Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Hardiskuri externe usb pe receptoare pvr

salut
    Se pot folosi hardiskuri externe usb cu alimentare din usb pe receptoare cu inregistrare ca echosmart si optibox pvr ready?Folosesc intens functia pvr si am nevoie de spatiu mult si stickurile de capacitati mai mari au preturi piperate.Acum folosesc stikuri de 8 gb dar sunt mult prea mici pentru ce am eu nevoie si trebuie sa le schimb de mai multe ori pe zi.O solutie mult mai buna mi se pare hardisk extern pe usb telealimentat din mufa usb care au preturi bune pentru spatiul oferit.Problemele care ma framanta: duc astfel de receptoare in conditii de functionare intensa hardiskuri alimentate prin usb de 2.5 inch? un stik de 8gb consuma maxim 100 mA iar un hardisk de 2.5 inch cam 500 mA
    alta problema receptoarele nu pot da comanda pentru allow the computer to turn off this device to save power atunci cand nu inregistreaza si hardu merge non stop,lucru asa nu afecteaza receptoru si hardu pentru ca le tin in sarcina maxima?
    multumesc

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default hdd extern

Quote Originally Posted by speedster View Post
    salut
    Se pot folosi hardiskuri externe usb cu alimentare din usb pe receptoare cu inregistrare ca echosmart si optibox pvr ready?Folosesc intens functia pvr si am nevoie de spatiu mult si stickurile de capacitati mai mari au preturi piperate.Acum folosesc stikuri de 8 gb dar sunt mult prea mici pentru ce am eu nevoie si trebuie sa le schimb de mai multe ori pe zi.O solutie mult mai buna mi se pare hardisk extern pe usb telealimentat din mufa usb care au preturi bune pentru spatiul oferit.Problemele care ma framanta: duc astfel de receptoare in conditii de functionare intensa hardiskuri alimentate prin usb de 2.5 inch? un stik de 8gb consuma maxim 100 mA iar un hardisk de 2.5 inch cam 500 mA
    alta problema receptoarele nu pot da comanda pentru allow the computer to turn off this device to save power atunci cand nu inregistreaza si hardu merge non stop,lucru asa nu afecteaza receptoru si hardu pentru ca le tin in sarcina maxima?
    multumesc
    Salut,

Un hdd extern pe usb costa la ora actuala in jur de 100 euro la capacitatea de 1,5 TB - vezi pe la e-mag....
    Asta inseamna un cost de 1 euro = 15GB daca nu ma insel.
    Folosit un an non stop iese un cost in jur de 10 euro / luna
    Deci fa si tu un calcul si vezi cum iesi numai daca il folosesti 1 an
    si apoi eventual il arunci sau cade hardul.
    Ar fi indicat ca materialele de pe hdd sa le muti pe un mediu optic
    dvd blu ray neavand protectie la cadere - e cel mai indicat.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Se pot folosi hardiskuri externe usb cu alimentare din usb pe receptoare cu inregistrare ca echosmart si optibox pvr ready?
    satlex, tu ai incercat si functioneaza functioneaza si la cele fara pvr ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Am un Western Digital 2,5'', 500 GB, alimentare prin USB, merge perfect pe un Optibox PVR ready. Costa cam 80 Euro.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

exista o limita a marimii fisierelor (filmelor) ? ce format ? functioneaza doar pe modele PVR ?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Kroky, ce sistem de fisiere foloseste disco-stick-ul tau de 500Gb? Intreb pentru ca stick-urile se formateaza in general fat32, insa limita maxima la fat32 parca e 32 de giga. Pentru mai mult ai vevoie de ntfs/reiserfs/ext3 sau alte sisteme de fisiere mai pretentioase.
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)