Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question Sfaturi si recomandari achizitie sistem receptie satelit

Buna seara,

De curand m-am hotarat sa imi achizitionez un sistem de receptie satelit. In acest domeniu sunt cel mult spus incepator(singura experienta in domeniu este ceea ce am mai citit pe net). O sa il folosesc in principal pentru vizionarea posturilor HD(FTA si nu numai) si a posturilor nemtesti(mentionez ca momentan sunt pe cablu rcs iar in grila lor nu este nici un post nemtesc). In prima faza o sa il folosesc doar pe un singur televizor, dar poate pe viitor o sa am nevoie si in celelalte camere, dar in nici un caz HD.

Am in vedere urmatoarele componente si binenteles intrebari:

1.Receiver Optibox Alligator link magazin.
    1.1. Intrebare: exista vreo diferenta(alta in afara tunerului dvb-t in plus la Alligator) intre Optibox Alligator si Optibox Panthera ?

2. LNB: M-am oprit asupra Inverto SINGLE - Black Ultra link magazin .
    2.1. Este vreo diferenta intre Inverto SINGLE - Black Ultra si Inverto SINGLE Black Pro link site Inverto ? Daca da, se comercializeaza in Romania modelul PRO?
    2.2. Este mai bun Invacom Universal Single LNB 0.3dB Horn link magazin ?

3. Sistem de rotire H-H: H-H Optibox DM3800 Ultra Speedy link magazin.
    3.1. Nu inteleg de ce la mondo apare ca firma Opticum in loc de Optibox.link magazin. Este acelasi lucru?

4. Antena Offset: Triax TDS 110 link sau Antena 1,25 m FE - design TRIAX(care nu este in stoc) link .
    Am inteles ca antena trebuie sa fie cat mai mare. Nu prea am gasit (pe site-urile pe care am intrat) antene offset de 125-140cm in categoria de preturi a celor 2 enumarate mai sus. Daca aveti ceva sugestii(link-uri) va rog sa le impartasiti.
    Intrebare: Este mare diferenta intre exemplele mele de mai sus? Conteaza diferenta intre 110cm si 125cm?

5. Cablu link.

Alte intrebari:
    Componentele sistemului de receptie satelit(prezentate de mine mai sus) sunt compatibile intre ele? Mai trebuie achizitionat ceva in afara de cele de mai sus?
    Cum se alimenteaza sistemul de rotire H-H? Trebuie tras separat un cablu de curent pana la el?
    Avand in vedere ca antena se monteaza pe bloc, undeva la etajul 13, ce probleme pot aparea de la furtuni(vant, traznete etc.) si cum ma pot proteja de asa ceva?
    Locatia mea:Bucuresti.

Orice alte completari/modificari/sugestii la ce am ales mai sus sunt binevenite.
    Va multumesc anticipat si sunt sigur ca ma veti ajuta sa fac cea mai buna alegere.

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

............

recomandarile mele
    1 receiver Dreambox DM800, pt ca, nu-i asa? ce-i in mana, nu-i minciuna
    2 antena Emme Esse al 120x115, dar si Triax TDA 110 e ok
    3 lnb Inverto e bun daca stai in vestul tarii, eu zic ca se poate si mai bine, asa ca.... mai intreaba
    4 HH Dm3800 e o alegere buna pt mecanismele metalice
    5 internet si un abonament la un DTH
    6 cablu coaxial, mufe...

HH se alimenteaza prin cablul coaxial care vine de la rec catre antena

Si.... cu traznetul..... din fata lui Dumnezeu nu ai cum sa fugi
    Last edited by popamare; 14th December 2009 at 10:11. Reason: ...
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Avand in vedere ca stai in Bucuresti, eu ti-as recomanda un offset de 1,6 daca nu o parabola de 1,8-2m. In locul HH-ului o montura polara cu actuator si pozitioner. Pentru receptor eu as merge tot pe DM800, mai ales din cauza suportului soft excelent. In rest, mai intreaba, mai documenteaza-te.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

