Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Bomba: Rcs cumpara campionatul angliei full

http://www.prosport.ro/fotbal-intern...urilor-5174462

RCS a mai dat o lovitură. Deţinătoarea drepturilor TV pentru Liga I, campionatele Spaniei şi Germaniei, şi alte competiţii, a achiziţionat şi campionatul englez de fotbal cu o sumă uriaşă: 25 de milioane de euro!

Achiziţia făcută de RCS surprinde cel puțin prin suma plătită. Drepturile sunt deţinute până la vară de Eurosport, care a plătit pentru Ungaria şi România aproximativ 3,7 milioane de euro. Pentru aceleaşi două ţări, RCS a oferit acum de aproape şapte ori mai mult, adică 25 de milioane de euro pentru următoarele trei sezoane, probabil în jur de 12 pentru România şi 13 pentru Ungaria! O sumă uriaşă în plină criză, când toată lumea mai degrabă reduce costurile.

Supralicitează şi la Liga I?

Faptul că Digi a investit atât de mult în campionatul englez este, paradoxal, o veste bună pentru cluburile româneşti. Acestea depind tot mai mult de banii încasaţi din televizări, cel puţin un sfert din buget venind din suma colosală plătită de RCS pentru Liga I, peste 30 de milioane de euro pe sezon. Cum Liga I face la noi audienţă mult mai bună decât orice alt campionat, este de aşteptat ca anul viitor, când va avea loc o nouă licitaţie la LPF, RCS să fie din nou un jucător important. Şi, în ciuda zvonurilor care prevesteau reducerea drastică a sumei, compania de cablu ar putea chiar licita mai mult. Actualul contract se încheie odată cu sezonul viitor, 2010-2011. Surse din LPF au mărturisit că RCS nu face prea multă vâlvă despre Liga I, tocmai pentru a nu fi obligată să urce mult mai mult suma, dar că altfel nici nu se gândeşte să renunţe la drepturi.

În schimb, din schemă ar putea ieşi GSP TV. RCS va continua cel mai probabil colaborarea doar cu Antena 1, fiind tot mai greu de gestionat parteneriatul cu GSP TV. Televiziunea parteneră are exact acelaşi profil ca DigiSport, dar ia o felie mai mare din cota de piaţă şi veniturile pe această nişă, deşi suportă mai puţin din cheltuieli. Chiar şi aşa însă, este puţin probabil ca Digi să-şi acopere cheltuielile, miza fiind mai degrabă alta: creşterea cotei de piaţă şi a încasărilor din abonamente. Mai ales că doar ceea ce cumpără RCS se dă la un preţ mai mare, în rest tendinţa este de scădere a preţurilor.

4 de peste patru ori mai mult a plătit RCS pentru Liga I faţă de ultimul sezon deţinut de Telesport

7 de șapte ori mai mult plăteşte RCS pentru drepturile Premier League faţă de Eurosport

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Se stia de luna trecuta ca doresc sa plateasca 25 de milioane pentru drepturile exclusive in Ro si Hu a Premier League.
    Cei de la RCS au in prezent exclusivitate pentru campionatele Spaniei,Italiei,Germaniei si Anglia si detin drepturile pentru liga1.

Din pacate chiar daca se pare Boom Sport va pierde la sfarsitul anului drepturile pentru Champions League acestea vor merge catre A1 si GSPTV.

RCS , companie ce detine drepturile Champions League si Europa League pentru Ungaria a incercat sa preia si drepturile pentru CL dar se pare ca deja sunt achizitionate de A1.

Boom are doua transe restante la contractul cu UEFA iar in prezent nu exista nicio solutie de finantare.

Mai multe detalii in 2010
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu e problemă. Antena 1 o vede tot poporul, iar GSP TV e la Digi.

Apropo, am remarcat în ultima vreme o apropiere „nefirească” între GSP TV și Boom Sport. În sensul că în buletinele de știri sunt prezentate rezumate cu înscrisul „Sursa: Boom Sport”, imagini de care s-ar putea lipsi un buletin de știri.

Mai „pe față” a fost când s-a prezentat un meci ce fusese difuzat de Pro TV, sursa menționată fiind tot Boom Sport (Pro TV era preluat de pe Boom).

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default digi

la tranzactia asta imi pare rau de o singura chestie: nu o sa mai comenteze Ioan Viorel Premier League. Pentru omul asta merita sa te uiti la orice meci ...

dar sper sa-l apropie astia de la Digi ca tot se inchide/restructureaza Cotidianul ...

in rest ... sper sa nu faca prostii si sa dea macar 5 meciuri/etapa LIVE.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Daca ar reusii pana la urma sa ia UCL DigiSport ar devenii probabil cea mai completa televiziune de sport din estul europei

Junior Member Teacher
    Bucale si citeadata prin provincie la 50 km de bucuresti
    Posts Thanks / Likes

o regula veche spune:
    -oua se pastreaza cel mai bine in mai multe cosuri.

e o investitie mare, care are doua optiuni pe viitor(una buna, una rea).Dar decit HD, pentru un numar mic de utilizatori, merge sport la tot poporul...

antena 0,9 m Al (clona) pe
    16 E +19 E

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cristianio View Post
    o regula veche spune:
    -oua se pastreaza cel mai bine in mai multe cosuri.

e o investitie mare, care are doua optiuni pe viitor(una buna, una rea).Dar decit HD, pentru un numar mic de utilizatori, merge sport la tot poporul...
    Nici SkySport nu respecta regula si totusi e la mare inaltime.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by reffone View Post
    la tranzactia asta imi pare rau de o singura chestie: nu o sa mai comenteze Ioan Viorel Premier League. Pentru omul asta merita sa te uiti la orice meci ...

dar sper sa-l apropie astia de la Digi ca tot se inchide/restructureaza Cotidianul ...

in rest ... sper sa nu faca prostii si sa dea macar 5 meciuri/etapa LIVE.
    Cred ca marea majoritate a comentatorilor se vor orienta spre DigiSport si aici nu vorbesc numai despre fotbal.Cum spuneam intr-un post anterior sper ca boom sa piarda si drepturile NBA,iar la postul de comentator sa vina Cosmin Petrescu sau Laurentie Mandu,cum sper ca la MotoGP sa vina Vlad Harambie

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca imi aduc bine aminte anumite persoane (bine intentionate de altfel) ne spuneau ca anumite surse din Boom TV au confirmat faptul ca respectivii sunt interesat de PremierLeague si sunt dispusi sa ofere o suma importanta la licitatie tocmai a recupera terenul pierdut in dauna RCS-ului.

M-am interesat si am aflat ca RCS-ul a oferit dublu decat oferta Eurosportului iar Boom TV nici macar n-a participat la licitatie.

Cei de la GSP mi-au confirmat ca aproape sigur vor lua Champions League (optiunile secundare) dar abia din sezonul viitor 2010/2011 , contractul actual cu Boom nu permite ca din primavara drepturile sa fie transferate catre alt operator.

La Boom e destul de greu , angajatii din prima linie isi cauta joburi noi , iar criza pare sa fi lovit destul de tare acest operator.Singura speranta pentru acest DTH a fost vanzarea catre RTL dar aceasta a cazut deoarece informatiile despre tranzactie au ajuns in presa , lucru ce a deranjat pe nemtii ce iau decizii la RTL.

Nu-i bine (pentru mine) sa reamintesc ca pe acest board a aparut in premiera veste legata de cumpararea lui Boom de catre Romtelecom.

In alta ordine de idei , Romtelecom doreste sa renegocieze pretul pentru retransmisia lui Boom Sport One.Cauzele cred ca le intuiti si dvs.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)