pot folosi īn continuare viza, sau trebuie să o transfer īn paşaportul nou?
    Puteţi călători cu paşaportul vechi conţinānd viza SUA valabilă şi cu paşaportul nou. Nu este necesar să obţineţi o altă viză dacă viza curentă este īncă valabilă şi nu a fost anulată sau deteriorată. Nu se poate transfera o viză din paşaportul vechi īn cel nou fără a face o nouă solicitare.
    12. Mi-am schimbat de curānd starea civilă şi acum am un nou paşaport care reflectă schimbarea de nume. Pot călători īn continuare cu viza pe numele anterior?
    Da, se poate. Totuşi, vă recomandăm să solicitaţi o nouă viză īn care să apară noul nume. Dacă decideţi să călătoriţi cu viza pe numele anterior, luaţi cu dvs. documentele originale care atestă schimbarea stării civile (certificat de divorţ, certificat de căsătorie, certificat de deces, etc.) pentru a le putea prezenta, īn caz de nevoie, autorităţilor Serviciului de Imigrări pe aeroportul de destinaţie.
    nu poti sa prelungesti data de expirare a pasapoortului vechi ?
    asa stiu ca era inainte.
    iti punea o stapila la sfirsitul pasaportului cu noua data de expirare asta numai daca nu lai prelungit inainte pe cel vechi .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yo3gjc View Post
    No problem cu noul pasaport, vechiul cu viza si cu coltul taiat si cu cert de casatorie. oricum o sa va amprenteze si o sa va faca poza pentru I94
    Asa au venit shi ai mei acum 3-4ani. Mama avea pasaportul expirat shi a facut unul nou la urgentza, plus pasaportul vechi cu viza shi nu au fost probleme.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ....vacanta

Pai si in cazul meu e la fel , visa este pusa pe pasaportul ce a expirat.
    Certificatul de casatorie e act oficial.

Pai as aplica , dar ma programeaza abia la inceputul lui februarie , iar pe 19.01 e plecarea.

Ma gandesc totusi ca suntem in baza lor de date , de cinci ori au facut poze si amprentare digitala.

Hai ca m-ati pus pe ganduri.

..............boier Fanta,ai rezolvat problema cu viza?..eu ti`am rezervat o masa de Blackjack ( $100 - $ 5000).
    Pub Member / Supporter

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Vegas-24 View Post
    ..............boier Fanta,ai rezolvat problema cu viza?..eu ti`am rezervat o masa de Blackjack ( $100 - $ 5000).

Valeu e criza Andrei....nu mai sunt de mult high roller....dar asa o mana de 1000 as risca

Vegas-24 este cel mai tare dealer din Las Vegas , la masa lui mereu am castigat ....cel mai misto e atunci cand jucam si vorbim iar ceilalti jucatori se intreaba sictiriti ce dracu vorbeste dealerul si "fraierul" de la masa de blackjack.

Sa nu ma uiti cu rezervarea elicopterului....raman dator pe viata !

Fanta
    Las Vegas Team

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)