@popamare, @nrares
    Normal ca as putea merge pe DM800, dar ideea e ca nu prea am cum sa depasesc bugetul de 1500-1600 ron pentru tot sistemul. In legatura cu antena, aceiasi problema. Daca una offset pana in 120-125 cm e in jur de 200 ron, daca vorbim de alte marimi, vorbim deja de 500-600 ron. Oricum, dupa cum am specificat si in primul post nu prea am gasit alte variante la 200-250 ron doar pentru antena.
    Oricum luati in calcul si faptul ca sunt incepator, vorba aia: pofta vine mancand.
    Multumesc pentru raspunsuri.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default my opinion

Quote Originally Posted by NMERO View Post

1. LNB: M-am oprit asupra Inverto SINGLE - Black Ultra link magazin

- the best - ti-l recomand

2. Sistem de rotire H-H: H-H Optibox DM3800 Ultra Speedy link magazin

- excelenta ca functionabilitate si fiabilitate

3. Antena Offset: Triax TDS 110 link

- antena este excelenta la dimensiunile ei
    Merge cu ea tot de la 42 est - la - 7 vest - cu mici exceptii - anumite transpondere de pe astra1 19,2 est

4. Orice alte completari/modificari/sugestii la ce am ales mai sus sunt binevenite.
    - iti recomand un dm800 ca sa poti vedea ceva in hd si sd
    Parerea mea - daca nu iti iei un dm800 hd - degeaba iti pui antena + motor si mai bine ramai la cablu sau te abonezi la un DTH.

Restul e CanCan....

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satlex View Post
    Parerea mea - daca nu iti iei un dm800 hd - degeaba iti pui antena + motor si mai bine ramai la cablu sau te abonezi la un DTH.

Restul e CanCan....
    Satlex, tu ai testat suficient chinezaraia de Inverto? Ia sa verifici cum merge pe polarizarea H... Ca lnb e peste medie, dar nu e the best.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@popamare, @nrares
    Normal ca as putea merge pe DM800, dar ideea e ca nu prea am cum sa depasesc bugetul de 1500-1600 ron pentru tot sistemul. In legatura cu antena, aceiasi problema. Daca una offset pana in 120-125 cm e in jur de 200 ron, daca vorbim de alte marimi, vorbim deja de 500-600 ron. Oricum, dupa cum am specificat si in primul post nu prea am gasit alte variante la 200-250 ron doar pentru antena.
    Oricum luati in calcul si faptul ca sunt incepator, vorba aia: pofta vine mancand.
    Multumesc pentru raspunsuri.
    Daca vrei hd si "germanele" de pe Astra1H trebuie sa bagi un pic mai mult mana in buzunar

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Buna seara,

De curand m-am hotarat sa imi achizitionez un sistem de receptie satelit. In acest domeniu sunt cel mult spus incepator(singura experienta in domeniu este ceea ce am mai citit pe net). O sa il folosesc in principal pentru vizionarea posturilor HD(FTA si nu numai) si a posturilor nemtesti(mentionez ca momentan sunt pe cablu rcs iar in grila lor nu este nici un post nemtesc). In prima faza o sa il folosesc doar pe un singur televizor, dar poate pe viitor o sa am nevoie si in celelalte camere, dar in nici un caz HD.

Am in vedere urmatoarele componente si binenteles intrebari:

1.Receiver Optibox Alligator link magazin.
    1.1. Intrebare: exista vreo diferenta(alta in afara tunerului dvb-t in plus la Alligator) intre Optibox Alligator si Optibox Panthera ?

2. LNB: M-am oprit asupra Inverto SINGLE - Black Ultra link magazin .
    2.1. Este vreo diferenta intre Inverto SINGLE - Black Ultra si Inverto SINGLE Black Pro link site Inverto ? Daca da, se comercializeaza in Romania modelul PRO?
    2.2. Este mai bun Invacom Universal Single LNB 0.3dB Horn link magazin ?

3. Sistem de rotire H-H: H-H Optibox DM3800 Ultra Speedy link magazin.
    3.1. Nu inteleg de ce la mondo apare ca firma Opticum in loc de Optibox.link magazin. Este acelasi lucru?

4. Antena Offset: Triax TDS 110 link sau Antena 1,25 m FE - design TRIAX(care nu este in stoc) link .
    Am inteles ca antena trebuie sa fie cat mai mare. Nu prea am gasit (pe site-urile pe care am intrat) antene offset de 125-140cm in categoria de preturi a celor 2 enumarate mai sus. Daca aveti ceva sugestii(link-uri) va rog sa le impartasiti.
    Intrebare: Este mare diferenta intre exemplele mele de mai sus? Conteaza diferenta intre 110cm si 125cm?

5. Cablu link.

Alte intrebari:
    Componentele sistemului de receptie satelit(prezentate de mine mai sus) sunt compatibile intre ele? Mai trebuie achizitionat ceva in afara de cele de mai sus?
    Cum se alimenteaza sistemul de rotire H-H? Trebuie tras separat un cablu de curent pana la el?
    Avand in vedere ca antena se monteaza pe bloc, undeva la etajul 13, ce probleme pot aparea de la furtuni(vant, traznete etc.) si cum ma pot proteja de asa ceva?
    Locatia mea:Bucuresti.

Orice alte completari/modificari/sugestii la ce am ales mai sus sunt binevenite.
    Va multumesc anticipat si sunt sigur ca ma veti ajuta sa fac cea mai buna alegere.
    Ai aici o idee de sistem pentru receptia posturilor HD, care zic eu te-ar multumi in mare masura si s-ar incadra in bugetul tau:

Receptorul e linux, avand suport pentru cccam doar ca si client (incubus) insa pentru mbox avand suport full atat client cat si server.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    Ai aici o idee de sistem pentru receptia posturilor HD, care zic eu te-ar multumi in mare masura si s-ar incadra in bugetul tau:

Receptorul e linux, avand suport pentru cccam doar ca si client (incubus) insa pentru mbox avand suport full atat client cat si server.
    cea mai buna optiune si iesi si ieftin .
    http://uploadimage.ro/images/04034302560823760342.jpg

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

salutare!
    dati-mi voie "sa intervin" si eu.
    - antena triax este o achizitie care satisface cerintele unui utilizator "peste medie" (l-as putea numi semi-dx-er)
    - lnb-urile inverto black ultra isi fac datoria chiar daca unele au dat chix pe anumite frecvente si polarizare orizontala (atentie! nu toate! am montate mai multe bucati pe o T90 si exista diferente de performante/comporament intre ele, chiar daca sunt din aceeasi serie - nr. consecutive de fabricatie)
    - cat despre receptor, pot spune ca ipbox 91 poate fi o varianta multumitoare pentru o ivestitie "medium -> low cost pentru receptia programelor tv transmise via satelit. 910-ele "din dotare" functioneaza cu sifteam e2 si incubus .95 la fel de bine ca oricare alt receptor cu linux (sper sa nu-mi sara in cap fanii unui anumit model/brand). din cate stiu, si versiunea 91 e suficient de puternica. foloseste-l cu incredere!

succesuri, va doresc!
    Last edited by techcenter; 14th December 2009 at 18:45.
    yippie kay ey motherfucker!

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc tuturor pentru recomandari. M-am hotarat la Optibox Alligator, dar am avut ceva probleme cu el pe partea de HDMI...si l-am trimis inapoi, o sa revin cu detalii dupa ce am tot sistemul de satelit pus la punct. Va multumesc inca o data pt. pareri/recomandari.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by techcenter View Post
    salutare!
    dati-mi voie "sa intervin" si eu.
    - lnb-urile inverto black ultra isi fac datoria chiar daca unele au dat chix pe anumite frecvente si polarizare orizontala (atentie! nu toate! am montate mai multe bucati pe o T90 si exista diferente de performante/comporament intre ele, chiar daca sunt din aceeasi serie - nr. consecutive de fabricatie)
    Tocmai aici e problema... decat sa dau banii pe 5-6 din acestea, (60x6=300) doar-doar voi nimeri unul bun, mai bine iau ceva care este facut cum trebuie..

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)